Magyar-norvég: kapott gól nélküli győzelem rendel

A sorminta alapján szerda este kapott gól nélküli, győztes meccsen kell elhagynia a Puskás-stadion gyepét a magyar labdarúgó-válogatottnak. Magyarország–Norvégia idényzáró, este fél 9-től – percről percre az MNO-n.

2012. 11. 14. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élénken él bennem a legutolsó norvég–magyar (2007), amit a biztonság kedvéért inkább az oslói Ullevaal hazai szektorában néztünk végig vendéglátómmal. Mivel sok drukkolni valónk nem volt – 4–0-ra simán kikaptak Gera Zoltánék a Várhidi-éra derekán –, nem derült ki, hogy magyarok vagyunk; a stadionból kifelé jövet még volt némi törekvésünk arra, hogy a mintegy 60 fős magyar táborral összefussunk, de a rendvédelem oltalom alá helyezte honfitársainkat. Így inkább körülnéztünk a stadion környékén – ez voltaképp egy bejárás volt a szűk 30 ezres aréna körül, jellegét tekintve azóta is erre a pályára gondolok, ha valahol azt a szót olvasom, hogy „stadionrekonstrukció”. Az Ullevaalban a nézőtér alatti köbméterekben szálloda, patika, múzeum, sportszervezetek székháza található, alaposan ki van használva a létesítmény. Arról soha nem lehetett olvasni, hogy kihasználatlan a stadion, annak ellenére sem, hogy Norvégia futballmúltja – hát hogyan is illik ezt a jelen ismeretében mondani – szegényes. Mert hogy ma esti ellenfelünk azért ott van a világranglista legjobb 30 csapata között jó ideje, a miénk pedig még csak nem régóta kapaszkodik a legjobb 40 között.

Szóval ez a jól eleresztett Norvégia látogat a budapesti Puskásba szerda este egy kis idényzáró 90 percre, a találkozó talán legnagyobb tétje az lesz, hogy jót „főpróbál”-e az a hat 21 év alatti norvég srác a magyar válogatott ellen, akiknek jelenése van a korosztályos Európa-bajnokságon. Egil Olsen kapitány a norvég foci legközvetlenebb érdekeinek rendelte alá a budapesti haknit, és az összeszokott ificsapat gerincével igyekszik majd borsot törni Egervári Sándor rég nem látott jó évet produkáló válogatottjának orra alá.

2012 a nagy évek között

Idényzáró lévén illő néhány szóval megemlékeznünk erről a kétségkívül sikeres esztendőről: utoljára 1998-ban, illetve 2000-ben fordult elő a válogatottal az a dicsőség, hogy egyetlen vereséggel megúszta az évet – Bicskei Bertalan kapitánykodása alatt '98-ban csak Portugália múlta felül a nemzeti csapatot, két évvel később pedig a „tiszai ciánszennyezéses” meccsen Ausztráliától kaptunk ki simán (3–0) az Üllői úton (egyik volt osztálytársam eltalálta hallal Bosnicot, egy másik pedig két liter vodkanarancsot hozott a Fradi-stadionba), majd utoljára láthatott 60 ezer ember a Népstadionban mérkőzést, mégpedig a 2–2-re végződő magyar–olasz vb-selejtezőt.

2012-ben a Norvégia elleni lesz a kilencedik meccsünk, az előző nyolcon 4 győzelem mellé 3 döntetlen és 1 vereség sikeredett be, a négy tétmeccset (vébéselejtezőt) tekintve a mérleg 3 győzelem (Andorra, Észtország, Törökország), 1 vereség (Hollandia), amivel a kvalifikációs csoportban a második helyen állunk a tuti első Hollandia mögött. A nem tétre menő találkozók azért érdemelnek még egy mondatot, mert kevéssel a nyári Európa-bajnokság előtt két „éles” Eb-résztvevővel is meg tudott mérkőzni a válogatott, előbb Csehországot kapta el idegenben (2–1), majd Írországot állította meg (0–0) Budapesten – a csehek végül csoportgyőztesként jutottak a végállomást jelentő nyolcaddöntőbe, Írország pedig három vereséggel zúgott ki a tornáról.

 

A két utolsón 8-at vágtak nekünk

A jelenünkről néhány szóval: az elmúlt napokat Telkiben töltő Egervári Sándor nem győzte hangsúlyozni, hogy olyan eredmény kell a Puskásban este fél 9-kor kezdődő összecsapáson, amelyet örömmel cipelünk majd a hátunkon hónapokig. Szó se róla, innen ezt már csak elrontani lehet, a kapitány elvárt 4 pontjából (erről is volt pár keresetlen szavunk ) 6 sikerült a versenyben maradás szempontjából kulcsfontosságú két selejtezőn, a törököknél semmivel sem jobb, ráadásul most ifigarnitúrával érkező Norvégia pedig most végre megverhető.

Miért „végre”? Lobogtathatjuk ugyan bőszen a csinos kis mutatónkat az északiak ellen, de a 100 éve íródó közös futballtörténelem legnagyobb meccseire gyakorlatilag már senki sem emlékszik ('81-ben győztünk utoljára, ami óta 8 összecsapás ment le magyar diadal nélkül), annál emlékezetesebb viszont az a bizonyos oslói éjszaka 1996-ból, amikor 82 percen át önfeláldozóan védekezett a Bánfi–Mracskó–Sebők Vili tengely, majd Kjetil Rekdal egy jól sikerült szabadrúgása (1–0) után még besimított kettőt, kialakítva a 3–0-s végeredményt. Sem akkor Oslóban, sem az utolsó két összecsapásunkon (1–4 itthon, 4–0 kint) nem volt fikarcnyi esélyünk, ezért is dolgozhat igen nagy revánsvágy a szurkolókban (csaknem 20 ezer jegy elkelt már 1000, illetve 2000 forintért), és remélhetőleg a csapatban is.

Abban a csapatban, amely rendre akkor teljesített eredményesen a fontos pillanatokban, amikor gondok garmadája gyötörte – ilyen volt a helyzet a tavalyi svéd, illetve az idei török meccs előtt, amikor kezdőjátékosok sorára (például Juhász Roland, Dzsudzsák Balázs) hiába tartott volna igényt Egervári kapitány. A 2007-ért térdsérülése miatt visszavágni nem tudó Gera Zoltán mellett a csehverő csapatban fontos láncszem, a gerincbántalmakra panaszkodó Szakály Péter, valamint a vírus miatt ágynak esett Lipták Zoltán és az izomfáradt Gyurcsó Ádám nem áll rendelkezésre (csakúgy mint a villámléptű debreceni bekk, Mészáros Norbert), de helyettük mindösszesen egy védő kapott behívót, a szombathelyi Haladás védője, Guzmics Richárd.

Izlandtól is ki tudnak kapni

A norvégok közelmúltbéli eredményei eléggé jól jelzik, mire számíthattunk volna, ha a legerősebb (vagyis a felnőtt) csapattal jönnek. A 2012-es kontinenstornáról gólkülönbség miatt maradtak le Portugália mögött – hiába maradtak veretlenek Oslóban az egész selejtezősorozat alatt –, a '14-es világbajnokságra pedig már most jó esélyük van kijutni, mert eléggé „mákos” csoportba kerültek a legyengült Szlovénia, az Eb-n szintén nem szerepelt Svájc, a már idegenben is elkapott Ciprus, még a Koeman-csapat által is oda-vissza vert Albánia, illetve a szintén nálunk jóval gyengébb Izland mellé. (Utóbbiaktól egyébként furcsa mód simán kikaptak idegenben.) Norvégia négy forduló során 7 pontot szorgoskodott össze és második Svájc mögött az E jelű hatosban.

Évzáró barátságos meccseink egyébként igen hektikusan szoktak sikerülni. 1998-ban az említett Svájcot 2–0-ra verte a Bicskei-csapat, 2000-ben Macedóniában győztünk 1–0-ra, és 2001-ben is velük „szilvesztereztünk” (5–0). 2002-ben jött egy „tök égő” hazai 1–1 Moldova ellen, 2003-ban pedig egy halálos blamázs Észtország legjobbjaival szemben az Üllői úton (0–1), de csak azért, hogy – a nemrég igazi tétmeccsen is legyűrt – Észtország a 2004-es Király Kupán megtanulja a magyarok istenét (5–0). 2005-ben Lothar Matthäus vitte a fiúkat egy közép-amerikai kirándulásra, akkor tanulta meg az ország Antigua és Barbuda nevét (az eredmény: 3–0). 2006-ban Priskin Tamás nagy időszaka jelentette Kanada végzetét (1–0), 2008-ban pedig Észak-Írország volt az áldozat – saját otthonában (2–0). A fent után lent, a lent után fent – sorminta kezdődött a belfasti estével. 2009-ben Belgiumban 3–0-ra kapott ki a Koeman-gárda, 2010-ben Litvánia nem maradt talpon a magyarországi „kvízjátékban”, 2011-ben viszont az Eb-re élesített Lengyelország sikeresen avatta fel velünk a megújult poznani stadiont (2–1). A sorminta alapján egy kapott gól nélküli, hazai győzelemnek kell következnie a magyar–norvégon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.