Régóta lehet olyan határozott érzésünk, hogy Márki-Zay Péter a bölcsészdoktori titulusa ellenére a fogalmakkal megdöbbentő mértékben nincs tisztában. Már az gyanús volt, amikor a kommunizmus áldozatainak emléknapján a szovjetek által elhurcolt kisgazdapárti főtitkár Kovács Béla helyett Kovács Imrét emlegetett, vélhetően keverve a Nemzeti Parasztpárt egykori politikusával.
Most ez a benyomásunk felerősödött, amikor egy interjúban azt taglalta, hogy emigráns kormányt akar létrehozni. Sokan kapták fel a fejüket, hisz ez nem kevesebbet jelentene, mint hogy külföldön próbálna a bukott baloldali miniszterelnök-jelölt ellenkormányt alakítani, ha már idehaza csak igen kevés ember bizalmát bírta elnyerni. Kiderült ugyan, hogy az egyéni jelöltként Hódmezővásárhelyen is nagy vereséget szenvedő balos politikus nem kacérkodik azzal a gondolattal, hogy fizikailag is elhagyja az országot, ám úgy fogalmazott: – Egy hiteles alternatíva egy jobb jövőt ígér a nemzetnek, ezt kell hogy felépítsük.
Arról is beszélt, hogy a lengyeleknek volt a háború után egy londoni emigráns kormányuk, s a lengyel szabadságszerető emberek tudták, hogy nem a kommunisták képviselik az igazi hazát. Ebből eléggé úgy tűnik, Márki-Zay nem tudja, hogy a lengyelek nem a háború után, hanem alatt, a náci–szovjet támadás után hozták létre az emigráns kormányukat Londonban. Másrészt viszont lényegében csatlakozott a másik bukott baloldali élpolitikusnak, Gyurcsány Ferencnek a szélsőséges kirohanásához, miszerint törvénytelen a kormány. Az, hogy kódoltan lekommunistázta a jobbközép magyar kabinetet, már nem is különösebben meglepő, és hűen tükrözi a hódmezővásárhelyi polgármesterben kavargó ideológiai káoszt.
De mégis jó lenne tudni végre, milyen zűrzavar uralkodik ennek az embernek a fejében. Mire gondolhatott, amikor emigráns kormányt emlegetett? Belső emigrációra bajosan, mivel az egyben egyfajta szilencium vállalását, a közügyektől való visszavonulást, a nyilatkozatoktól való elzárkózást jelentene, ami egy állandó szereplési viszketegségben szenvedő személy esetében szóba sem jöhet. Vagy talán a baloldaltól akar emigrálni? Annak már lenne valami értelme, de hát a nyilatkozatai nem azt bizonyítják, hogy le akarna válni a posztkommunista, az újmarxizmust éltető oldalról, miután ugyanazokat a jobboldallal szemben ellenséges toposzokat hajtogatja.