Fájdalmas (f)elismerések

Legutóbb, amikor a magyar labdarúgó-válogatott legyőzte a románt, 1981 tavaszán a Népstadionban 70 ezer néző szurkolta ki az 1–0-s sikert.

Ballai Attila
2013. 01. 09. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A döntés ténye önmagában is elképesztő, annak időzítése nemkülönben az, hisz a retorzió oka a tavaly augusztus 15-i, Izrael elleni, budapesti barátságos találkozó, amelyen a hazai szurkolók egy csoportja antiszemita rigmusokat kiabált és sértő jelképeket mutatott fel.

Sportszakmai oldalról közelítve is súlyos hátrányt szenved a magyar csapat, hiszen a második helyen áll selejtezőcsoportjában, és ha a románoktól két meccsen négy pontot szerezne, nagy valószínűséggel meg is őrizné e pótkvalifikációs esélyt érő pozíciót. A Puskás-stadionban azonban kongó lelátók előtt, az üres betonteknőben kell olyan lelkesedéssel nekiugrania az ellenfélnek, mintha tízezrek skandálnák, hogy hajrá, magyarok!

Mindezt azért, mert egy semmit sem érő, nyári futkározás alkalmával félőrült bajkeverők mást is üvöltöztek. Gyalázkodásaikat azonban nem a mérkőzés ellenőre rögzítette, hanem a Futball a rasszizmus ellen nevű mozgalom európai szervezete, valamint a bécsi Izraelita Hitközség és a Simon Wiesenthal Központ fordult panasszal a FIFA-hoz. A magyar szövetség elismerte a történteket és elnézést kért a renitensek miatt, ám a büntetést túlzónak tartja, és vizsgálja a fellebbezés lehetőségét.

Hogy mindebből mi a tanulság? Elsősorban nyilván az, hogy a rasszizmussal le kellene számolni, persze nem a stadionokban, hanem világunkban. Ám mivel ez évezredek óta nem sikerül, és nem valószínű, hogy éppen 2013-ban, Magyarországon következne be az áttörés, be kell érnünk egy gyakorlatiasabb felismeréssel: a sors megkísértése Izraellel barátságos partikat lekötni, mert ezekben benne kódoltatik a botrány lehetősége.

Nemcsak Magyarországon, hanem szinte mindenütt. Az ázsiai ország nem véletlenül kérelmezte annak idején, hogy hadd tartozzon az európai zóna versenyrendszeréhez, mert saját régiójában sportolói, csapatai minden idegen helyszínen állandó életveszélyben futballoznának, kosaraznának, tréningeznének. Európában ennyire nem súlyos a helyzet. Beteges indulatok és eme gerjedelmekre ugyancsak nem egészséges módon leső, vadászó szervezetek és személyek azonban itt is vannak. A ránk sütött bélyeg az ő sikerük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.