Egyszerű történet

Malonyai Péter
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csupafül, a nyuszi szerepében méltán szerzett sok-sok hívet a rádióhallgatásnak Váradi Hédi. A színésznő a mesefigurát alakítva kissé elváltoztatta a hangját, ahogy a rendező mondta: prüntyögött. Ezer és egy folytatása volt a nyuszikalandnak, így megesett, hogy olykor drámai szerepekben is kissé kényeskedve beszélt, olyannyira, hogy amikor a Csupafül-történetek rendezője klasszikust rendezett, és Váradi Hédi erőteljesen formálta a szavakat, az akkori rádióelnök az adás után félrehívta, és csodálattal kérdezte meg tőle: „Ne haragudj, de hogy érted el, hogy a Hédike ne prüntyögjön?” „Nem volt nagy ügy – felelte a másik –, szóltam neki, hogy most nem Csupafül, a nyuszi, hanem egy földbirtokosnő, ezért ne prüntyögjön.” „És, nem sértődött meg?” – firtatta az elnök. „Nem. Bólintott, megköszönte, hogy szóltam, és nem prüntyögött tovább.”
Egyszerű: szólni kell, és akkor elkerülhető a baj. Szólhattak volna, ezerszer elmondhatták volna a magyar férfi kézilabdázóknak is, hogy akármilyen gyógyszert vagy (reklámnyelven) gyógyhatású készítményt vesznek a szájukba, tegyék már meg, hogy jelzik a csapatorvosnak. Hogy mindezt szajkózták-e eleget, nem tudom, ha igen, kevésszer tették (és kevésszer teszik máshol is, ez meggyőződésem), elvégre Katzirz Dávidnak eszébe sem jutott, hogy beszámoljon arról: nem tud vízhajtó nélkül élni.
Ha valaki igazán profi, az nem csupán a vágyaiban, a pénztárnál és jobb esetben a pályán az, a feltételek között is otthon van. Fog minden körülményt, amely a kenyérkereső foglalkozásával kapcsolatos. „Hatalmas hibát követtem el” – nyilatkozza megtörten Katzirz, s igaza van. Csak hát nem azért hibás, mert bevette az Amiloride fantázianevű szert, s nem is azért, mert nem szólt. Nálam az a bűne, hogy eszébe sem jutott, hogy szólnia kell. Kérem, tudnia kellett volna. Válogatottság, világbajnokság, olimpiai kvalifikáció: a legmagasabb szint. Ahol minden apróságnak jelentősége lehet, ezért minden részletre figyelnie kell a sportolónak is. Pontosabban kellene, mert azért mifelénk a játékos elsősorban arra érzékeny, hogy mások megteremtik-e neki a megfelelő feltételeket, abban már nem olyan gondos, ami rajta áll vagy bukik.
Szerencsére a hősiesen kivívott jogot az olimpiára nem vehetik el a válogatottól, ahhoz az kellett volna, hogy többen is doppingoljanak, azaz bocsánat, vizet hajtsanak a csapatból. Katzirz – ahogy mondja – beleőrült volna abba, ha miatta elúszik az athéni szereplés, nos, maradhat normális. És bizakodó, bízhat abban, hogy – mint mondja – a büntetése arányos lesz a vétségével. Katzirz méltányosságot remél, mert – érdemes idézni – „szó sem volt doppingról, kizárólag a feledékenységem és a felelőtlenségem okozta a bajt”.
Ha megkérdezik tőlem, hogy melyik a nagyobb vétség, a doppingolás vagy a felelőtlenség, én a felelőtlenségre szavaznék. A tiltott szerekre persze érzékenyebb az álszent sportvilág (csak az doppingolt, aki lebukik…), ám a felelősségérzet hiánya nagyobb bűn.
Ráadásul vízhajtóval nem kúrálható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.