Néhány rendező előszeretettel tűnik fel saját filmjeiben egy-egy rövid jelenet erejéig, amit a szakma cameo- vagy kámeaszerepnek nevez. A leghíresebb rendezők egyike, Alfred Hitchcock az elsők között volt, aki több filmjében feltűnt epizódszereplőként, szívesen alakított negatív figurákat is.
Kedden az előválasztásnak nevezett színjáték egyik epizódjaként maga a rendező is beszállt egy videóval a közösségi oldalán. Gyurcsány Ferenc az egykor népszerű teleregény, a Szomszédok kísérőzenéjét és karakterjegyeit felidéző videóban mutatta be, hogy miként szavazott. Bár a cél nyilvánvalóan a kádári nosztalgia pátyolgatása volt a DK-törzsközönség aktivizálásáért, de egyúttal erősíti azt a narratívát is, miszerint az előválasztás valójában egy szappanopera. Persze mindezt jópofa, laza öniróniaként is értelmezhetjük, egyfajta üzenetként, hogy ha már lúd, legyen kövér, nesze nektek Gyurcsány-show, csak hát a Szomszédok is a hétköznapokból merítette a témáit, a lelkes televíziónézők gyakran nem is tudták megkülönböztetni a fikciót a valóságtól.
Feri szomszéd tehát a nép egyszerű gyermekeként bemutatta, hogyan kell helyesen szavazni, online. Teátrálisan pásztázta néhány másodpercig a laptop monitorját, miközben hangosan gondolkodott: – Dobrevre és Márki-Zayra lehet szavazni. Dobrevre szavazok… És leadtam – mormolta Feri megnyugvással az arcán, majd a Szomszédok egyik legviccesebb mondatát újraértelmezve azt mondta: „Jó ötlet volt beszállni az internetbe.” A videó végén még felemelt mutatóujjal figyelmeztetett mindenkit, hogy Klárára kell szavazni, mert Klára tudja egyben tartani ezt a bonyolult nagy ellenzéket, és Klára képes legyőzni Orbán Viktort.
A rendező cameoszerepe most ennyi volt, a szappanopera folytatódik a már ismert aktorokkal. A következő epizódban ismét feltűnik majd Péter, a pszichopata karakterjegyekkel felruházott futóbolond, Klára, az elviselhetetlenül affektáló modern kori szüfrazsett és még sok-sok esküszegő szélhámos…
Borítókép: MTI/Kovács Tamás
…
Ha az összes Poszt-traumát látni szeretné, kattintson IDE!