Marketing-alaptétel, hogy a rossz reklám is reklám. Ezt a mantrát a Kleopátra, Egyiptom királynője tökéletesen magáévá tette. Az előzetes bemutatása után két nap alatt több mint 85 ezren írták alá a sorozat betiltását követelő petíciót, amelyet aztán a Change.org ismeretlen okok miatt eltávolított. A petíció újraindult, ezúttal tízezer ember adta nevét.
A leghíresebb tiltakozó egy egyiptomi jogász, Mahmúd asz-Szemari, aki hivatalos feljelentést tett az illetékes ügyészségen, hogy tiltsák be a Netflix sorozatát. Ez nem lenne egyedülálló, például Ridley Scott 2014-es Exodus: Istenek és királyok című filmjét ugyanis betiltották Egyiptomban, mondván, az hemzseg a cionista túlkapásoktól, és nem elfogadható, hogy a bibliai történetet teljesen európai gyökerű színészgárda játssza el.
Záhi Havássz, Egyiptom korábbi régiségügyi minisztere is egyetértett asz-Szemarival, tényhamisításként értékelte a Netflix alkotását. Közleménye szerint Kleopátra görög volt, ennek megfelelő bőr- és hajszínnel. Musztafa Vaziri, az Egyiptomi Archeológiai Legfelsőbb Tanács főtitkára szerint az új Kleopátra ostoba történelmi tévképzet, amely számos tényt figyelmen kívül hagy.
Fekete volt Kleopátra?
VII. Kleopátra a Ptolemaida-dinasztia utolsó uralkodójaként csaknem húsz évig állt Egyiptom élén. Szerelmi életét Shakespeare tette halhatatlanná, ám legendás szépségének köszönhetően már életében is ismertségnek örvendett mind a Közel-Keleten, mind Rómában és a provinciákban. Történészek közmegegyezése szerint a Ptolemaida-dinasztia büszke volt hellenisztikus örökségére, amelyet gyakori testvérházasságokkal kívánt megtartani, egyébként görög vagy perzsa előkelőségekkel házasodtak a dinasztia tagjai. Így kevéssé valószínű, hogy szubszaharai vér csörgedezett volna a fáraónőben.
Sőt, a Tübingeni Egyetem 2017-ben a Nature-ben közölt kutatása szerint az egyiptomiak szubszaharai DNS-e a római hódítás nyomán vált általánossá. A tudósok különböző korú múmiák DNS-ét vizsgálták.
Tény, hogy Shakespeare „tawny”-ként utal Kleopátra megjelenésére, amelyet leginkább világosbarnának vagy homokszínnek lehet fordítani, de cserzett bőrt is jelenthet. Illetve vannak bizonyos reneszánsz ábrázolások, amelyek sötétebb bőrrel mutatják a fáraónőt, azonban az egyiptomi és a római képek és feljegyzések mind világos, görögös megjelenésről árulkodnak.
A sorozat sikeres első évada egy kelet-afrikai királynőről szólt, ezt követi Kleopátra a második évadban. A készítők, köztük Jada Pinkett Smith célja is, hogy az amerikai fekete közösség büszke lehessen történelmére. Szakértők szerint a probléma gyökere, hogy az amerikai oktatási rendszer nem építette be tananyagába az afrikai kontinens törzsi történelmét, ezért a fekete közösségnek nincs olyan igazodási pontja, amelyre büszke lehetne. Az európai és angolszász kultúrát és történelmet tanulják, amelyet aztán a woke-kultúra nyomán fontosnak tartott eredetfelfedezés miatt megpróbálnak a saját képükre faragni.
A trend egyik legtöbbet hozó termése a Bridgerton-univerzum lett, amelynek nyomán A kis hableánytól a Tom Jonesig ma már számos angol és amerikai kosztümös produkcióban korábbi fehér(nek gondolt) karaktereket afroamerikai vagy afrobrit színészek jelenítenek meg.
Az irodalmi alkotások feldolgozása esetén védhető álláspont, hogy azok a művészi szabadság jegyében szabadon értelmezhetők. A Kleopátra, Egyiptom királynője azonban dokumentumsorozatként készült.