Háromezer éve itt dokumentálták a poszttraumás stressz első eseteit

Az időszámításunk előtt 1300-ból, Mezopotámiából származó ősi szövegeket tanulmányozó kutatók olyan tünetek leírására bukkantak, amelyek rendkívül hasonlítanak a poszttraumásstressz-szindrómához vagy rövidebb nevén a PTSD-hez. Mint ilyen, ez lehet a történelem legkorábbi szorongásos zavarának ábrázolása – olvasható az Origó cikkében.

Forrás: ORIGO2021. 10. 13. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredményekről az Early Science and Medicine tudományos folyóiratban számolt be Walid Khalid Abdul-Hamid, a londoni Queen Mary Egyetem és Jamie Hacker Hughes, az Anglia Ruskin Egyetem Veterans and Families Institute munkatársa.

Az asszír katonák leírták, hogy azoknak az embereknek a szellemei szóltak hozzájuk, akiket megöltek a csatában

– magyarázták a kutatók a BBC online portáljának, amit a ZME Science idéz. – És pontosan ezt tapasztalják a mai katonák is, akik részt vesznek valamilyen csatában és közvetlen közelről érzik annak a súlyát.

Poszttraumásstressz-szindrómában számos veterán szenved
Fotó: Pexels

A tudósok szerint az asszír dinasztia hivatásos katonái időszámításunk előtt 1300 és 609 között először egy egyéves kiképzésen estek át a mai Irak területén, amely magában foglalta az olyan, civil munkákat is, mint például az utak, hidak és egyéb infrastruktúra építése a királyság számára. A harcosokat ezután egy évre háborúba küldték, és ha épségben hazajutottak, akkor egy évre visszatérhettek a családjukhoz. Majd minden kezdődött elölről.

Ám amint azt a kutatók által elemzett ősi szövegek jelzik, bár a testük épen hazatérhetett, a katonák mentálisan erősen sérültek.

A poszttraumásstressz-szindrómát csak a közelmúltban azonosították hivatalosan a pszichiáterek, miután tanulmányozták a vietnami háborús veteránok egészségi állapotát. Korábban az orvosok egyszerűen elutasították a katonák PTSD-tüneteit, gyakran csupán „harci fáradtságként” kezelték.

Háromezer éve a katonák ugyanúgy ki voltak téve a sérülés- és halálveszélynek, akiknek rettegniük kellett az edzett és éles kardoktól, a rájuk zúduló kövek záporától vagy a nyilaktól és a tüzes nyilaktól

– emelték ki tanulmányukban a kutatók. – Úgy tűnik, hogy a halál kockázata és a katonatársak halálának a végignézése volt a pszichológiai traumájuk egyik fő forrása.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Flickr

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.