Otthon vagyunk a kultúránkban mi, magyarok

Lezárult az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban elnevezésű kulturális programsorozat a hétvégén Budapesten.

2024. 12. 30. 15:32
magyarok
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július elsejével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, ennek jegyében indult féléves útjára augusztusban az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. E kettős évforduló arra sarkallta a szervezőket, hogy válaszokat keressenek arra a kérdésre: kik vagyunk mi, magyarok?

magyarok
Múzeumok standja

Az országos turné keretében lehetőség nyílt arra, hogy a részt vevő kultúrstratégiai intézményekkel közösen ünnepeljék az érdeklődők a magyar kulturális, történelmi örökséget, hagyományokat, bemutatva azokat az értékeket, amelyekre büszkék lehetünk, éljünk magyarként bárhol a Kárpát-medencén innen és túl. Mindazt, amit a magyarok adtak a világnak, Európának és benne az uniónak, legyen szó – a teljesség igénye nélkül – művészetről, innovációról, sportról vagy gasztronómiáról. 

A fél év során 19 vármegyében és 24 helyszínen valósultak meg események augusztus 10. és december 29. között: tematikus, interaktív kiállítások, színház, cirkusz- és táncművészeti előadások, foglalkozások, összművészeti beszélgetések, közönségtalálkozóval egybekötött filmvetítések, hagyományainkat ápoló kézműves-foglalkozások, hungarikum játéktér és a magyar konyha remekeit kínáló gasztrobusz várta az érdeklődőket országszerte. A Múzeumok standján pedig a múzeumboltokban fellelhető ajándéktárgyak közül válogathattak a látogatók, valamint különböző múzeumpedagógiai játékokba és foglalkozásokba kapcsolódhattak be. A szervezők kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy középpontba kerüljenek az adott térségre jellemző értékek, hagyományok és a vármegyék ismert és elismert szülöttjei is. 

Az elmúlt fél évben 300 program valósult meg, amelyekbe közel 100 ezer résztvevő kapcsolódott be közvetlenül, a közösségimédia-felületeken pedig több mint 2,5 millió érdeklődőt ért el közvetve. A nagyszabású eseménysorozat 106 hazai kulturális intézmény összefogásával jöhetett létre.

Az eseménysorozat indulásával egy időben a szervezők célul tűzték ki, hogy az online térben is minél több embert szólítsanak meg, így jött létre a Kultúra.hu Mi, magyarok aloldala. A Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában működő felület egyfajta digitális archívumként őrzi a kulturális országjárás pillanatait, valamint további értékes történeteket kínál az olvasóknak a hagyományainkról, a jó példával elől járó elődeinkről és a jövőt építő kortársainkról. A Kultúra.hu YouTube-csatornáján látható Mi, magyarok című videósorozat pedig lehetőséget kínál a nézőknek arra, hogy hazánk természeti és szellemi örökségeit bebarangolják. A 19 részes sorozatban olyan helyi kötődésű, ismert emberek láthatók többek között, mint Miklósa Erika Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnő, Pindroch Csaba vagy Scherer Péter színművészek.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban rendezvénysorozat utolsó állomása december 28-án és 29-én volt a fővárosban, ahol az érdeklődők 19 program közül választhattak a Millenárison.

A szervezők úgy vélik, hogy a fél éves kulturális országjárás felhívta a figyelmet a magyar kultúra megtartóerejére és a beszélgetések, rendezvények, találkozások, valamint a videók nyomán érezhetővé és átélhetővé vált az, ahogyan a magyarok látják és alakítják a világot.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.