– Az, hogy a történészkonferencia a hajdani pénzügyminiszterek munkásságáról szólt, véletlen egybeesés, vagy tudatos témaválasztás most, hogy egy egész Európára kiterjedő gazdasági válság küszöbén állunk?
– Véletlen egybeesés! Már akkor tervben volt e konferencia megszervezése, amikor még nem lehetett tudni, hogy hová fejlődnek a dolgok 2022 szeptemberére. A konferencia apropója az, hogy Lónyay Menyhért gróf, a kiegyezést követő első magyar királyi, majd közös pénzügyminiszter, később magyar miniszterelnök születésének kétszázadik évfordulóját ünnepeljük. A magyar történetírásnak finoman szólva nem erőssége a szakminisztériumok történetének, személyiségeinek a feldolgozása. Miután a Veritas Intézet kutatási területének kezdőpontja a kiegyezés, és nálunk számos történész kolléga látókörében szerepelnek a monarchia pénzügyminiszterei, úgy gondoltuk, jó volna rámutatni azokra a köztudatból kiesett személyiségekre is, akiknek fontos szerepük volt az előző századforduló nagy gazdasági sikereiben. Ez nem túl sok ember, hiszen a dualizmus korában kevesebb pénzügyminiszter volt, mint miniszterelnök.
Hermann Róbert elfeledett pénzügyminiszterekről és a tárca meghatározó fontosságáról
Pénzügyminiszterek a dualizmus korában címmel történészkonferenciát tartottak a héten a Parlament felsőházi üléstermében. Az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága, illetve a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár közös rendezvényének jelentőségéről és az elhangzott érdekességekről Hermann Róbert egyetemi tanárt, a Veritas Intézet dualizmus kori kutatócsoportjának vezetőjét kérdeztük.
– Ez érdekes, mire utal?
– Arra, hogy a kor pénzügyminiszterei kellő szakmai súllyal rendelkeztek ahhoz, hogy akár kormányváltáskor is a helyükön maradjanak. A gazdaságpolitikáért szakmai szinten felelős tárcavezetők személye komoly biztosítéka volt a folytonosságnak, nem véletlen, hogy legtöbbjükből miniszterelnök is lett. A mindenkori kormányokon belül talán a pénzügyminiszteré az egyik legfontosabb tárca, békeidőben legalábbis mindenképp. A személyi folytonosság stabilitást tükröz, ami jelzésértékű a tőke, a külföldi partnerek számára. A dualizmus kora – az 1873-as nemzetközi válságot, illetve az első világháborút leszámítva – többé-kevésbé gazdaságilag nyugodt időszak volt.
Ehhez társult az a szerencsés körülmény, hogy rendre szakpolitikusok ültek a pénzügyminiszteri bársonyszékben, és kevésbé volt a kinevezéseknek politikai jellegük. A történelmi párhuzamokkal ugyanakkor óvatosan kell bánni, mert a dualizmus óta két-három rendszerváltást is megéltünk már, a körülmények gyökeresen megváltoztak.
– Volt közös jellemzőjük? Jellemvonásokra, karakterre, képzettségre gondolok.
– Minden esetben kiváló és magasan képzett személyiségekről beszélhetünk, akik mögött megvolt a politikai támogatás még a nehéz időszakokban is. Klasszikus példája ennek Széll Kálmán, akinek súlyos gazdasági válság után kellett helyretennie az államháztartást. Nagyon stabil parlamenti háttér és kormány állt mögötte, ezért a takarékossági intézkedéseit nagy parlamenti többséggel tudta megszavaztatni. Ez azért is lényeges, mert Magyarországon mindig is nagy hagyománya volt az érzelmi politizálásnak, ami életveszélyes gazdasági ügyekben. E pénzügyminiszterek közös vonása, hogy ezt mindig ki tudták védeni, ami végtelenül fontos üzenete ennek a korszaknak.
– Az Osztrák–Magyar Monarchiában a hadügyi, a külügyi és az ezek fedezésére szolgáló pénzügyi volt a három közös tárca. Volt jelentősége annak, hogy melyik miniszter milyen nemzetiségű?
– Nagyon is! A korszak háromnegyedében magyarok voltak a pénzügyminiszterek. Ez egyrészt azt bizonyítja, hogy a magyar pénzügypolitika olyan teljesítményt nyújtott, amelyet az uralkodó is nagyra értékelt, ellenkező esetben valószínűleg inkább a gazdaságilag fejlettebb Ausztria delegálhatott volna pénzügyminisztereket.
Persze tagadhatatlan, hogy szerepet játszott ebben a birodalmi politika is. A három közös tárca közül a hadügy élére sohasem neveztek ki magyart, és a közös külügyminiszterek esetében is kétharmadrészt az osztrák dominancia volt a jellemző.
Alighanem a közös pénzügyminiszterségen keresztül kompenzálták Magyarországot, de ez nem von le semmit annak az értékéből, hogy a tárcavezetők egytől egyig felnőttek a feladathoz. Az aktuális kormányfő jelölte, és az uralkodónak jóvá kellett hagynia a kinevezést, azaz Ferenc József ellenében senki sem kapott miniszteri kinevezést.
További Lugas híreink
– Konkrétan kikről emlékeztek meg a konferencián, és miért?
– Politikai válság és pénzügyi krízis kettős szorításában címmel Szigeti István kolléga Ghyczy Kálmánról beszélt, akihez az 1873-as válságból való kilábalás kötődik. Schwarczwölder Ádám kolléga az ország pénzügyi stabilitását megteremtő Széll Kálmánról, Kárbin Ákos a valutareform véghezviteléről nevezetes Wekerle Sándorról tartott előadást. Ress Imre, aki éveken keresztül a bécsi magyar levéltári kirendeltség vezetője volt, a közös pénzügyminiszterek hatásköréről, országos politikára ható informális befolyásáról értekezett, és van jó néhány személyiség, aki talán balszerencséjének is köszönhetően kiesett a köztudatból. Ilyen Lukács László, aki 1910–1912-ben volt tárcavezető, akiről Kovács Kálmán Árpád történész kollégának köszönhetően hallhattunk. Lukácsot Teleszky János követte, ő volt az, aki a pénzügyminiszteri hivatalt az első világháború időszakában töltötte be, és mint azt Ligeti Dávid kolléga is kiemelte előadásában: jelentős teljesítmény volt átalakítani a birodalmat hadigazdaságra úgy, hogy közben fennmaradjon a működőképesség.
Borítókép: Hermann Róbert (Fotó: Bach Máté)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezGörgeitől Antallig formálják emlékezetünket
Érdekes újdonságok jelentek meg a magyar múltról a Veritas évkönyvében. Recenziónk.
Konzervatív szupersztár születőben: Pierre Poilievre
Pierre Poilievre hamarosan Kanada vezetője lehet.
Pokol után feltámadás: ma huszonöt éve pusztított a tiszai cianidszennyezés
Isteni csodának tartják a szakemberek, hogy a Tisza feléledt a cianidszennyezés után.
Hidegvérűek meleg helyzetekben: ezeket a veszélyes állatokat tartják otthon a magyarok
Elsősorban hüllők közül válogathatnak azok, akik egzotikus állatokat tartanának a lakásukban.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Rekordkamatot fizet a Babakötvény februárban
Teljes összeomlás, Novak Djokovics álma idén sem teljesülhet
Gyártási hiba miatt fém került a kedvelt termékbe, azonnal levették a magyar boltok polcairól
Bayerre vadászott a HVG, a publicista most "visszalőtt" + videó
Ez a 3 csillagjegy menthetetlen, mindig ugyanabba a szerelmi hibába esik
A Gazprom hirtelen engedélyt kapott az Északi Áramlat 2. javítási munkálataira
Brutálisan megnőtt a nemi diszfóriával diagnosztizált gyerekek aránya
Marozsán Fábián nyert, győzelemmel kezdtük a Kanada elleni Davis-kupa-párharcot
Izzott a levegő stúdióban, Csintalan olyat mondott, hogy beleremegett a mennyezet
Trump elárulta mit tervez Putyinnal
Nincsenek véletlenek: Arne Slot Kerkez Milosról beszélt a Liverpool meccse után
Marozsán megoldotta, amit Fucsovics és Sonego nem tudott + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezGörgeitől Antallig formálják emlékezetünket
Érdekes újdonságok jelentek meg a magyar múltról a Veritas évkönyvében. Recenziónk.
Konzervatív szupersztár születőben: Pierre Poilievre
Pierre Poilievre hamarosan Kanada vezetője lehet.
Pokol után feltámadás: ma huszonöt éve pusztított a tiszai cianidszennyezés
Isteni csodának tartják a szakemberek, hogy a Tisza feléledt a cianidszennyezés után.
Hidegvérűek meleg helyzetekben: ezeket a veszélyes állatokat tartják otthon a magyarok
Elsősorban hüllők közül válogathatnak azok, akik egzotikus állatokat tartanának a lakásukban.