Magzatpózban
Az aranykészlet döntő többsége nem önálló nemesfémként található a földkéregben, hanem beépülve a rézércben, a savanyú, kvarcban gazdag kőzetekben, például a gránitban, granodioritban, riolitban, dácitban. A felszínre küldött kőzet érctartalmát különböző technológiákkal a kőzetek feldolgozása után nyerik ki. Az aranyból fajta szerint kétfélét különböztetünk meg: az öreget és a fiatalt. Előbbi több milliárd éves kőzetekben halmozódik fel, a leghíresebb lelőhely az Afrikai-pajzs, de például Finnországban, Alaszkában is öreg aranyat mosnak a folyók kanyarulatában. Ez a sárga nemesfém a többi kőzetet is túléli, nem bomlik el, ezért különös jelentősége van tartósságának. Olykor a mogyoró nagyságot is elérheti, és a föld alatt, illetve a vízben is megtalálható. Ezzel szemben a fiatal arany a néhány millió éves vulkanikus területen lelhető fel, a Kárpát-medencében, illetve a világ legnagyobb aranybányáiban, például az Andokban, Peruban, Chilében – avat be a részletekbe Juhász Árpád geológusprofesszor, aki szerint nem véletlen, hogy egykor az inkák is páratlan mennyiségű és minőségű kincset halmoztak fel a sárga nemesfémből.
– Amikor Dél-Afrikában, a tengerszint felett 1800 méteren fekvő Johannesburgban jártam egy 3600 méter mélységű bányában, érdekes utazást tettem, egészen 2500 mélységig vittek le – idézi fel élményeit a szakember. – Eddig ereszkedhettünk csak le, ugyanis a legmélyebb ponton a kőzetfalak hőmérséklete ötven-hatvan fokra hevül fel. Ezt a klímát európai szervezet nem viseli, a bennszülöttek is csak ideig-óráig képesek lent tartózkodni. A két és fél kilométeres távot fél óra alatt tettem meg, gyakran kellett megállni, akklimatizálódni a mélységhez, illetve az egyre forróbb levegőhöz és légnyomáshoz. A lejtaknák körülhatárolták a kitermelésre váró kőzettömböt, amelyet oldalirányban körülöleltek a feltáróüregek, hiszen a mélyművelésű bányákban olyan fővágatokat, alagutakat kell készíteni, amelyeken a bányászok megközelíthetik a feltárás színhelyét. Ráadásul fontos, hogy a kőzetszállításra alkalmas járművek is elférjenek. A bennszülöttek gyakran összehúzódva, magzati pózban kuporodva keresik a mindennapi megélhetéshez szükséges pénzt – meséli kalandjait szakértőnk, aki szerint a gyermekmunkaerő nemcsak Afrikában, Ázsiában divatos, hanem egykor Erdélyben is kiskorú rabszolgákat foglalkoztattak, például Verespatakon, Nagyágon. Ennek az volt az oka, hogy a korábbi módszerek szerint egy-egy vájatban tüzet raktak, majd arra hideg vizet öntöttek, a kőzet pedig a hő hatására berobbant és meglazult. A lyukak annyira kicsik voltak, hogy ahhoz felnőttek nem fértek hozzá, csak gyerekek.
Juhász Árpád szerint az aranybányászat a világ egyik legnehezebb munkája, amiről bárki meggyőződhet, aki elutazik egy helyszíni turisztikai látogatóközpontba. Ott le is ereszkedhet a mélybe, és megnézheti, hogy az ércből miként nyerik ki az aranyat, és hogyan öntik tömbbé, hogy a világ minden tájára elszállíthassák és értékesítsék az értékes nemesfémet. A geológusprofesszor többször járt a mélyben, legutóbb 2011-ben. Mint mondja, az elmúlt évtizedekben hatalmas technológiai fejlődésen ment keresztül a fejtés és a gyártás, a modern gépek térhódítása a föld alatt sem állítható meg.