Milyen összefüggések vannak a huzat és a fülfájás között?

Valaki már pár perc után fájlalja a fülét, kivörösödik a szeme, náthás tünetei jelentkeznek.

Forrás: origo.hu2020. 08. 21. 20:30
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A huzatról tudjuk, hogy könnyen megbetegíthet: valaki már pár perc után fájlalja a fülét, kivörösödik a szeme, náthás tünetei jelentkeznek. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy ez lehet alkati kérdés, de a gyakori betegségeket okozhatja például fel nem ismert ételallergia, intolerancia is.

Mitől fájdul meg a fül?

A fülkürt az orrüreget a dobüreggel összekötő cső. Ez biztosítja, hogy a dobhártya mindkét oldalán kiegyenlített legyen a nyomás. Ahhoz, hogy a feladatát el tudja látni, megfelelően szellőznie kell. Ha ez valamilyen okból nem tud megvalósulni, a rossz dobűri szellőzés negatív nyomást hoz létre következményes dobűri nyálkahártya duzzanattal. Ez okozza a fülfájást.

Lehet valaki érzékenyebb a huzatra?

Igen, ha rosszabb a fülkürtműködése. Ez lehet átmeneti, például ha egy éppen zajló fertőzés miatt az orrnyálkahártya duzzadtabb. Alkati kérdés, ha valakinél szűkebb a fülkürtszájadék, ez aszimmetrikus is lehet, ilyenkor csak az egyik oldalon jelentkezik fájdalom. A nyálkahártya működése részben genetikailag meghatározott, így a visszatérő panaszok oka lehet genetikai hajlam is, de nyálkahártya duzzanatot okozhat légúti vagy ételallergia, intolerancia, idült orrmelléküreg-gyulladás és reflux is.

Meddig kezeljük otthon a panaszokat?

Ha huzatos helyen tartózkodtunk és utána fülfájás jelentkezik, akkor első körben a fülkürt szellőzését kell helyreállítanunk, ehhez néhány napig nyálkahártya-lohasztó orrcseppek (ezeket használjuk nátha esetén is) érdemes használni, a tájékoztatóban leírt gyakorisággal. A fül melegítése is jótékony hatású lehet, illetve a fülkürt szellőzését segíthetjük a Valsalva-manőverrel: az orrot befogva, csukott szájjal óvatosan levegőt préselünk a dobüreg felé.

Miért fontos a kivizsgálás?

Néhány nap után nem érdemes kísérleteznünk az otthoni kezelésekkel, mert az állandósult fülkürtszellőzési zavar szövődményeként középfülgyulladás is kialakulhat.

Ha a fülfájás visszatérő panaszunk, akkor mindenképp érdemes nemcsak a tüneteket kezelni, hanem utánajárni, hogy mi okozza.

Ha felmerül a háttérben ételallergia vagy intolerancia, akkor vizsgálatokkal beazonosítható az az étel, amit, ha a továbbiakban nem fogyasztunk, akkor a betegségekre hajlamosító nyálkahártya-duzzanat is megszűnhet. A kiváltó októl függően a gyógyuláshoz gyógyszerek szedésére vagy műtétre is szükség lehet, de segítségükkel meg tudjuk előzni a visszatérő tüneteket.

Egy dologtól azonban mindenképp óvakodjunk: a nyálkahártya-lohasztó készítmények nem használhatók hosszú ideig, csak a tájékoztatóban megadott általában egy hétig. Ezek tehát nem alkalmasak arra, hogy tartósan használjuk a nyálkahártya-duzzanat kezelésére, sőt idővel tönkre is tehetik azt, tartós orrdugulást is okozhatnak!

A szövődménymentes tartós megoldást nyújtó kezelés megválasztását bízzuk szakemberre! – figyelmeztet az Origó.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.