Hatalmas tömeg kíséri utolsó útjára a november 1-jén, tragikus hirtelenséggel meghalt Nagyatádi Szabó Istvánt. A kisgazdavezért minden napilap méltatja, nagy terjedelemben számolva be a november 3-i erdőcsokonyai temetésről. A Pesti Hírlap november 4-én azt írja: „A »földművelési miniszterek« sorozatában első volt Nagyatádi Szabó István, aki a földművelőknek volt minisztere. Ő teremtette meg az első kifejezett agrárius pártot, ő adott ennek programot, s a nép képviseletében alulról jutott föl a miniszteri bársonyszékig. […] Az ő egyénisége része ennek a kornak; hisz legutóbb is központja volt egy válságnak, mely Bethlen és az ő mérséklete folytán elsimult. S egyéni tragédiájában épp az a megható, hogy ő maga épp akkor dől ki a politikai harcosok sorából, mikor politikája sikert ért el, s közel volt hozzá, hogy a maga egyénisége számára is elégtételt kapjon a maghurcoltatásokért.” Kiemelik: volt a
politikájában az okosságnak és a bölcs mérsékletnek még egy szimptómája. Ez pedig az volt, hogy a kisgazdáknak az értelmiséggel való összekapcsolódását hirdette.
Ravasz László református püspök gyászbeszédében kifejti: „Nagyatádi Szabó István csodálatos tehetségét a legnehezebb matériában, a politikában vitte diadalra. Nem az a csodálatos tény, hogy miniszter lett, megesett ez sok haszontalan emberrel is, kivált forradalmak idején. Hanem az, hogy a magyar kisgazdákban a szellemi és erkölcsi erőt államférfiúi mértékig emelte anélkül, hogy mássá lett volna, mint azelőtt volt.” Bethlen István miniszterelnök úgy fogalmaz:
A nagyon ritka magyar emberek egyike volt, akik nagy általános emberi ideálokért képesek küzdeni és lelkesedni, s ugyanakkor figyelembe veszik a nemzet helyzetét, a nagy szociális igazságokat összhangba tudják hozni a reális élettel, a mindennapi élet valóságával.
Hangsúlyozza: „Ő az, aki elsőnek lépett annak a társadalmi osztálynak a képviseletében, amelyhez tartozik, arra az útra, hogy a kisgazda-társadalomnak együtt kell haladnia a magyar történelmi intelligenciával, mert ez az egyedüli út, amelyen a nemzet megmenthető olyan botlásoktól, amelyeket más nemzetek elkövettek.” Horthy Miklós kormányzó az özvegynek küldött részvéttáviratát közlik a lapok: „Nagyon fájdalmasan érintett férje váratlan elhunyta. Fényes képességeivel a magyar falu értékes lakosságának kimagasló képviselője volt. Továbbra is számítottam kiváló munkásságára a haza szolgálatában. Mély részvétem kíséri sírjába. Horthy.”