Felháborító: a zártkapuztatásnál sincs egyenlő mérce

Éppen ötöde az égő magyar zászló miatti román pénzbüntetés annak, amit az augusztusi kósza, amúgy azonnal meg is bocsátott kiabálás miatt szabtak ki az MLSZ-re. A zártkapuztatás előzményei és következményei röviden.

2013. 03. 22. 8:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2012. augusztus tizenötödike. Nagyboldogasszony ünnepe. Tizenegy-két ezer magyar futballbarát vacsora után útnak indul a roskadozó Puskás Ferenc Stadion felé, hogy tiszteletét tegye a magyar labdarúgó-válogatott 870. hivatalos összecsapásán, a Magyarország és Izrael közötti barátságos mérkőzésen, hangjával, rajongásával segítse győzelemre a nemzet tizenegyét. A mérkőzés lement, a ma nem igazán világverő vendégek közepes színvonalú mérkőzésen 1–1-es döntetlent csikartak ki a vb-selejtezőkre nagy reményekkel készülő magyar válogatott otthonában.

Nem volt kifejezetten nagy hangulatú meccs, és nem is volt nagy visszhangja, s hát tétje volt a legkevesebb. A himnuszok alatt ment ugyan a maroknyi „tűrhetetlenkedés”, de aztán túl voltunk mindenen anélkül, hogy valakinek a haja szála is meggörbült volna. A találkozón a – sajnos eléggé elharapózott – gyűlölködés hangjai ugyan hallatszódtak a lelátón, de a kósza mód szálldosó „mocskos zsidók”-ért az MLSZ és a magyar kormány azonnal bocsánatot kért, akiktől kellett és el is határolódott. És ami a legfontosabb: Izrael labdarúgó-szövetsége és a budapesti követség elfogadta a bocsánatkérést, és lezárta az ügyet. Hát nem az ügy lett lezárva.

A FIFA-hoz fordult a Futball a Rasszizmus Ellen nevű mozgalom európai szervezete, valamint a bécsi Izraelita Hitközség, hogy Magyarországon dúl a lelátói rasszizmus, azonnal tegyenek valamit. Az árulkodókhoz csatlakozott az a Simon Wiesenthal Központ is, amely listát vezet általa antiszemitának tartott személyekről, így került a kereszttüzébe egy olyan német újságíró, Jakob Augstein is, akit nagyon nem mellékesen a németországi zsidóság egységesen vett védelmébe a vád hallatán. Az is nagyon, de nagyon nem mellékes részlet, hogy a panasz hónapokkal a találkozó után futott be ahhoz a FIFA-hoz, amelynek grémiuma az „alapos vizsgálódás” után januárban méltóztatott meghozni a fájdalmas és érthetetlenül igazságtalan döntést: 40 ezer koszos svájci frankot kell befizetnie az MLSZ-nek, illetve rendezőként nem engedhet be szurkolókat a válogatott következő tét(!)meccsére, vagyis március 22-én, Románia ellen.

Az MLSZ hiába mutatott a nyitott fülekre és szívekre talált bocsánatkérésre, hiába fellebbezett a döntés ellen, kérve nagyobb méltányosságot, és hiába fordult a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz, minden hiába, győzött az erősebb befolyás, maradt a magyar–román zárt kapuk mögött. Már a folyamatok elején számos cikkben foglalkoztunk a FIFA kettős mércéjével, különös tekintettel azokra a mérkőzésekre, ahol határon túli magyarok kedves klubjaikat éltetve szenvedtek el az augusztusi budapestinél jóval súlyosabb inzultusokat az adott ország többségi társadalmától. A Magyar Nemzet pedig január 10-én éles hangú vezércikkben hívta fel a figyelmet arra, hogy a FIFA döntése leginkább az antiszemitizmust fogja erősíteni, éppen azt, amivel szavak szintjén és kettős mércét alkalmazva a legnagyobb erőkkel küzdenek a szigorú döntést befolyásoló körök.

A sajtó jobb érzésű részével párhuzamosan a különböző hazai szurkolói csoportok, köztük a válogatott hivatalos drukkerklubja is szervezkedésbe kezdett, hogy egyrészt tiltakozásának adjon hangot, másrészt valami módon mégis részesülni akart a kétéves vb-selejtezősorozat legfontosabb 90 percéből. Az MLSZ, ráérezve a pillanat (reméljük) megismételhetetlenségére, az Ötvenhatosok terére szervezett közös meccsnézést, itt sok ezren ha nem is buzdíthatják a válogatottat, de legalább együtt élhetik át két történelmi ellenfél összecsapásának izgalmas momentumait. A bátrabbak a stadionnál fognak gyülekezni

Úgy látszik, bármennyiszer meg lehet forgatni a tőrt a magyar sportbarátokban, ugyanis a precedensértékű ítélet után nem maradtak el a hasonló jelenségek, a világ számtalan részén jöttek a zárt kapus meccsek és a pénzbüntetés, legutóbb éppen a Rapid Bucuresti hétfői meccsén történt magyarzászló-égetés verte ki a biztosítékot a nemzetközi szövetségnél, de úgy látszik, nem annyira, a románok pénzbüntetése éppen ötöde(!) annak, amit mi kaptunk néhány elmeháborodott szurkoló egylevegős ordításáért. Pedig, mint korábbi cikkünk alapján is egyértelmű, Románia súlyosan visszaesője ennek a betegségnek. El ne feledjük, Bulgáriát is megbüntették egy zárt kapus meccsre a dánok elleni meccs brutális petárdázása és egy színes bőrű dán játékos folyamatos „lehuhogása” miatt. A pénzbüntetés azonban a bolgárok esetében is jóval kevesebb volt, mint minálunk

Nem győzzük hangsúlyozni, beláthatatlan következményei lesznek a nemzetközi labdarúgásra nézve a FIFA őrült döntésének, bár ha lépésenként enyhül a szigor a büntetés tekintetében, egyszer majd csak legyinteni fognak a kis „felfüggesztett” dádákra, pár filléres körmösökre. Mi meg sóhajtozhatunk majd, hogy rajtunk statuáltak példát 2013 elején egy hónapokkal korábbi, később elrendezett, még később újra elővett és kihasznált kiabálás kapcsán.

A válogatott hallja meg, hogy együtt vagyunk!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.