Szilágyi Áron két éve Londonban olimpiai bajnok lett, férfi párbajtőrcsapatunk tavaly győzött a hazai rendezésű vb-n, viszont azóta már négy év is lepergett, hogy a magyar vívósportban valaki Eb-t nyert – 2010-ben ugyancsak férfi párbajtőrözőink szereztek aranyat –; és ezen a „tarthatatlan” állapoton szombattól huszonöt fős válogatottunk igyekszik változtatni Strasbourgban. S bár ez csak játék a számokkal: ha a világranglistás helyezéseket nézzük, akkor most nem is egy, hanem két első hely járna nekünk, elvégre a párbajtőrözők között a nőknél Szász Emese vezeti a rangsort, és férficsapatunk is éllovas. Együttesünkből a makacs vállsérülése után talpra álló Boczkó Gábor (nyitó képünkön) egymaga hét Eb-aranyat őriz, és a Magyar Vívószövetség keddi sajtótájékoztatóján bajba is került, amikor arra kérték, mindegyikhez gyorsan társítson évszámot...
„2002 óta minden Eb-ről van érmem, s remélem, ez a sorozat most sem szakad meg, de egyéniben csak a nyolc közé jutást tűztem ki célul. A csapatunk azonban odaérhet a dobogóra, erősek, jók vagyunk” – szögezte le Boczkó Gábor, s kitért a kálváriájára is: „Abból a szempontból még szerencsés is vagyok, hogy harminchét évesen ez az első komoly sérülésem, ráadásul ez olyan komoly volt, hogy fennállt a veszélye, be kell fejeznem a pályafutásomat. Az orvosok először azt mondták, hogy egy-két hónap alatt rendbe jövök, amiből fél év lett. Megesett, hogy minden edzés után két nap pihenőt kellett tartanom, és aztán le kellett állnom hosszabb időre, nehogy kockára tegyem a riói olimpiai szereplésemet. Amíg szenvedtem, a világranglistán a harmadik helyről visszaestem a huszonkettedikre, ami lelkileg nagyon megviselt, s mindeközben fogytam nyolc kilót is. Most már újra teljes értékű edzésmunkát végzek, de azért még előjönnek a fájdalmak. Ezekhez azonban már hozzászoktam.”
Strasbourgban csatasorba áll a vb után pihenőt tartó, hatszoros Európa-bajnok Imre Géza is, aki elismerte, most nem olyan kedvezőek számukra az előjelek, mint a vb előtt. Udvarhelyi Gábor szakági vezetőedző megemlítette, volt olyan időszak, amikor a válogatott keretből egyszerre öten dőltek ki különféle sérülések, betegségek miatt. Így a szakvezető is „csak” az éremszerzést jelölte meg elvárásként, ám hozzátette, hogy ez a rutinos csapat ebben az állapotában is bármire képes.
Szilágyi Áronnak (ő a férfi kardozók között jelenleg negyedik a világranglistán, az európai rangsorban pedig a harmadik) és Szász Emesének a kontinensbajnokságokról csak ezüstje és bronza van, s mindketten fényesítenének. „Egyelőre nem foglalkozom azzal, hogy esélyes vagyok az aranyéremre, nem izgulok, s remélem, kint sem fogok. Jól megy a vívás, mondhatom azt, hogy jól érzem magam a páston, és bízom benne, hogy ez így lesz vasárnap is. S mivel a csapatunk is jól szerepelt idén, itt is összejöhet egy jó eredmény” – fejtegette Szász Emese.
„Az áhított arany még nálam is várat magára, az évközi világkupa-versenyek azonban jól sikerültek a számomra, egyéniben két aranyat és egy ezüstöt gyűjtöttem. Ezek erőt és bátorságot adnak az Eb-re, s remélem, hogy sikerül átmentenem a formámat. S bízom a csapatunkban is. Ugyan a vk-eredményeink az idén szerényebbek, mint egy évvel ezelőtt voltak, a tavalyi Eb-ezüstünk kötelez bennünket” – jelentette ki Szilágyi Áron.
A Magyar Vívószövetség sajtótájékoztatóján jelen volt a női kardozók képviseletében az idei junior világ- és Európa-bajnokságon egyaránt aranyérmes Márton Anna is, aki tavaly a zágrábi Eb-n – a félreértések elkerülése végett a felnőtt Eb-n – a hatodik helyen zárt, és 19 évesen a Strasbourgba utazó válogatottunk legfiatalabb tagja:
„Kicsit izgulok, mert idén is szeretnék bizonyítani a felnőttek között is, nem csak az utánpótlásban. Azért lenne fontos, hogy megint bejussak a legjobb nyolcba. Így megmarad az esélyem arra, hogy a vb-n ott legyek a tizenhat kiemelt között. Jelenleg tizennyolcadik vagyok a világranglistán. Érzem, hogy már a legjobbak is figyelnek rám, a világranglista-vezető, olimpiai bajnok ukrán Harlan is mindig szigorúan vív ellenem, nem hagyja, hogy szemtelenkedjek vele. A korosztályos aranyérmeim persze adnak egyfajta önbizalmat, de tisztában vagyok azzal, hogy az utánpótlás és a felnőtt korosztály között van egy szakadék, és még sokat kell tanulnom. A csapatunk is nagyon fiatal, a világkupa-versenyeken azonban többször voltunk a legjobb nyolcban, és szinte bárkit meg tudunk verni. Na jó, az oroszokat és az ukránokat még nem, de őket az Eb elején biztosan elkerüljük, nem rossz az águnk. S azt a többiek nevében is megígérhetem, hogy igyekezni fogunk” – mondta el érdeklődésünkre Márton Anna.
június 7., szombat: férfi párbajtőr egyéni (Boczkó Gábor, Rédli András, Somfai Péter, Szényi Péter).
június 8., vasárnap: női párbajtőr egyéni (Antal Edina, Révész Julianna, Szász Emese, Tóth Hajnalka).
június 9., hétfő: férfi tőr egyéni (Dósa Dániel, Németh András, Szabados Gábor, Szabados Kristóf); női kard egyéni (Garam Nóra, Márton Anna, Várhelyi Anna, Várhelyi Kata).
június 10., kedd: férfi kard egyéni (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron); női tőr egyéni (Jeszenszky Szilvia, Knapek Edina, Kreiss Fanny, Varga Gabriella).
június 11., szerda: férfi párbajtőrcsapat (Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Somfai Péter).
június 12., csütörtök: női párbajtőrcsapat (Antal Edina, Révész Julianna, Szász Emese, Tóth Hajnalka).
június 13., péntek: férfi tőrcsapat (Dósa Dániel, Németh András, Szabados Gábor, Szabados Kristóf); női kardcsapat (Garam Nóra, Márton Anna, Várhelyi Anna, Várhelyi Kata).
június 14., szombat: férfi kardcsapat (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron); női tőrcsapat (Jeszenszky Szilvia, Knapek Edina, Kreiss Fanny, Varga Gabriella).