Százegy évesen elhunyt Francoise Gilot francia festőművész, Pablo Picasso egykori élettársa.
A tüdő- és szívproblémákkal küzdő festőnő, aki évtizedek óta New Yorkban élt, a Mount Sinai West kórházban halt meg kedden – közölte Gilot lánya, Aurelia Engel, aki rendkívül tehetséges festőnek nevezte Picasso egykori múzsáját.
Francoise Gilot 1921. november 26-án látta meg a napvilágot Neuilly-sur-Seine-ben. Első litográfiáit a párizsi Atelier Mourlot-ban készítette, egyedüli nőként abban a műhelyben, amelyben a XX. század első felének nagy mesterei, köztük Picasso, Léger, Matisse, Miró, Chagall, Giacometti is dolgoztak.
Picassóval 1943-ban találkozott először, 1946-tól élt egy fedél alatt a nála negyven évvel idősebb katalán festővel dél-franciaországi házukban.
Picassótól, akivel tíz évig tartott a kapcsolata, két gyermeke született, Claude és Paloma.
A festőpár útjai 1953-ban szétváltak. Gilot lassan kiérlelte saját festői stílusát, színpadi díszletet és jelmezeket is tervezett. A rajz és a papírmunkák is segítették őt abban, hogy amennyire lehetett, kivonja magát Picasso művészi hatása alól.
Francoise Gilot lett az egyetlen nő, aki elhagyta Picassót, ami a következő évtizedben erősen rányomta a bélyegét az életére és a pályafutására is, Picasso ugyanis igyekezett teljesen ellehetetleníteni egykori szerelme érvényesülését.
A hatvanas évekre Gilot egyre inkább elengedte a szigorú vonalvezetést, formái lágyultak, líraibbá váltak. Ekkor készült egyik legnagyobb szabású műcsoportja, a Labirintus-sorozat is, amelyben az őt ért traumákat is igyekezett feldolgozni.
Idővel egyre fontosabbak lettek számára a színek is, Keleti város I–II. című képei Matisse színkezelésének hatását mutatják, ám közben a fekete és a fehér erős kontrasztjára építő tusrajzokat is alkotott az ekkorra az Egyesült Államokba költöző festő.
Francoise Gilot-ra sokáig csupán Picasso múzsájaként tekintettek, de munkái mára bekerültek a világ legnagyobb múzeumaiba, a Sotheby’s egyik idei aukcióján pedig már egymillió eurónál is magasabb áron kelt el egy festménye.
Gilot műveiből több tárlatot is rendeztek a budapesti Várfok Galériában, amellyel a festőnő életre szóló barátja, Rozsda Endre (1913–1999), a Párizsban élő magyar festőművész révén került kapcsolatba. Francoise Gilot-t 2000 óta ez a galéria képviseli Magyarországon és a régióban.
A Várfok Galéria legutóbb a 100. születésnapján, 2021 novemberében tisztelgett egy retrospektív jellegű kiállítással a festőnő előtt.
Gilot több könyvet is írt, az Életem Picassóval című 1964-ben jelent meg, s utána több nyelven, köztük magyarul is napvilágot látott.
Könyvet írt 1990-ben a két festőóriásról Matisse és Picasso – barátság a művészetben címmel, saját művészi fejlődését írta meg A tekintet és a maszk című kötetben.
Gilot munkásságát több magas kitüntetéssel, köztük a francia Becsületrenddel ismerték el.
Borítókép: Francoise Gilot (Fotó: AFP/Jean-Pierre Muller)