Egy éve a budapesti vívó-vb-n férfikard-egyéniben olimpiai bajnokunk, Szilágyi Áron bronzérmes lett, Gémesi Csanád a hetedik, Szatmári András pedig a nyolcadik helyen zárt. S az, hogy három magyar kardozó jusson be a legjobb nyolcba, ezt megelőzően az 1975-ös, ugyancsak budapesti vb-n esett meg. Pénteken Kazanyban Decsi Tamás is ott volt a 64-es főtáblán, ám ezúttal a legjobb 16-ba csak Szilágyi verekedte be magát, és ő sem akármilyen izgalmak után.
Ám először lássuk, mi történt a többiekkel! Az idén Eb-bronzérmes Gémesi a csapatban olimpiai bajnok dél-koreai Oh Eun Szeok, Szatmári az Eb-címvédő, csapatban négyszeres vb-győztes orosz Alekszej Jakimenko személyében rögtön a 64 között nehéz feladatot kapott, és sajnos egyikük sem tudta megoldani. Gémesi 15-11-re, Szatmári 15-10-re maradt alul. Decsi a belga Seppe Van Holsbeke ellen 15-9-re nyert, de a következő körben ő is beleszaladt egy olimpiai bajnok csapattag dél-koreaiba, a világranglista-vezető Kim Dzsung Hvanba, és úgy kapott ki 15-3-ra, hogy 3-1-re még ő vezetett. Vagyis az ázsiai egymás után tizennégyszer találta el
Szilágyi gyakorlatilag bemelegített Mathias Willauval szemben, az osztrák 7-0 után tudta először eltalálni olimpiai bajnokunkat, aki végül 15-6-ra nyert, a második asszójában azonban vért izzadt a grúz Szandro Bazadze ellen, őt csak 15-14-re tudta legyőzni. 14-13 után egyenlített a grúz, majd az utolsó akciónál, amikor egymásnak rontott a két fél, Szilágyinak ítélték a tust. Bazadze nehezen vette tudomásul a döntést, fegyverét, sisakját eldobva vonult ki a csarnokból, majd a bejáratnál visszafordult és búcsúzóul még üvöltözött egy sort.
Ezután jóval nagyobb kaliberű ellenfél következett versenyzőnknek, egykori mumusa, a 2009-es világbajnok német Nicholas Limbach. Az asszó végig kiélezett volt, érződött, hogy mindkét vívó tart egy kicsit a másiktól. Szilágyi 12-10-re vezetett, de a német egyenlített. A következő akciónál olimpiai bajnokunk látványos védés-visszavágással talált, majd a német újabb egyenlítését követően kétszer is megelőzte ellenfelét, így 15-13-ra nyert.
A nyolc között azonban a Vasas klasszisát is utolérte az erre a napra nekünk rendelt koreai végzet, mert a londoni olimpián győztes dél-koreai csapat harmadik tagja, Gu Bon Gil 15-10-re legyőzte. Amikor az ázsiai vívó 8-7-re vezetett, még nem volt baj, viszont amikor már 13-7-re, annál inkább A világranglistán harmadik Szilágyi a vb-t az ötödik helyen zárta, ami az olimpiai bajnoki címvédőtől is vállalható eredmény, de azért – talán nem is annyira titokban – többre számítottunk.
„Nem tudok örülni ennek az ötödik helynek, volt már két vb-negyeddöntőm, most lett egy harmadik. Pedig a Limbach elleni győzelem után úgy éreztem, hogy végre kezd menni a vívás. Azonban Gutól a szünet után kaptam három olyan tust, amelyet nem lett volna szabad, egyértelműen én hibáztam, és az is igaz, hogy a koreai nagy formában versenyzett. A csapatversenyen javítani fogunk!” – mondta el Szilágyi a Magyar Vívó Szövetség honlapjának nyilatkozva.
Somlai Béla, a fegyvernem vezetőedzője, egyben Szilágyi edzője a következőket nyilatkozta: „Azt gondoltuk, hogy a grúz ellen kiszenvedett siker és a mumusnak számító Limbach legyőzése után Gu nem lehet akadály. Lehet, hogy ez túlságosan is megnyugtatott bennünket. A meccs egyértelműen a közepén dőlt el, ekkor Áron nem tudott ritmust váltani, és a hihetetlen fizikai adottságokkal rendelkező koreai nagyon elhúzott. Nagy teljesítmény világbajnokságon ötödiknek lenni, de azért most hiányérzetem van.”
Női kardozóink a férfiakhoz hasonlóan teljes létszámban, mind a négyen ott voltak a 64-es főtáblán, de Várhelyi Anna már az első körben, húga, Várhelyi Kata és Garam Nóra pedig a másodikban búcsúzott. Garam az első asszójában a a tavaly Budapesten csapatban világbajnok ukrán Olena Voronyinát 15-8-ra legyőzte, utána viszont 15-7-re kikapott a nálunk egyéniben vb-ezüstérmes, a világranglistán harmadik orosz Jekatyerina Gyjacsenkótól. Várhelyi Kata pedig a 32 között kifogta az egyéniben kétszeres olimpiai és ötszörös világbajnok Mariel Zagunist, a világranglista második helyezettjét – aki a londoni olimpia megnyitóján a teljes amerikai küldöttség zászlóvivője volt –, s vele szemben 15-7-re maradt alul.
Márton Anna indonéz, majd hongkongi ellenfelével is könnyen elbánt, a 16 között azonban ő is összeakadt Gyjacsenkóval. Az első három tust az orosz versenyző adta, majd az idén junior világ- és Európa-bajnok, még mindig csak 19 éves magyar kardozó is végrehajtott eredményes akciókat, és 7-7-nél utolérte ellenfelét. Ezután is jórészt az orosz vezetett, 13-12-nél azonban már Mártonnál volt az előny. Az egyenlítés után 13-14-re, majd 14-14-re alakult az állás, aztán három együttes akció következett, végül pedig az, amelyik után a mérkőzésvezető a videofelvétel alapján orosz tust ítélt. Indoklása szerint a két vívó egyformán pengeütéssel indult, majd vágott, de Gyjacsenko volt a támadó fél, ezért adta neki a találatot.
„Oroszországban vagyunk, 14-14-nél egylámpás tust kell adni” – mondta utóbb Gárdos Gábor, a női kardválogatott vezetőedzője, egyben a végelszámolásnál 13. helyen zárt Márton Anna trénere, s szerinte az utolsó találatot rosszul ítélte meg a mérkőzésvezető.
„Borzasztó érzés 15-14-re kikapni, és ez velem mostanában nem először fordul elő. Úgy éreztem, hogy nem ment rosszul a vívás, egész nap. Talán Gyjacsenko ellen az elejét egy kicsit elrontottam, de gyorsan sikerült felzárkóznom. Hogy mi volt az utolsó tus? Az elején úgy éreztem, hogy én adtam, aztán a hosszú videózás közben kicsit elbizonytalanodtam. Igaz, azóta többen is odajöttek hozzám, és azt mondták, hogy én adtam. A kellemetlen az, hogy úgy érzem, ebben az esetben bármelyik oldalon állok, nálam adták volna a találatot. Ez van” – nyilatkozta Márton Anna a vívószövetség honlapján.