Jó ideje azon kapom magam, hogy „bizonyos” értesüléseket, híreket, kis történeteket, emlékképeket, eseteket stb. gyűjtögetek. Nem is jó szó ez a „gyűjtögetés”. Mondjuk inkább: effélék „halmozódnak bennem”. Eleinte szándékolatlanul, utóbb már félig-meddig tudatosan. Hogy mifélék? Hadd soroljak fel néhányat, azután próbáljuk meg közös nevezőre hozni őket. Megragadt bennem évtizedekkel ezelőtt egy abszurd irodalmi apróság „Jugoszláviából”.
A bánáti Nagybecskerek mellé való Sziveri János, az Új Symposion legendás és oly korán meghalt főszerkesztője az elemi iskola után a hercegovinai Mostarba ment pilótaképző katonai gimnáziumba. Mert repülni akart, és hát a szülőfalu Muzslya is meg a Neretva környéke is ugyanabban az államban volt található. (Ma már ez persze nincs így, és Sziveri is Magyarországra jött meghalni.)
S ha kissé északabbra megyünk a térképen, ott találjuk a tengerparton Zadart, amely magyarul és olaszul Zárának ejtendő, ide jött meghalni a kitűnő bácskai feketicsi (Bácsfeketehegy) költő, Podolszki József, szinte percekkel a nagy délszláv háború kirobbanása előtt. Itt-ott a dalmát szigeteken ma is találni még „magyar” tulajdonban ingatlanokat, jóllehet azokat zömmel „szerbként” vásárolták meg annak idején.
Mindegy is ma már, de az most is érvényes kérdés, hogy mennyire volt érvényes már anno, kimondása pillanatában Tolnai Ottó bon mot-ja: a jugoszláviai magyar író abban különbözik minden másféle magyar írótól, hogy neki van tengere. Sokan zúgolódtak a bácskai pályatársak közül ez ellen a „poentírozás” ellen, mert mintha a kisnemzeti identitást tenné kérdésessé… És hát ugyan mitől és mennyiben övék ez a csodás jugoszláv „víz”, amely persze zömében horvát volt és lett, s ahova a hajdani jugoszláv főhatalmat bíró szerbeknek már kijárójuk sincs. Másfelől azt se feledjük, hogy a kárpátaljai literátoroknak sem jelentett különösebb problémát a Fekete-tenger partján, esetleg magában a Krímben nyaralni, ahogy az erdélyieknek sem kissé nyugatabbra, mondjuk Mamaiában vagy Mangaliában.