Ma már nem kell megindokolni, miért, magyarázkodni pedig végképp nem kell miatta, definícióként jelenthetjük ki, hogy a sport is a kultúrtörténet része. Magyarországon ez hatványozottan így igaz, hazánk a nyolcadik az olimpiai örökrangsorban, magamat büszkén kihúzva írom le, nincs még egy olyan emberi tevékenység, amelyben ennyire előkelő pozícióban lennénk a nemzetek versenyében. Évtizedekkel ezelőtt még tudósainkkal dicsekedtünk, igaz, volt ebben némi önámítás, hiszen Nobel-díjasaink, bár itt születtek, Szent-Györgyi Albertet leszámítva nem hazai földön végezték tudományos tevékenységüket. Ennél is fájdalmasabb beismerés, hogy mintha elapadt volna az utánpótlás. Nyelvünk adottságainak is köszönhetően, meg merem kockáztatni, legnagyobb költőink is a világ élvonalába tartoznak, de – fájdalom – ami előny, az egyben hátrány is, magyarul rajtunk kívül elenyészően kevesen értenek a nagyvilágban. A sportnak ezzel szemben – a zenéhez hasonlóan – egyetemes a nyelve, s a magyar sport a globalizáció világában is állja a versenyt, rendre felbukkannak újabb és újabb klasszisok, akiket a sportzsargon megszokott túlzásával élve hősökként tisztelünk.
Jó ez így?
Emlékszem, kisdiákként mindig bajban voltam, amikor arról kérdeztek, arról kellett fogalmazást írni, hogy ki a példaképem. Gyermeki lélekkel is éreztem a dolog súlyát, hogy valamelyik nagy magyart kellene megnevezni, valamelyik királyunkat, netán Széchenyit, Kossuthot, esetleg a lánglelkű Petőfit, de a szívem nem ezt diktálta. Történelmi alakjaink közül még Mekcsey állt hozzám a legközelebb az Egri csillagokból, de valószínűleg inkább Bitskey Tibor kiváló alakításának köszönhetően.
Igazán nagy hatással a sportolók voltak rám. Ma is tisztán emlékszem első sportélményemre, ahogy ötévesen a tévében láttam, amint Németh Miklós gerelyhajításban megnyeri az olimpiát. Féltett kincsként őriztem az egyik kisiskolás futóversenyen kapott, Wichmann Tamást ábrázoló kártyanaptárt, amiért még fagyipénzt is kínáltak az osztálytársak, de ki nem adtam volna a kezemből. S persze rajongtam a futballistákért, mindenekelőtt Nyilasiért, ám az osztályban is akadt nálam két jobb focista. Mivel tűrhetően sakkoztam, még – mint a szellem embere – valamelyik sakkozó kínálkozott volna leginkább kellőképpen megfontolt választásként, de a példakép, éreztem, ennél többet jelent. Sokáig a szobám falát sem díszítette egyetlen sztár képe sem. Ha meg lett volna, talán még Robert Plantét raktam volna ki, egyrészt mert a Led Zeppelin zenéje betalált, másrészt irigykedve gondoltam arra, az ő szőke fürtjei után tuti, hogy bomlottak a csajok.