Batman Székesfehérváron

A férfi 400 méteres gátfutás is slágerszám lesz a július 8-i Gyulai István-emlékversenyen.

2014. 06. 27. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a korábban bejelentett világklasszisok miatt is bőven érdemes ott lenni július 8-án Székesfehérváron a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon, de a verseny szervezői pénteken további sztárok részvételéről adtak tájékoztatást. „Folyamatosan tárgyalunk számos további világklasszis atléta indulásáról, és néhány újabb visszaigazolt kitűnőséget be is tudunk jelenteni. Férfi 400-on is lesz olimpiai bajnok, férfi 400 gáton két világbajnok is tagja a mezőnynek, míg a női 100-on Jetert és Lalovát olimpiai és világbajnoki címmel rendelkező ellenfelekkel örvendeztetjük meg” – mondta el Spiriev Attila, a verseny sportigazgatója.

Férfi 400 méteren indul a bahamai Chris Brown, aki az egykörös távon az utóbbi másfél évtized állócsillaga, egyéni rekordja 44.40 másodperc. Már 1999-ben, a sevillai vb-n hatodik helyen végzett a 4×400-as váltóban, majd 2001-ben Edmontonban a bahamai kvartettel vb-aranyat nyert. Azóta szinte nem rendeztek világversenyt nélküle, és mindig ott volt az élmezőnyben. A londoni olimpián ért fel a csúcsra, ahol a bahamai váltó legjobb futójaként olimpiai bajnoki címet szerzett. Közben egyéniben is szép sikereket ért el, többször volt érmes is, 2010-ben Dohában pedig fedett pályás világbajnok lett. Idén is jó formában versenyez, Sopotban a fedett pályás vb-n ezüstérmet szerzett, New York-ban a Gyémánt Liga-viadalon pedig 44.61 másodperccel a harmadik lett.

A férfi 400 gát is különleges csemegének ígérkezik, többek között két világbajnok is összecsap. Ráadásul az amerikai Bershawn Jackson nyakába már háromszor akasztottak vb-aranyat. Helsinkiben (2005) 400 gáton lett világbajnok, Dohában (2010) a 4×400-as váltóval győzött a fedett pályás vb-n, és Teguban (2011) is a négyszer egykörös váltóban lett világbajnok. A Batman becenévre hallgató klasszis közben gáton még begyűjtött egy vb-bronzot is (Berlin, 2009), megnyert kilenc Golden League-, illetve Gyémánt Liga-versenyt, és hatszor győzött az Egyesült Államok bajnokságán is, az egyéni rekordja 47.30 másodperc.

A másik világbajnok brit, pontosabban walesi. Utóbbi tény miatt David Greene-t helyenként Dai Greene-ként találhatjuk a listákon, aminek általában az eleje környékén kell őt keresni. Legjobb eredménye 47.84 másodperc. Barcelonában (2010) Európa-bajnok lett, majd a következő évben, a világbajnokságon is győzni tudott Teguban. A londoni olimpián is érmet remélt, de „csak” a negyedik helyen végzett, ami persze önmagában nagy teljesítmény. Érdekesség, hogy 2007-ben, Debrecenben lett U23-as Európa-bajnok.

De még az sem biztos, hogy Székesfehérváron a két világbajnok valamelyike lesz majd a győztes, mert indul például a szerb Emir Bekric, aki a tavalyi moszkvai vb-n bronzérmes, a 2012-es Eb-n ezüstérmes, tavaly U23-as Európa-bajnok volt, s egyéni csúcsa 48.05 mp. A vb-5. hellyel és az Afrika-bajnokság ezüstérmével rendelkező dél-afrikai Cornel Fredericks egyéni csúcsa 48.14 mp.

Női 100 méteren kétségtelenül minden idők második leggyorsabb hölgye, az olimpiai és világbajnok amerikai Carmelita Jeter a top sztár, de sem neki, sem az Európa-bajnok bolgár Ivet Lalovának nem lesz egyszerű dolga. Nagyon erős mezőny várja őket, többek között a következők is visszaigazolták részvételüket: az amerikai Tianna Bartoletta 2005-ben, Helsinkiben még Tianna Madison néven és távolugrásban lett világbajnok, egy évre rá Moszkvában fedett pályás világbajnok. Az utóbbi években pedig a világ egyik legjobb sprinterévé vált. A legutóbbi két fedett pályás vb-n (2012, 2014) bronzérmes volt 60 méteren, miután mindkét évben megnyerte az Egyesült Államok bajnokságát. A londoni olimpián 100 méteren a negyedik helyen végzett és Jeterrel együtt tagja volt annak az olimpiai bajnok amerikai 4×100 méteres váltónak, amelyik bődületes, 40.82 mp-es világcsúcsot futott, fél másodperccel(!) megdöntve a korábbi NDK-s szuperrekordot. Bartoletta egyéni csúcsa 10.85 mp.

Simone Facey is világbajnok, ő a Berlinben (2009) győztes jamaicai 4×100 méteres váltóval nyert vb-aranyat, de van vb-ezüstje is, egyéniben pedig a Pánamerikai Játékokon volt ezüstérmes 200 méteren. Egyéni legjobbja 10.95 mp. Visszatérő vendég a szintén jamaicai Aleen Bailey, aki olimpiai és világbajnoki címmel is büszkélkedhet – mindkettőt a sprintváltó tagjaként nyerte. Hosszú eredménylistájának felsorolása túl sok helyet venne igénybe, és ebben számos egyéni siker is szerepel. Az Atlétikai Magyar Nagydíjon két éve második lett 200 méteren. 100 méteres egyéni csúcsa 11.04 mp.

Olesya Povh és Natalia Pohrebniak személyében a Barcelonában Európa-bajnokságot nyert, a tegui vb-n pedig bronzérmes ukrán 4×100 méteres váltó két kitűnősége is indul. Povh olimpiai bronzérmes is, megnyerte Párizsban (2011) a fedett pályás Európa-bajnokságot 60 méteren, 100 méteren pedig begyűjtött egy Eb-ezüstöt Helsinkiben (2012).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.