Állami pénzekből hasítanak a spanyol focicsapatok?

Három vizsgálatot is indított az Európai Bizottság a spanyol csapatok állami támogatása miatt.

WL
2013. 12. 18. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság vizsgálja egyrészt, hogy a Real Madridnak, az FC Barcelonának, az Athletic Bilbaónak és az Osasunának nyújtott adókedvezmény összhangban van-e az uniós joggal, másrészt hogy a Real Madridnak a város által átadott telek támogatásnak minősül-e, végül pedig arra is szeretne fényt deríteni, hogy összeegyeztethetők-e az uniós versenyjoggal azok a garanciák, amelyeket az állami Valenciai Pénzügyi Intézet az FC Valencia, az Elche CF és az alicantei Hércules CF futballklubok által felvett hitelekhez nyújtott.

A bizottság hangsúlyozza, hogy a vizsgálat megindítása nem előlegezi meg az eredményét, vagyis az, hogy vizsgálat indult, önmagában nem jelenti azt, hogy valami nincs rendben. Brüsszel azt is tudatta, hogy a spanyol hatóságok nem értesítették a bizottságot egyik lépésről sem, „aggódó polgárok” tettek bejelentést.

A bizottság attól tart, hogy a szóban forgó csapatoknak nyújtott állami segítség miatt hátrányba kerültek azok a csapatok, amelyek nem kaptak telket, állami garanciát hiteleikhez vagy adókedvezményt, ezek a profi csapatok ugyanis az EU egységes piacán üzleti vállalkozásként működnek.

„A profi futballcsapatoknak befektetések és megfelelő menedzsment révén, nem pedig az adófizetők kárára kellene finanszírozniuk saját működésüket. A tagállamoknak és hatóságaiknak ebben a szektorban ugyanúgy be kell tartaniuk az állami támogatások szabályait” – idézte a bizottsági közlemény Joaquín Almunia versenyjogi biztost.

A bizottság kitért rá, hogy az állami támogatást rendben lévőnek találhatják, ha nem torzítja indokolatlanul a versenyt, és közösségi célt szolgál. A testület arra is tekintettel lesz, hogy a segítségnyújtás idején ezek a csapatok anyagi nehézségekkel küzdöttek, így az is előfordulhat, hogy a nekik nyújtott segítség összhangban van a cégek megmentésére és átalakítására nyújtható állami támogatások szabályaival.

„Jelen pillanatban kételyeink vannak azzal kapcsolatban, hogy a támogatás megfelel-e az előírásoknak” – közölte ugyanakkor a bizottság.

Ugyancsak szerdán arról is döntött a testület, hogy jóváhagyja azt a támogatást, amelyet a francia állam kilenc stadion építéséhez vagy felújításához kíván nyújtani, hogy az ország megrendezhesse a 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokságot. A munkálatokat az állam mintegy egymilliárd euróval támogatja. A pénz felhasználásával négy új stadion épül, öt másikat pedig felújítanak.

A francia állami támogatásról gyakorlatilag azt állapította meg a brüsszeli versenyhatóság, hogy senki kárára nem torzítja indokolatlanul a versenyt, hasznára válik a gazdaságnak, egyebek között az építőiparnak és a sportnak is.

Brüsszel szerint a beruházás állami támogatás nélkül nem volna megvalósítható, a francia állam pedig nem tesz több közpénzt a projektbe, mint amennyi minimálisan szükséges ahhoz, hogy a létesítmények megfeleljenek az UEFA elvárásainak, s így megrendezhető legyen a kontinensviadal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.