Amikor 1900 telén egy alig 26 éves angol újságíró, újdonsült parlamenti képviselő első amerikai előadó körújára New Yorkba érkezett, a vele pont ugyanazon a napon, november 30-án, de nála 39 évvel korábban született Mark Twain, a híres amerikai író, újságíró és humorista így ajánlotta a közönségnek:
Hölgyeim és uraim, van szerencsém bemutatni önöknek Winston Churchillt, öt háború hősét, hat könyv szerzőjét és Anglia jövendő miniszterelnökét.
Ez utóbbi félig-meddig tréfa volt, az ifjú angol arisztokrata azonban talán komolyan vette, hiszen eleitől fogva szenvedélye és hivatása volt a politika, a hatalom, a vezetés.
Igaz, csak az egyik. Mint remek életrajzi esszéjében Sebastian Haffner német író és történész megállapítja, Churchill született katona és író volt, de nem született politikus. A fegyvert és a szavakat is jól és sikeresen forgatta, de politizálásra kényszerből adta a fejét, mivel Angliában azon keresztül vezetett az egyetlen út a hatalom csúcsára, márpedig ő oda akart eljutni – mindenáron. Több mint hat évtizeden át volt parlamenti képviselő, 1906 és 1940 között több londoni kormánynak volt a tagja, azután kétszer is megválasztották az Egyesült Királyság miniszterelnökének. De abban a történetírók – akár kedvelik őt, akár nem – alighanem egyetértenek, hogy kilencvenesztendei életében alig öt év (vagy még annyi sem) volt, amikor főszerephez jutott Európa és a világ történelmének alakításában. Haffner szavai szerint Churchill „a sors keze” volt 1940 májusától 1942-ig. Neki köszönhetően Anglia – a Brit Birodalom élén – a döntő pillanatban szállt szembe a német gőzhengerrel, és ő akadályozta meg, hogy egész Európa Hitler uralma alá kerüljön.
Tény, hogy Churchill vezetésével, aki egy személyben volt miniszterelnök és honvédelmi miniszter (hasonló generalisszimusz, mint Sztálin), a britek egy éven át, Franciaország 1940. június 22-i kapitulációjától Szovjet-Oroszország 1941. június 22-i német megtámadásáig teljesen egyedül, elszántan és hősiesen harcoltak a nyomasztó katonai túlerőben levő és szinte egész Európa anyagi és emberi erőforrásaival rendelkező Német Birodalom ellen. Ma már kevesen tudják, hogy 1940-ben, de tulajdonképpen 1941 közepéig-végéig, az oroszországi háború kezdetéig és az Egyesült Államok hadba lépéséig a német hadsereg nagyon közel került ahhoz, hogy legyőzze Angliát, és megnyerje a háborút. Amikor azonban Churchill létrehozta Sztálinnal és Roosevelttel a koalíciót, onnantól csak idő kérdése volt, hogy a masszív túlerőben levő szövetséges nagyhatalmak mikor győzik le Hitlert és náci birodalmát. Haffner velős, egyben valós állítása szerint (könyvét 1967-ben írta):
Churchillnek köszönhetően Európa felett nem Németország uralkodik, hanem Amerika és Oroszország.
Másként fogalmazva az történt, hogy Churchill és Roosevelt a két gonosz zsarnok közül az egyikkel összefogott a másik ellen, ennek következtében Sztálin el tudta foglalni Európa keleti felét, amely szovjet gyarmat lett majdnem fél évszázadra.