Az életkort a születésnapok számával mérjük – ez az úgynevezett kronológiai életkor. De az emberek biológiailag idősebbek vagy fiatalabbak lehetnek kronológiai koruknál, olyan tényezőktől függően, mint hogy dohányoznak vagy eleget alszanak-e.
A valós életkor és a biológiai életkor általában a húszas éveink végéig együtt halad, vagyis a szervezetünk ekkor még nem öregszik gyorsabban az átlagosnál. Életvitelünk, genetikánk és a bennünket érő környezeti tényezők hatására ez azonban megváltozhat.
Egyesek már harmincévesen jóval idősebbnek érezhetik magukat a kortársaiknál, mások nyolcvanévesen is frissek testileg és szellemileg, ami nem mondható el minden ötvenévesről.
Ebből a szempontból érdekes eredmény, hogy biológiailag idősebbek leszünk valamilyen súlyos stressz hatására, de visszafiatalodunk, amikor felépülünk – derül ki egy tanulmányból, amely olyan emberek DNS-ét elemezte, akik sürgős csípőműtéten, súlyos Covid–19-betegségen estek át, illetve terhesek voltak. – Ez a helyreállítás azt sugallja, megvan a gépezetünk ahhoz, hogy legalább egy kicsit vissza tudjuk tekerni a biológiai órát – idézte a New Scientist James White-ot, az észak-karolinai Duke Egyetem munkatársát, aki Vadim Gladyshevvel együtt vezette a tanulmányt a Harvard Egyetemen.