Bűnös bárók?
A romániai restitúciós „bűvészmutatványok” alanyai elsősorban az arisztokraták. Egy évszázados „képlet” szerint egy négyzetméter kastély, kúria fenntartása egy holdnyi (egy hold: 0,575 hektár) erdőből-szántóból-kaszálóból származó jövedelmet igényel, így az erdők visszaszolgáltatásának akadályozása épp annak a hátországnak a megteremtését veszélyezteti, amely nélkül lehetetlen az előrelépés.
A Bánffy család számára például a Maros mentén fekvő két jelentős erdőtulajdon visszaszerzése volt az egyik legnagyobb tét. Az egyik báró Bánffy Dániel magánbirtoka, amelyet román állampolgárként néhai gróf Bethlen Anikó és testvérei igényeltek vissza. Az ügyben 2007-ben jogerős bírói ítélet született, az államnak azóta régen vissza kellett volna adnia a területeket, azonban az érintett intézmények – prefektúra, megyei önkormányzat, helyi önkormányzat, erdészet – mindegyike hárította a visszaszolgáltatást, 2013 óta pedig egymást követik az örökösök ellen indított perek. „Az apám háborús bűnösségének vádja egyszerűen nonszensz. Ő ugyanis a miniszteri tárca elfogadása, azaz 1940 óta nem járt Dél-Erdélyben, ahol a birtokok voltak. Agrárminiszterként amúgy is a gazdasági szaktárca irányítója volt egy olyan országban, amely csak Románia 1944. augusztus 23-i kiugrását követően került háborús viszonyba szomszédjával” – mondta báró Bánffy Miklós.
A másik vitatott terület a hajdani Gödemesterházi Erdőuradalom Rt. birtoka. A pert a Duna menti Brăila város bíróságára helyezték azzal az indokkal, hogy a visszaigénylők megfélemlítik a Maros megyei joghatóságot. A két perelt terület összesen közel 35 ezer hektárt jelent.