A magyar nemzetközi bajnokság lesz az ITTF World Tour-sorozatának idei nyitóversenye. A széria összesen huszonhárom viadalból áll, s decemberben rendezik meg az úgynevezett nagydöntőt. Azt, amelyben tavaly év végén a világranglistán időközben a 14. helyre kúszott Póta Georgina bronzérmes lett. A sorozat versenyeit három kategóriába sorolják (super, major, challenge), mégpedig a pénzdíj mértéke, a megszerezhető világranglista- és World Tour-pontok függvényében. A mi versenyünk, a legkisebb, challenge besorolású, az összdíjazása 35 ezer dollár. A World Tour-sorozatban azonban idén összesen 3 millió dollárt osztanak ki, amely a valaha volt legmagasabb összeg.
A budapesti viadalon négy kontinens (Európa, Ázsia, Amerika, Afrika) 48 országából 342 versenyző lép asztalhoz. A sportágban jelentős szerepet játszó ázsiai nemzetek közül a Korea Köztársaságból, Hongkongból, Szingapúrból és Tajvanról is érkeznek pingpongosok.
Mi több, a férfiverseny első kiemeltje a tajvani Csen Csien-an lesz, a legfrissebb világranglista 19. helyezettje, aki 2013-ban Párizsban párosban világbajnokságot nyert, így ebben a számban vb-címvédő. Ami nagyon nagy szó, tekintettel arra, hogy a kínaiakat szinte lehetetlen megverni. Neki a társával sikerült, hetedik kiemeltként két kínai párost is legyőztek, a döntőben az első kiemeltet verték. Érdekesség, hogy itt van a világranglistán 14. hongkongi Tang Peng is, de csak párosban indul. A női mezőnyben az osztrák színekben játszó, kínai születésű Liu Jia az első kiemelt, ő a 12. helyen áll a világranglistán.
„Az év legkiemelkedőbb hazai asztalitenisz-versenye előtt állunk, s mivel a 2016-os Európa-bajnokságot is a Tüskecsarnokban rendezzük meg, egyfajta főpróbának is tekinthetjük a jövő évi kontinensviadalra. Örömünkre szolgál, hogy rendkívül nagy az indulók létszáma, jóval több, mint a tavalyi World Tour-versenyünkön, amit még Szombathelyen bonyolítottunk le” – fogalmazott Nátrán Roland, a magyar szövetség (MOATSZ) elnöke az esemény keddi sajtótájékoztatón a helyszínen.
Az említett tavalyi, szombathelyi versenyen Póta Georgina ezüstérmes lett, a döntőben Liu Jiától kapott ki, akivel tehát most is összecsaphat.
„Nagyjából egyforma szinten vagyunk, de az utolsó két-három meccsünket én nyertem. S nem bánnám, ha megint összecsapnánk a döntőben. Most jóval erősebb a mezőny, mint tavaly, de negyedik kiemeltként legalább az elődöntőig mindenképpen el kellene jutnom. Egyébként most már jobban szeretek itthon játszani, mint régebben, amikor feszélyezett a hazai közönség. Hatodik éve légióskodom Berlinben, s volt időm megszokni, milyen az, ha nekem drukkolnak. Ezzel együtt továbbra is nagyon izgulós vagyok, de az első szett után általában feloldódom” – mondta el a kétszeres Európa-bajnok Póta Georgina.
A viadal programjában hat versenyszám szerepel: férfi és női egyes, férfi és női páros, valamint U21-es férfi és női egyes. Mi huszonegy férfi és húsz női versenyzővel képviseltetjük magukat, s a házigazda „előjoga” még a külön öltöző, ahova a hipermodern, tavaly átadott Tüskecsarnok wellness-részlegéből néhány nyugágy is átkerült. A kényelemre nem lehet panasz.
A felnőttversenyben négy hazai induló kapott helyet a 64-es főtábla kiemeltjei között: a negyedikként rangsorolt Póta Georgina mellett Madarász Dóra a 25., a férfiaknál Pattantyús Ádám a 18., Kosiba Dániel pedig a 21.
A selejtezőket szerdán és csütörtökön rendezik, a főtábla meccsei péntektől lesznek láthatók, míg a döntőkre – amelyek közül az egyes finálékat a Duna World élőben közvetíti – vasárnap kerül sor. A vasárnap délutáni döntők előtt, 13 órától a sportág hazai világbajnok legendái, Jónyer István, Klampár Tibor és Gergely Gábor tartanak bemutatót.