Ígéretet tettünk anyánknak, hogy nincs az a pénz, amelyért hajlandók lennének egymás ellen a kötelek közé lépni. Elhatároztuk, hogy a profiboksz mind a négy nagy világszervezetének (WBC, WBA, IBF, WBO) világbajnoki címét egymás között osztjuk fel, és ettől a céltól már nem is vagyunk messze – hangoztatja a harmincegy éves Vitalij, aki a Bokszvilágtanács (WBO) ranglistáján az első helyet foglalja el, és a címvédő angol Lennox Lewis elleni csúcstalálkozóra készül. A mérkőzést előreláthatóan április közepén rendezik – természetesen az Egyesült Államokban.
Vitalij huszonhat esztendős öccse, Vlagyimir a WBO-szervezetnek máris hivatalos világbajnoka. Menedzserük, Klaus-Peter Kohl röviddel ezelőtt bejelentette: szerződést kötött az Egyesült Államokban ökölvívó-specialistának számító HBO televízós társasággal az „óriásbébik” több mérkőzésére. Ezzel a Németországban is imponáló népszerűségnek örvendő sportolók előtt végérvényesen megnyílt a profiboksz fellegvárának kapuja.
– Az utóbbi időben csak nehézsúlyú „ruhásszekrényekkel” találkozhattunk a szorítókban, minden különösebb tudás nélkül. A Klicsko testvérek viszont minden olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amely az ellenfeleik edzőit idegessé teszi – vallotta be Emanuel Stewart, Lennox Lewis trénere.
Az 1996-os olimpiai játékok után – Atlantában Vlagyimir aranyérmet nyert – az Egyesült Államok legbefolyásosabb menedzsere, az égnek álló frizurájával pompázó Don King azonnal kísérletet tett arra, hogy a testvéreket a tengerentúlon tartsa. Terve megbukott az ukrán kettős jó nevelésén. Amikor eleget tettek King invitálásának, és meglátogatták lakásában, a menedzser színpadiasan helyet foglalt a zongoránál, hogy személyesen szórakoztassa őket.
„Amikor kiderült, hogy elektromos hangszerrel igyekezett meghatni bennünket, majd az asztalról ledobált ételekkel etette a kutyáját, rájöttünk, hogy nincs stílusa, és el is búcsúztunk tőle” – emlékezik vissza Vlagyimir.
A német Kohl ügyesebben bánt velük. Sikerült elérnie, hogy a német sporttársadalomban is általános elismerés és szimpátia kíséri fellépéseiket. Elsősorban azért, mert a kamerák, valamint a mikrofonok előtt érthető németséggel bármilyen témáról véleményt tudnak nyilvánítani.
Az öklözés művészetének stílusában viszont eltérnek egymástól. A fiatalabb Vlagyimir az elegánsabb, a mozgékonyabb, a figyelmesebb. Klasszikusnak nevezhető stílusban bokszol, szemben bátyja verekedő harcmodorával. Vitalij mindenekelőtt a 204 centiméteres testmagasságából adódó ütőtávolságából húz hasznot. Lennox Lewis ellen azonban ezt az előnyét aligha tudja majd kamatoztatni, az angol világbajnok ugyanis mindössze hat centiméterrel alacsonyabb. Amíg Klicsko eddigi harminchárom mérkőzése során egyetlen olyan ellenféllel sem találkozott, aki komoly belharcra kényszerítette volna, addig Lennox a közelharc rutinos mestere. Sok függ majd attól, vajon Vitalij képes lesz-e elviselni az így kapott ütéseket.
Szakértők e tekintetben kétkedő véleményt képviselnek. Szerintük inkább Vlagyimir lehet az, aki huzamos sikerhez segíti majd a Klicsko családot a hivatásos ökölvívás elit súlycsoportjában. Tommy Brooks, Mike Tyson volt edzője azt mondja: „Nem tartom valószínűnek, hogy Vitalij meg tudja verni Lewist. Vlagyimir esetében már egészen más a helyzet. Ő képes arra, hogy pontot tegyen a Lewis-időszak végére.”

A hétvégéig még kitart a jó idő