A Barcelona Supercomputing Center (BSC) biomechanikai csoportjának vezető mérnöke, Jazmin Aguado-Sierra a világ egyik vezető tudományos múzeumában, a londoni Science Museumban osztotta meg a nagyközönséggel a nagy méretű virtuális modellt. A tudós szerint a digitális szív pixelei hűen tükrözik a szívet működtető elektromos impulzusok, az izom-összehúzódás és a véráramlás közötti kölcsönhatásokat, amiből rendkívül fontos diagnosztikai következtetéseket lehet levonni az egyénre vonatkozóan.

Digitális szív a hosszabb életért
„Lenyűgöző volt, amikor először láttam a szívemet pumpálni a képernyőn. Az élethű egyéni karakterjegyek megjelenítése teljesen megváltoztatja a modellezés módját. A szuperszámítógépeknek köszönhetően nemcsak sokkal pontosabbá, hanem gyorsabbá is válik a folyamat. Minél többet tudok meg a szívemről, annál több új protokollt vagy tesztet tudok készíteni. Ez különösen izgalmas az előrejelzésen alapuló és a személyre szabott orvoslás jövőjének szempontjából“ – árulta el Aguado-Sierra a BBC-nek.
A legfontosabb emberi szerv működésének szimulálásához a BSC MareNostrum névre hallgató szuperszámítógépére volt szükség, ami Európa legnagyobb teljesítményű és legenergiahatékonyabb (továbbá a világ nyolcadik legnagyobb, illetve hatodik legenergiahatékonyabb) komputere.
A MareNostrum 180 négyzetméteren terül el, és másodpercenként 314 millió számítás elvégzésére képes. A hardvert időjárás-előrejelzések készítése és a gyógyszerkutatás segítése mellett az emberi géntérkép megismerésére fejlesztették ki 2005-ben, jelenleg pedig már az ötödik generációnál tart.
Az emberi szív naponta átlagosan százezerszer ver, hogy kellő mennyiségű oxigénnel lássa el az szervezetet, átlagos élettartama alatt 2,2-3 milliárdszor húzódik össze. Aguado-Sierra elmondta, hogy a modell alkalmas a különböző szívállapotok szimulációjára, így mutatva meg, miért ver túl gyorsan, túl lassan vagy éppen szabálytalanul. Ennek köszönhetően a közeljövőben már jóval korábban fel lehet ismerni számos szokatlan mintázatot (például az öregedés okozta eltéréseket), így előrejelezhetővé válhat a szív- és érrendszeri betegségek jó része.
A szimuláció alkalmazási lehetőségei a klinikai kutatásoktól kezdve a szívproblémák diagnosztizálásán át az új gyógyszerek, műtétek és kezelések teszteléséig terjednek – még mielőtt azokat valóban alkalmaznák a betegeken.
Aguado-Sierra szerint a jövőben akár egész testek „digitális ikreinek” az elkészülése is lehetővé válhat, ami még pontosabbá és megbízhatóbbá teszi a különféle betegségek előrejelzését, diagnosztizálását és kezelését.