Ha valaki azt mondaná, képzelj el egy sört, akkor az emberek legalább kilencven százaléka egy korsó aranyló színű tükrös lágersörre gondolna. A Dreher-féle bécsi ászok és a Pilsner Urquell 1841-es, illetve 1842-es megjelenése előtt egész más volt a helyzet. Ám a korabeli világkiállításokon a bámészkodók nem győzték magasztalni a selymes, malátás ízeket, a kellemes keserűt és a csodás megjelenést, a szép, paplanos habot. Ez hozta el az üvegpoharakat is a sörkultúrába, mert már érdemes volt megmutatni a sört a maga ínycsiklandó valójában. A natúr, szűretlen sör a múlt homályába veszett. Vagy mégsem?
A régi idők söre
Az ókori Egyipromban a gabonát megőrölték és a lisztből gyúrt kis lapos korongokat cefrézték sörré. A komlót nem ismerték, így különféle fűszerekkel, gyümölcsökkel ízesítették a sört, amit nagy agyagedényekből, közösen fogyasztottak. A sört – hasonlóan a dél-amerikai matétea fogyasztásához – a végén szűrővel ellátott hosszú szívószálakon keresztül szívták ki, hogy a sok lebegő darabkát ne nyeljék le. A középkorban fa- vagy fémkupákból itták a habzó sört, és ekkor sem volt még túl „látványos” a sörlé, nem csak a mennyiség miatt nem használtak hozzá csiszolt üvegpoharakat.
Igaz, hogy a huszadik század közepére a tükrösen tiszta világos lágersör lett a leginkább kedvelt sörfajta, a történelmi sörök közül viszont több megmaradt a szűretlen formában.
Búzasör
A legjobb példa a szűretlen búzasör, melynek a német-bajor (Weissbier, Weizenbier), a korianderrel és curacao narancshéjjal ízesített belga változatát ismerjük leginkább. Létezik szűrt búzasör is (Kristallweizen), de ízben és látványban szegényesebb az élesztős változatoknál. A sörforradalom a karakteresen komlós American Wheatbeert is megteremtette és ne feledkezzünk meg a történelmi búzasörökről, a Berliner Weisseról, a Goseról és a Lichtenhainerről. A lengyelek is készítenek egy karakteres, enyhén füstös, könnyed, három százalék alkoholtartalom körüli szűretlen búzasört, ez a Grodziskie vagy Grätzer Bier.