idezojelek

Emigráns kormány: Fogalmak zűrzavara Márki-Zay fejében

Kétes értékű balos politikai terméket szeretne bevezetni a bukott politikus.

Megyeri Dávid avatarja
Megyeri Dávid
Cikk kép: undefined
Fotó: Mirkó István

Régóta lehet olyan határozott érzésünk, hogy Márki-Zay Péter a bölcsészdoktori titulusa ellenére a fogalmakkal megdöbbentő mértékben nincs tisztában. Már az gyanús volt, amikor a kommunizmus áldozatainak emléknapján a szovjetek által elhurcolt kisgazdapárti főtitkár Kovács Béla helyett Kovács Imrét emlegetett, vélhetően keverve a Nemzeti Parasztpárt egykori politikusával. 

Most ez a benyomásunk felerősödött, amikor egy interjúban azt taglalta, hogy emigráns kormányt akar létrehozni. Sokan kapták fel a fejüket, hisz ez nem kevesebbet jelentene, mint hogy külföldön próbálna a bukott baloldali miniszterelnök-jelölt ellenkormányt alakítani, ha már idehaza csak igen kevés ember bizalmát bírta elnyerni. Kiderült ugyan, hogy az egyéni jelöltként Hódmezővásárhelyen is nagy vereséget szenvedő balos politikus nem kacérkodik azzal a gondolattal, hogy fizikailag is elhagyja az országot, ám úgy fogalmazott: – Egy hiteles alternatíva egy jobb jövőt ígér a nemzetnek, ezt kell hogy felépítsük. 

Arról is beszélt, hogy a lengyeleknek volt a háború után egy londoni emigráns kormányuk, s a lengyel szabadságszerető emberek tudták, hogy nem a kommunisták képviselik az igazi hazát. Ebből eléggé úgy tűnik, Márki-Zay nem tudja, hogy a lengyelek nem a háború után, hanem alatt, a náci–szovjet támadás után hozták létre az emigráns kormányukat Londonban. Másrészt viszont lényegében csatlakozott a másik bukott baloldali élpolitikusnak, Gyurcsány Ferencnek a szélsőséges kirohanásához, miszerint törvénytelen a kormány. Az, hogy kódoltan lekommunistázta a jobbközép magyar kabinetet, már nem is különösebben meglepő, és hűen tükrözi a hódmezővásárhelyi polgármesterben kavargó ideológiai káoszt. 

De mégis jó lenne tudni végre, milyen zűrzavar uralkodik ennek az embernek a fejében. Mire gondolhatott, amikor emigráns kormányt emlegetett? Belső emigrációra bajosan, mivel az egyben egyfajta szilencium vállalását, a közügyektől való visszavonulást, a nyilatkozatoktól való elzárkózást jelentene, ami egy állandó szereplési viszketegségben szenvedő személy esetében szóba sem jöhet. Vagy talán a baloldaltól akar emigrálni? Annak már lenne valami értelme, de hát a nyilatkozatai nem azt bizonyítják, hogy le akarna válni a posztkommunista, az újmarxizmust éltető oldalról, miután ugyanazokat a jobboldallal szemben ellenséges toposzokat hajtogatja. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előfordulhat esetleg, hogy árnyékkormányra gondolt, csak a fogalmakkal áll hadilábon, és nem tudja, hogy ez nem azonos az emigráns kormánnyal. Itt is szembetalálja azonban magát azzal a megoldandó problémával, hogy tagokat kellene verbuválnia vagy inkább lasszóznia hozzá. Miként akar ellenkormányt alakítani az, akinek még az újonnan alakítandó pártjához sem akar senki sem csatlakozni? 

Ha meg szeretnénk fejteni Márki-Zay zavaros gondolatait és kusza szándékait, talán még számításba jöhet, hogy nem is emigráns, hanem migránskormány létrehozatalában reménykedik. Ez már valószerűbb vágynak tűnik, tekintve, hogy az illető jelöltként is permanensen a brüsszeli elvárásoknak akart megfelelni. Nem volt olyan blőd ötlet az EU-ban, amit nem szajkózott volna kritika nélkül, szervilisen, egységfrontban a szerinte a kommunistákat és a fasisztákat is képviselő látványbaloldali koalíciós bólogató kórussal. Váltig tagadta az illegális bevándorlók által elkövetett terror- és egyéb erőszakos bűncselekményeket, és támadta a határvédelmet, ebben is a globalizációs fősodort követve. 

Alighanem annak van igaza, aki szerint egy újabb sikertelen balos politikai terméket szeretne bevezetni a bukott politikus. És természetesen az is motiválhatja, hogy nem bírja elviselni, ha nem beszélnek róla, nem foglalkoznak vele. Ebből a szempontból is kísértetiesen hasonlít politikai viselkedése ahhoz az emberéhez, akivel elvben jelentős konfliktusai voltak: Gyurcsányéhoz. Hiába, a hasonló a hasonlót ― ha versenytársak ― sokszor mégsem kedveli. 

 

Borítókép: Márki-Zay Péter (Fotó: Mirkó István)

...

Ha az összes Poszt-traumát látni szeretné, kattintson IDE!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Orbán államférfi, Magyar botrányhős

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

KÉT MAGYARORSZÁG – Magyar Péter sikeres szeppukut követett el saját magán

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Donald Trump a reményt hozta el

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Hogy nem szakad Dobrevre az ég?!

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.