Elérte vasárnapra a tízmilliót a koronavírusban hivatalosan megbetegedettek száma a világban – a referencia-adatbázisok közül ezt először a Worldometer, majd az amerikai Johns Hopkins Egyetem internetes oldala is rögzítette. Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO március 11-én nyilvánította világjárvánnyá a Covid–19-et, és immár félmillióan haltak meg a kórban. Miközben „csodagyógyszer”, vakcina továbbra sem áll rendelkezésre, 5,5 millióan már felépültek a betegségből. A statisztikákból az derül ki, a száz éve példátlan pandémiát azok az országok – köztük hazánk – szenvedték meg a legkevésbé, amelyek időben felismerték a közép-kínai Vuhanban még tavaly jelentkező veszélyt, ugyancsak időben döntöttek a rendkívüli intézkedésekről, a polgárok döntő többsége pedig tartotta is magát ezekhez. Eközben
Tízmillió beteg, félmillió halott
Újra tombol a koronavírus-járvány az Egyesült Államokban, ami Donald Trump elnök újraválasztási esélyeire is kihat. De Európa sem lélegezhet fel. A németek fele egyáltalán nem megy nyaralni az idén, miközben Angela Merkel kancellár óva int a könnyelműségtől. – Sajnos egyes negatív járványügyi és gazdasági forgatókönyvek ma még valószínűbbnek tűnnek, mint két hónappal ezelőtt – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Dan Steinbock geopolitikai elemző, aki még áprilisban lesújtó jelentést tett le az asztalra Amerika és Európa felkészületlenségéről.

sem a nyájimmunitáshoz, sem az egyéni felelősségvállalás erejéhez fűzött remények nem váltak be
– ennek példája Svédország. Számos helyen erős második hullámtól tartanak, így Pekingben vasárnap félmillió ember került vesztegzár alá.
ELSZALASZTOTT LEHETŐSÉGEK
A világ tíz legfertőzöttebb országa közül négy – Egyesült Államok, Brazília, Chile és Peru – az amerikai kontinensen található, három (Egyesült Királyság, Spanyolország, Olaszország) Európában, kettő (India és Irán) Ázsiában, míg Oroszország két földrészre is kiterjed. – Kína a terjedés feltartóztatásáért folytatott viszonylag sikeres küzdelme, illetve a WHO ismételt figyelmeztetései ellenére a mozgósítás heteket késlekedett Európában és az Egyesült Államokban, miközben több kritikusan fontos lehetőség veszett el – állítja Dan Steinbock Ázsiában és Európában is élő amerikai geopolitikai elemző, akit azzal kerestünk meg, mennyiben helytállóak ma az áprilisban, Sanghajban bemutatott jelentésében foglaltak.
– Sajnos egyes negatív járványügyi és gazdasági forgatókönyvek ma még valószínűbbnek tűnnek, mint két hónappal ezelőtt
– mondta.
Európa kilábal
Európa nagy része óvatos nyitásba kezdett az utóbbi hetekben, bár az EU-t és a földrész egészét is igen egyenlőtlenül érintette a koronavírus-járvány. Miközben négy országban – az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban – egyenként is tíz- és tízezrek haltak bele a kórba, Magyarország a 89. legfertőzöttebb a világon a Worldometer összesítése szerint a vasárnapi hivatalos 4142 fertőzöttel és 581 halálesettel. Összehasonlításul:
a hazánkkal csaknem azonos népességű Svédországban (23. hely) több mint 65 ezer beteget és 5280 halálesetet jegyeznek. Elhibázott politikájuk, a nyájimmunitásba vetett – és alaptalannak bizonyuló – bizalom miatt a svédeket észak-európai szomszédai is határzárral sújtották.
Az EU vezető hatalma, Németország kancellárja a hét végén óva intett a könnyelműségtől. – Vegyék komolyan, mert komoly! – figyelmeztetett ismét Angela Merkel. Egy felmérés szerint a németek fele egyáltalán nem megy nyaralni az idén, és az utazók kétharmada is belföldön pihen, Európán kívülre pedig mindössze a két százalékuk merészkedik.
Amerika szenved
Naponta több mint negyvenezer újonnan regisztrált fertőzöttet jegyeznek az Egyesült Államokban, ahol hivatalosan is 2,5 millióan betegedtek meg.
A kórban meghaltak száma pedig meghaladja a 125 ezret. A halálozásokban továbbra is New York és tágabban vett vonzáskörzete vezet, de az ottani szövetségi államokban csökken a fertőzöttség üteme. Délen és nyugaton, így Kaliforniában, Texasban, Floridában viszont tombol a járvány. A kormányzók újra szigorításokat rendelnek el, látva a vírus terjedését a korlátozások feloldása után – elemzések szerint a lazítás korai lehetett.

Fotó: REUTERS/Leon Kuegeler
A napokban Anthony Fauci, a kormány járványügyi munkacsoportjának ismert tagja is súlyos problémáról beszélt. A tényleges fertőzöttek számát legalább húszmillióra, népességarányosan is igen sokra teszik a 330 milliós országban. A tavasszal a járvány gazdasági következményeként tízmilliók veszítették el az állásukat, így a lazítások – a gazdasági nyitás, a távolságtartás feloldása – mellett is szóltak érvek.
De most a tömeges fertőzésekkel egyre több fiatal kapja el, majd hordozóként teríti tovább a kórt. Mindennek politikai következményei is lehetnek.
Négy hónappal a választások előtt a demokrata párti Joe Biden előnye tovább nőtt Donald Trump elnökkel szemben. A százalékpontban immár biztos két számjegyű különbséget elemzők a járvány hatásaival is magyarázzák amellett, hogy a fekete George Floyd egy hónappal ezelőtti halála tüntetéshullámot váltott ki.
Az amerikai munkahelyek védelmére Trump nemrég meghosszabbította a bevándorlást leállító rendelete hatályát, illetve a nem bevándorló külföldi munkavállalók az USA-n kívül tartásáról is rendelkezett. Ez legalább félmillió embert érint; a budapesti amerikai nagykövetség a Magyar Nemzetnek adott tájékoztatása szerint több ezer magyarországi vízumigénylőt is.
Az Európai Unió ma dönthet arról, hogy megnyitja külső határait, de – az orosz, illetve brazil állampolgárok mellett – várhatóan július 1-jétől sem fogadnak amerikaiakat a huszonhetek. Latin-Amerikában is súlyos a járványhelyzet, Brazíliában eddig 57 ezren, Mexikóban pedig 26 ezren haltak meg. Az Ázsiában legfertőzöttebb Indiában több mint 16 ezren, Iránban tízezren vesztették életüket.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Medve marcangolt halálra egy 89 éves férfit
Robert Markel földi maradványait körülbelül száz méterre találták meg jerome-i otthonától.

Most kiderül, hogy Zelenszkij befejezné-e a háborút
Putyin tárgyalásra hívta az ukránokat.

Trump hatalmas üzleteket köthet, elmegy Amerikából
Az amerikai elnök jelentős sikereket érhet el a külföldi útján.

Így szúrták hátba a magyar embereket Magyar Péterék
Deutsch Tamás szerint Magyar Péter és a Tisza Párt bármi áron hatalmat akar.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak

Gera Zoltán a kiesés okairól beszélt, edzőként sorra kapja a pofonokat

30 ezerrel leakciózta termékét a Lidl, ilyen jó áron szinte sehol sem kapni

Ausztria olyat tesz, amit Magyarország soha: akkora a baj, hogy már a családok támogatásán is spórol az osztrák kormány – ennyi pénzt vesznek el tőlük

„A gázsiról majd a helyszínen beszélünk?” - G.w.M-en röhög az egész internet

Szanyi Tibor robbantott, lerántotta a leplet Gyurcsány lemondásáról

Marozsán Fábián nagy bravúrja után Djokovics-verő tinédzser ellen játszik

Bognár György: Egy bíróval volt jobb a Ferencváros

Trump így reagált az orosz elnök javaslatára

Itt a fordulat: Putyin ajánlatot tett Ukrajnának és a Nyugatnak

Kőkorszak Pakson, ismét csődöt mondott a VAR, a Fradi azért boldog

Az fájhat igazán Bognár Györgynek, amit Robbie Keane mondott
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Medve marcangolt halálra egy 89 éves férfit
Robert Markel földi maradványait körülbelül száz méterre találták meg jerome-i otthonától.

Most kiderül, hogy Zelenszkij befejezné-e a háborút
Putyin tárgyalásra hívta az ukránokat.

Trump hatalmas üzleteket köthet, elmegy Amerikából
Az amerikai elnök jelentős sikereket érhet el a külföldi útján.

Így szúrták hátba a magyar embereket Magyar Péterék
Deutsch Tamás szerint Magyar Péter és a Tisza Párt bármi áron hatalmat akar.