– Falusi Márton főszerkesztőt váltja az Országút élén. Miért fogadta el a felkérést?
Elhunyt a legendás zenész
Szörényi Szabolcs zeneszerző, basszusgitáros 81 éves volt.
– Falusi Márton főszerkesztőt váltja az Országút élén. Miért fogadta el a felkérést?
– Régi ismerősi és baráti viszony köt többekhez a szerkesztőbizottságból, illetve a Magyar Szemle Alapítványhoz. Az Antall-kormány ideje óta jó kapcsolatban vagyok Kodolányi Gyulával, de sokkal régebbi, középiskolai és plébániai kapcsolat fűz Entz Gézához. Ezért a hívást nem akartam visszautasítani, ráadásul megragadott a lap eredetileg beharangozott szellemisége, meg a címválasztás: az Országút.
– Milyen szellemiségre gondol?
– A lap címe a huszadik század húszas-harmincas éveinek magyar polgári-keresztény progressziójához köthető, meg a népi írókhoz. Ők keresték azt az utat, amely a tartós fejlődés pályájára állította volna az országot. De ott csengett a fülemben Jézus Krisztus mondása is: „Én vagyok az út, az igazság és az élet.”
Ennek a lapnak az útkeresés, az igazság szolgálata és az élet védelme az ars poeticája, ezt a szellemiséget szeretném úgy szolgálni, vagy úgy szerkeszteni, hogy olvasmányos, érdekes és útmutató legyen. És persze vonzzon embereket ahhoz az értékrendhez, amelyről meg vagyok győződve, hogy az ország érdekét szolgálja.
Nem a mindennapi politikával, de a közélettel, a keresztény-szociális tanítással, a magyar kulturális hagyományok ápolásával és korszerű képviseletével szándékozik foglalkozni az Országút.
– Ön évtizedekig az Új Ember szerkesztője volt, és most is vannak műsorai a Magyar Katolikus Rádióban. Keresztény lap lesz ezentúl az Országút?
– Nem csak katolikus szerkesztőségekben dolgoztam, hanem a Lánchíd és a Kossuth rádióban is. Nem egy hitbuzgalmi katolikus orgánum lebeg a szemem előtt, de a lapnak van egyfajta evangelizációs feladata az értelmiség felé.
– Milyen újdonságokra számíthatnak az olvasók? Miben hoz újat a Szerdahelyi-éra?
– Ablakot nyitunk a világra. A Kossuth rádión Horizont című műsoromban külföldi, távoli országokban élő magyar lelkipásztorok, kutatók, egyetemi tanárok számoltak be az ottani mindennapi élet dolgairól. Ezt most megteszik az Országútban is. A mostani számba – amit először jegyzek főszerkesztőként – az egykori rendszeres megszólalóm,
Lányi Béla építész professzor írását olvashatjuk, aki a Fülöp-szigeteken él és a cebui katolikus egyetemen tanít. A következő, karácsonyi számunkban a délvidéki Böjte Csabának tartott Harmath Károly újvidéki lapszerkesztő, ferences szerzetes szól drámaian, de szépen a kiüresedő karácsonyokról, az elvándorlásról, a délvidéki magyarság helyzetéről.
De a konzervatív politikai gondolkodás nyugati nagyágyúi is rendszeresen jelen lesznek a lapban, csakhogy mi nem folyóirat, hanem hosszú távon hetilap szeretnénk lenni, egyelőre még kéthetente jelenünk meg.
– Kiknek szánják a lapot, kik a potenciális olvasóik?
– Muníciót akarunk adni azoknak a pedagógusoknak, orvosoknak, lelkészeknek és így tovább, akik úgy próbálják berendezni az életüket, hogy az ne öncélú legyen, hanem a köz szolgálata is ott lebegjen a szemük előtt. A keresztény értékeket követni kívánó értelmiség a célközönség. És szeretnénk ennek a célközönségnek a fiatalabb korosztályához hangot találni.
– Hogyan?
– Az online felületünkön kell ismertté tennünk a nyomtatott lapot. Honlapunk is megújul, korszerűbb lesz, hisz a kétheti megjelenés kicsit lassú a magyar sajtó világában. Ezt folyamatosan gazdagítani szeretnénk.
– A fiatalabb olvasókat milyen témákkal próbálják megszólítani?
– Érdekes, ismeretterjesztő és szemnyitogató cikkekkel a teremtésvédelemről, urbanisztikáról, az örökségvédelemről vagy éppen a magyar történelem fehér foltjairól, ismeretlenebb, félreértelmezett epizódjairól. Elszántak vagyunk a kérdések feltevésében is, ezzel talán sikerül megragadni az igényes fiatalok figyelmét.
– A szerzőgárda is fiatalodik?
– Lesznek és vannak is fiatalabb szerzőink, de nem az a célunk, hogy mindenáron a fiatalok kedvében járjunk. Viszont olyan értékeket szeretnénk népszerűsíteni, melyekre nekik is érdemes odafigyelni. Szigethy Gábor színháztörténész elindítja az Újranéző című sorozatát, melyben az 50-es évek filmjeit elemzi rövid, izgalmas cikkekben. Ebben olyan színészegyéniségekre hívja fel a figyelmet, akiket nem szabad elfelejtenünk. És ez nem könnyű feladat, hisz akkoriban nagyon sematikus szocreálfilmek születtek, de olyan képi világgal és jó színészi alakításokkal, hogy a történelmet ezeknek a filmeknek az újranézésével jobban meg lehet értetni, mint a történelemkönyvek olvasásával.
– Idén volt egy csörte lapunk és az Országút között. Kulin Ferenc azt írta egy esszéjében, hogy „egyfajta újhungarista nemzeti radikalizmus szirénhangjai” jelentek meg a Magyar Nemzetben. Mi ezt kikértük magunknak, válaszcikket is írtunk. Erről mit gondol?
– Csörték talán lesznek a jövőben is, de nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy egy hajóban evezünk, az előremutató irányokat kell keresnünk. Ne feledjük: sokkal könnyebb ellenzékből lapot csinálni, mint olyan helyzetben, amikor azon aggódik az ember, hogy hosszú távon megmaradjanak azok az értékek, amiket a mostani kormány is képvisel. Ha olyan hibát vagy torzulást észlel az újságíró vagy a szerkesztőség, ami miatt fel kell emelnie a szavát, mert a tisztesség ezt követeli, akkor meg kell tennie, de nem szabad szem elől téveszteni, hogy mi a cél.
– Cancel culture, LMBTQ-propaganda és még sorolhatnám a divatos külföldi kulturális jelenségeket. Ezekre tervez reagálni a lap?
– Természetesen.
Nincs tabutéma. A keresztény értékrenddel szembehelyezkedő jelenségekről írni kell, állást kell foglalni, ahogy a keresztény értékrend hirdetésének leple alatti álságos megnyilvánulások esetében sem hallgathatunk.
Az új számban Ferenc pápa Fratelli tutti című új enciklikájáról is lesz egy dolgozat, amely kritikus véleményt is megfogalmaz róla, a karácsonyi számunkban pedig egy másik szerzőnk gondolja tovább ezt a témát.
– Ön szerint melyik az a három legfontosabb probléma a magyar közéletben, amellyel feltétlenül foglalkozni kell?
– Fontosnak tartom a közélet tisztaságát, a deklarált jelszavak, eszmeiség hiteles képviseletét. És fontosnak tartom a családok szolgálatát, boldogulásuk lehetőségeinek megteremtését, valamint a Kárpát-medencei népek közötti hídépítést, a jószomszédi kapcsolatok ápolását.
Szörényi Szabolcs zeneszerző, basszusgitáros 81 éves volt.
A Linda című sikersorozat 1984. november 2-án kezdte meg hódító útját.
November elsejétől emelkedett a belépőjegyek ára a hálózatnál.
Felújítják a filmekből ismert híres viaduktot.
Újabb tanú vallott a Lakatos Márk-ügyben
Hadas Kriszta kimerültségről, álmatlanságról beszélt néhány hónapja + videó
Helyesírási teszt: ha 7-et eltalálsz, már átlagon felüli vagy!
Szakadék szélén áll a Volkswagen, Szergej Lavrov ismertette az orosz békefeltételeket - heti összefoglaló
Teszt: Ha ennek a 10 régi magyar szónak csak a felét is ismered, már műveltebb vagy az átlagnál!
Teljesen kifakadt Bayer Zsolt: „Remélhetőleg minden ki fog derülni ezekről a nyomorultakról”
Vörös örömünnep: Liverpoolban köszönték szépen Kerkez gólpasszait
A Playboy-modell elmondta, miért hihetetlen kemény a focistafeleségek élete
Gera Zoltán óta nem történt ilyen Angliában magyar futballistával
Kerkez briliáns gólpassza a Manchester City ellen, előtte kicselezte Fodent!
Szoboszlai gólja és gólöröme, a Liverpool csapatánál remek a hangulat + videó
Ka–52M helikopterek és Szu–34 vadászbombázók megsemmisítették az ukránok páncélozott felszereléseit
Szörényi Szabolcs zeneszerző, basszusgitáros 81 éves volt.
A Linda című sikersorozat 1984. november 2-án kezdte meg hódító útját.
November elsejétől emelkedett a belépőjegyek ára a hálózatnál.
Felújítják a filmekből ismert híres viaduktot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.