Az amerikai Alzheimer-szövetség becslése szerint jelenleg több mint 6,5 millió ember szenved Alzheimer-kórban az Egyesült Államokban, többségük 65 év feletti. De nem minden időskorút fenyeget a kognitív hanyatlás – bizonyos viselkedésbeli különbségek nagymértékben növelhetik vagy csökkenthetik a kockázatot. A kor előrehaladtával sokan azon kapják magukat, hogy nehezen tudnak elaludni, éjszaka gyakrabban ébrednek fel, és reggel korábban kelnek. Tanulmányok kimutatták, hogy bár ezek a változások az öregedés normális részének tekinthetők, az alvás időtartamának változása egyesek számára negatív következményekkel járhat.
Lehet-e az Alzheimer-kór előfutára az alvásprobléma?
Egy 2021-es, a Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány szerint a krónikusan rossz alvás az Alzheimer-kór előfutára lehet. Azok az emberek, akik 50-60 éves korukban hat órát vagy kevesebbet aludtak, azoknál nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia későbbi életük során. Ez arra utal, hogy a nem megfelelő alvási időtartam növelheti a demencia kockázatát.
Sokan ezért azt feltételezhetik, hogy bármi áron, de többet kell aludni – az alvást segítő megoldások életképes stratégiának tűnhetnek a kognitív egészség védelmében. Egy 2019-ben közzétett tanulmány azonban kapcsolatot talált az altatók használata és az Alzheimer-kór között. A 3656 felnőttből álló csoport elemzése után, akiket a vizsgálat kezdetén kognitív szempontból egészségesnek tekintettek, a kutatók megállapították, hogy az altatót szedő férfiaknál 3,6-szor nagyobb valószínűséggel alakult ki később Alzheimer-kór, mint azoknál, akik nem használtak ilyen gyógyszert.
Az emberek nem igazán veszik figyelembe ezeknek a gyógyszereknek a hosszú távú hatásait
– mondta a tanulmány vezető szerzője, Yue Leng, aki szerint az orvosoknak csak indokolt esetben kellene felírniuk a pirulákat.