Nagyon ritkán fordul elő, hogy vadvédelmi illetékesek feladják a reményt növény- és állatfajok megőrzése esetében, de az amerikai kormány tudósai felhagytak erőfeszítéseikkel 23 faj esetében. Az Amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálat szerdán jelenti be a kihalás tényét.
A fajok között a legismertebb a királyharkály: egy-egy egyedének meg nem erősített felbukkanása az elmúlt évtizedekben több sikertelen kutatáshoz is vezetett Arkansas, Louisiana, Mississippi és Florida mocsaraiban. A másik ismertebb faj az Alabama és Mississippi folyóiban őshonos Pleurobema marshalli folyami kagyló, amelyet egykori azonosítása után soha többé nem találtak a kutatók.
A kihalásokat számos tényező okozza: a fajok élőhelyéül szolgáló térségek túlzott fejlesztése, a vízszennyezés, az erdőirtás, az invazív fajok megjelenése, a gyűjtők általi kereslet miatti vadászat.
Minden egyes esetben az ember a fő tényező
– hangsúlyozzák a szakemberek.
Mind a 23 fajnak volt bizonyos esélye a túlélésre, amikor az 1960-as évek elején a veszélyeztetett fajok közé sorolták őket. A listáról azóta csupán 11 fajt távolítottak el kihalás miatt, és 54 fajt azért, mert populációi ismét sokasodtak, utóbbiak között van a fehérfejű rétisas, a barna pelikán és a hosszú szárnyú vagy púpos bálna.
A szerdai bejelentés nyomán elkezdődik egy három hónapig tartó véleményezési időszak azelőtt, hogy hivatalosan kihalttá nyilvánítják ezeket a fajokat.
Világszerte 902 fajt tartanak kihaltként nyilván.
Tényleges számuk azonban jóval magasabb lehet, mivel egyes fajokat soha nem is azonosítottak. Kutatók már régóta figyelmeztetnek arra, hogy a Föld egy „kihalási válságot” él át, a flóra és a fauna ezerszer gyorsabban pusztul manapság, mint az emberek elterjedése előtti időszakban.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels