A dombon túl

Amikor Erdély és Partium történelmi borvidékei szóba kerülnek, általában Ménest, Küküllő-mentét, a hozzáértőbbek esetleg Érmelléket tudják felsorolni. Pedig ezen kívül több igen érdekes, nagy hagyományokra visszatekintő, bár gyakran már csak „szigetekben” megmaradt szőlőterületet is érdemes útba ejtenünk. Egyik ilyen hely Krasznabéltek, látványos pincéivel, dűlőivel.

Geönczeöl Attila
2023. 03. 01. 7:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyi legenda szerint a település neve is a borhoz kötődik. Szent László királyunknak katonái borral megtöltött tököt hoztak, aki élcelődve megkérdezte, milyen bélű a tök. Hogy akkor milyen bélű volt, azt már valószínűleg nem tudhatjuk meg, de a mai borokat szerencsére meg lehet kóstolni. 

Egykor 380 pincében zajlott az élet a török idők után württembergi svábokkal betelepített faluban, melyet az 1884-es borászati törzskönyv a Szatmár-Kővár borvidékbe sorolt. A huszadik század alaposan megtépázta az egykor virágzó szőlőtermesztést, borászatot, a svábok szétszóródtak a világban. Johann Brutler azonban több mint 20 év után visszatért Németországból, és Lieb Mihállyal együtt 1999-ben alig több mint 2 hektár területen újrakezdte a gazdálkodást. 

Forrás: Nachbil borászat 

Johann, aki a régi-új filozófiát, a „modern” kézművességet elhozta Krasznabéltekre, sajnos néhány éve egészségügyi okokból kiszállt a borászatból, de a fejlődés töretlen maradt az új résztulajdonossal, Görbe Edgárnak és Serli Csilla főborásznak köszönhetően. 

A Nachbil megnevezés egyébként az egyik dűlőre utal, jelentése „a dombon túl”.

 A terület folyamatosan nőtt, ma már több mint 20 hektárt sikerült betelepíteni. Pinot noir, Merlot, Cabernet sauvignon, Kékfrankos, Fekete leányka és Syrah adják a vörös-, míg Chardonnay, Pinot gris (Szürkebarát), Sauvignon blanc, Rajnai rizling, Tramini, Királyleányka és Sárga muskotály a fehérborok alapját. Emellett egy régi helyi szőlőfajta, a Grünspitz is nagy megbecsülésnek örvend a pincészetnél.

Forrás: Nachbil borászat 

A pince már eredetileg is „kézműves” borászatnak indult, ami többek között azt jelentette, hogy szerették volna megőrizni a szőlő és a termőterület eredeti ízeit, emiatt nem használtak fajélesztőt és próbálták elhagyni a „kémiát”. Bár már kezdetektől kacérkodtak a gondolattal, végül a három éves átállási időszak után 2017-ben kapták meg a biotanúsítványt az ökológiai szőlőtermesztéshez. 

Az ökobor-technológiánál sem álltak meg, tovább léptek a natúrboros stílus felé, bár Serli Csilla igencsak tartott tőle, hogy mi lesz, ha derítetlenül, szűretlenül kezdenek palackozni. Egy képzett borász ugyanis szereti kontroll alatt tartani a folyamatokat, a natúrborok ezzel szemben időzített bombák, sosem lehet tudni, mi történik az élő anyaggal palackozás után. 

Ugyanez van egyébként a szőlőben is, a biotermesztés eszközei korlátozottabbak, sokkal jobban együtt kell élni a természettel, figyelni az árulkodó jeleket, az időjárási előrejelzéseket, mint a „konvencionális” szőlőtermesztés során.

A palackozott natúrbor kicsit fából vaskarika, palackozás előtt sosem tudni igazán, mi lesz 2-3 hét vagy hónap múlva, milyen hatással van rá a meleg, hideg, rázkódás, fény, milyen formát mutat majd, mikor mondjuk több száz kilométerre a termőhelytől a sommelier kitölti a vendégnek egy étteremben.

Fotó: Pereszlényi Csaba

Vannak, akik bátran belevágnak, kijelentve, hogy nem érdekes, milyen lesz a bor, majd a fogyasztó eldönti, ízlik-e neki. A tankönyvi borhibák fogalma átértékelődik, az egeresség, nyúlósság vagy a magasabb illó (ecetesség) megmagyarázható, az ügyesebbek meg is magyarázzák. A hangsúly ilyenkor nem is a harmónián, illatokon, zamaton van, hanem a bor „természetességén”, érintetlenségén.

Csilla azonban nem ilyen, a párkányi Borok Házában tartott kóstolónkon aggódva forgatta a poharában a borokat, bár ez az aggodalom – mint kiderült – teljesen feleslegesnek bizonyult, hiszen nagyszerű sort kóstolhattunk. A Nachbil borászatnak alapvetően két „márkája” van, a La Capela közérthetőbb, könnyedebb borokat kínál, címkéjén a szőlőhegyi kápolnát látjuk. 

Fotó: Pereszlényi Csaba

A Nachbil névvel ellátott palackok pedig igazi különlegességek, melyekből mindössze ezer vagy pár ezer palack készül fajtánként. A La Capela sorozatból csupán a 2018-as Syrah-Cabernet sauvignon házasítást kóstoltuk, melynek fő illatjegyei a meggy, lekvár, rózsa, fahordós fűszeresség. A hordó ízben érezhető jobban, csersavai érettek, a bor kiegyensúlyozott, bár számomra kissé unalmas, kis túlzással szinte bárhol készülhetett volna a világban. Talán utóízének meggymagos kesernyéssége teszi kissé izgalmasabbá.

De természetesen nem vörössel kezdtük a sort, hanem öt fehérborral a Nachbil sorozatból. A két Grünspitz között óriási a különbség. Ennek a régi helyi szőlőfajtának, melyet Krasznabélteken kívül sehol nem találunk meg, jellegzetessége a magasabb csersavtartalom. A 2020-as, bár szűretlen, amfórában érlelt, mégis tükrös, tiszta, szalmasárga színnel. Köménymagos, zöldfűszeres, zöldalmás aromák uralják, élénk savakkal, hosszú zamattal rendelkezik. 

Fotó: Pereszlényi Csaba

A 2019-es rusztikus, aranysárga színű bor, borsos, viaszos illatokkal, egy kis tejkaramellel, markánsabb csersavval, összetettebb ízekkel. Nagyszerű lehet sült kacsa mellé, vöröskáposztával. A Grandpa 100 éves tőkék terméséből készült, a kevert ültetvényben Királyleányka, Grünspitz, Olasz rizling, Mustos és még ki tudja, hány féle szőlőfajta található. Némi fülledtséggel indul, érdemes szellőztetni, esetleg dekantálni. Fűszeres, kerek, gazdag bor, ásványos-meszes utóízzel. 

Az egyik kedvencem volt a sorban, de nem szabad közvetlenül palacknyitás után kóstolni, időt kell neki hagyni. A 2021 barrique Chardonnay illata kifejezetten intenzív, trópusi gyümölcsöket, narancsot, vaníliát idéz, és benne van a „kötelező” vajas hatás is. Ízében bőven érezhető a barrique hordó, de nem zavaróan. Egy kis édeskésség és csersav teszi teljessé a képet. A 2021-es Rajnai rizling németes stílusú, maradék cukorral (félszáraz), fanyar utóízzel, hosszú zamattal.

A képet a két Nachbil vörös teszi teljessé. A Kékfrankos fiatal még, élénk savakkal, hosszú zamattal rendelkezik. Kicsit sok benne a fahordós jegy, vanília, de mellette ott vannak a fajtára jellemző meggyes aromák is. A 2018-as Syrah is jellegzetes, édespaprikás, füstölt húsos, lekváros illatorgiával, ízében szilvával, fűszerességgel, utóízben kellemes kesernyével.

Borítókép forrása: Nachbil borászat 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.