Vannak témák és alkotások, amelyek különleges bánásmódot igényelnek. Ilyen a Thonet bútor is. A mai napig gyártott, szinte mindenki számára ismert Thonet székek közel 200 év alatt váltak világszerte fogalommá.
Vannak témák és alkotások, amelyek különleges bánásmódot igényelnek. Ilyen a Thonet bútor is. A mai napig gyártott, szinte mindenki számára ismert Thonet székek közel 200 év alatt váltak világszerte fogalommá.
A Németországban született Michael Thonet a 19. század első felében gondolta ki és kezdte meg kísérleteit a gőzöléssel hajlított fa bútor készítésének ötletével. Eleinte rétegelt lemezt, később kör profilú tömör bükkfát gőzölt. Metternich herceg közbenjárásával, 1842-ben elnyerte a bécsi udvar tetszését, s ez fordulópontot jelentett számára.
Bécsben nyitotta meg önálló műhelyét, majd itt készült darabjaival az 1851-es londoni világkiállításon fényes sikert aratott. Az ekkor divatos, hatalmas és nehézkes biedermeier bútorok mellett a lágy, organikusan ívelődő és rendkívül takarékos anyaghasználatú hajlított bútorok elképesztő hatást gyakoroltak.
A bécsi Daum kávéház volt az első, aki súlyos foteljeit Thonet 4-es típusú székeire cserélte, ezzel megteremtve a könnyed kávéházi eleganciát. Ezt a verziót ma is Daum-típus néven ismerjük.
A Thonet cég elképesztően gyors térnyerését mutatja, hogy 1869-ben az első pesti lerakatukért, a Duna-korzó IV. és V. számú telkéért, megszerezve azt a Nemzeti Színház elől, 404 000 arany forintot ajánlottak, amely nagyságú összeget pesti építési telekért addig nem fizetett senki.
Thonet ügyesen variálta egyszerű részegységekből álló bútorait, s rengeteg különböző változatban készítette karos-, pihenő- és hintaszékeit, valamint a lakás minden területére tervezett bútorait. Találékonyságát mutatja, hogy a 19. század végére mintakönyvében több mint 10 000 különféle darab szerepel, amelyeket, láss csodát, elemeire szétszerelve (azaz lapra szerelve) szállítottak akár a tengerentúlra is.
A 20. század első felében, így a modern formatervezés elindulásának idején munkálkodó nagy tervezők és belsőépítészek, mint például Otto Wagner, Adolf Loos, Kozma Lajos és Kaesz Gyula mind foglalkoztak a hajlított fával.
A Thonet bútor gyönyörűen helyt állt a hullámzó szecesszióban és vitathatatlan szerepe volt a csőbútor feltalálásában is. Sőt, az 1922-ben fuzionált, majd Thonet-Mundus néven tovább működő cég megszerezte a Breuer Marcell csőszékeinek gyártási jogát, s a kor legnagyobb tervezőivel, mint Le Corbusier vagy Mies van der Rohe, az acélbútor prominense lett.
Ez az igazán öreg darab nagyjából 1890 környékén készülhetett. Szépen látszanak a hajlított fa egységek, ahogy átgondoltan kapcsolódva hozzák létre a tekeredő indás formát. A klasszikus, magas háttámlás, kimondottan pihentető kialakítás akár hintaszék is lehetne, azonban az elemekből történő összeállításnak és a már említett variálhatóságnak köszönhetően, ez a gyönyörű láb egy belső ívvel zárul, s így stabilan áll a földön. Nádazott támláját a mindenre képes hatvanas években tehénszőrre cserélték. Szerintem igazán dögös lett. A boldog békeidők hangulata egy vad gondolattal. Igazi Thonet örökség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.