Szolnok főterét megkerülve fordulunk be a Városháza udvarára. Pogány Gábor Benő autója hátsó üléséről a hóna alá kap két műanyagból formált emberfejet, és elindul velük az első emeletre, a díszterembe. Ott lesz kiállítása a szolnoki művészeknek. Miután a munkák a helyükre kerülnek, megnézzük a megyeszékhely belvárosában álló köztéri szobrait: a Zounok ispánt és a színház névadóját, Szigligeti Edét ábrázoló plasztikáit.
Amíg innen a művésztelepre érünk, elmondja, hogy évekkel ezelőtt rajongott a kutyákért, 12 erdélyi kopót nevelt egy időben.
Amikor a Magyar Nemzeti Bank meghirdette a Magyar kutyafajták című éremsorozatot, a magyar vizslára kiírt pályázat volt az első, amelyet megnyert,
sőt rekordot is felállított, hiszen a kibocsátott tízezer érmét egy hét alatt elkapkodták. A magyar kutyafajtákat ábrázoló szobrai is sikeresek lettek. Sótonyi Péter rektornak köszönhetően a fővárosi Állatorvostudományi Egyetem parkjába kerültek, ott tekinthetők meg.
De van egy másik kutyás története is. A kiskunhalasi második világháborús emlékműbe több mint ezerkétszáz áldozat nevét kellett belevésnie. Az áthidaló megoldás az egyik kutyakiállításon jutott eszébe, ahová egy gravírozó cég is kivonult.
– Megkérdeztem a mesterembert, milyen hosszú anyagot tud befogni a gépbe. Amekkora a helység, ahol épp dolgozom, válaszolta. Erre
kigondoltam, hogy csinálok egy tizenkétszögű oszlopot, amelynek mindegyik oldalára rágravíroztatok száz nevet.
Így is lett. A maradék anyagból még két zászlós bronzfigura is kijött. Ez volt az első olyan szobor az országban, amelyen feltűnt a régi angyalos címer. Az első világháborús emlékműveknek volt egyfajta ikonográfiája, a másodikét nekünk kellett kitalálnunk – részletezi Pogány Gábor Benő.
A történet végére felérünk a Zagyván átívelő hídra. Mögötte az egykori vár maradványai körvonalazódnak, de csak egy régészeti ásatási telep mélyén. Erre épül majd rá a művészkolónia látogatóközpontja. A Zagyva felé néző kőtornyot, amely kilátóként szolgált, a régi művésztelepesek emelték, alsó szintjén borospincével. Előtte áll az új bástya, amely díjazott várostörténeti kiállítóhely.
Terepszemlénk kiváló keretet teremt ahhoz, hogy a szolnoki végvári vitéz is szóba kerüljön. Amikor Pogány Gábor Benő a főiskola elvégzése után Budapestről hazakerült Szolnokra, az akkori múzeumigazgató, Kaposvári Gyula azzal kereste meg,
készítsen egy plasztikát a végvári vitézről, hogy legalább egy szobor jelezze jelképesen, hol állt a hajdani erőd.
Sokáig csak a gondolataiban létezett a hős alakja, mígnem néhány éve Szalay Ferenc polgármester kérésére meg is valósította elképzelését. Vitéze azóta pallosára támaszkodva néz elébe sorsának. Amennyiben minden a tervek szerint halad, és visszaépítik a füles bástyákat oda, ahol valaha álltak, az egyikre felkerülhet a páncélinges.
A művésztelepre érve vetünk egy pillantást a felújított műteremlakásokra, majd betérünk a Kert Galériába, ahol a művésztelep százhuszadik évfordulója alkalmából nyílt önálló kiállítása a hatvanadik születésnapján.
Pogány Gábor Benő művészi pályája a képzőművészeti főiskola elvégzése után Csongrádon indult, ahol egy évig vendégeskedett. Ekkor készítette az Ádámot és Évát ábrázoló plasztikája tervét, amely meg is valósult. Ezt egy francia gyűjtő vette meg. Ezt követően Svájcba, Skóciába, Olaszországba is eljutott néhány munkája.
A világ első Petőfi–Szendrey Júlia páros szobrát – amelyet azóta évente megkoszorúznak – a Máramaros megyei Koltó részére készítette.
A házaspár itt töltötte a mézesheteit, ugyanitt írta meg Petőfi a Szeptember végén című versét, amely szimbolikusan a térplasztikán is feltűnik.
A Noé bárkája című kompozíciója felállítására 14 évig kellett várnia. Magyari Márton barátjának köszönheti, hogy a kompozíciót mégis sikerült felavatniuk Veszprémben. Az ő kiállításának megnyitóján találkozott össze Gopcsa Katalin művészettörténésszel, aki az örmény kisebbségi önkormányzat vezetőségében is részt vett. Amikor beszélni kezdett neki az Ararát-szoborról, azonnal csillogni kezdett a szeme. Két hét múlva már arról tárgyaltak, miként lehetne megvalósítani. Azóta örmény zarándokhely, a béke jelképe Veszprémben.