A norvég női kézilabda-válogatott decemberben a Papp László Budapest Sportarénából az Eb megnyerésével jutott ki Rióba, ahol a teljesség igénye nélkül világbajnokként ott vannak az Egyesült Államok férfi és női kosárlabdázói is, az Ázsia-játékokat megnyerő indiai férfi gyeplabdázók, de kvalifikálta magát a németek, a britek és a hollandok díjlovagló csapata is. Sportlövészetben a kvóták negyede, vitorlázásban a fele gazdára talált, és itt mi is érintettek vagyunk: elsőként a sportpisztolyos vb-bronzával Tobai-Sike Renátát, majd a finn-dingiben vb-15. helyével Berecz Zsombort delegáltuk az ötkarikás játékokra.
A 2015-ös esztendőben hamarabb nem is indulhatott volna a kvalifikációs időszak: a Nemzetközi Atlétikai Szövetség például gyaloglásban már január 1-től elfogadja a nevezési szintek teljesítését; de ne lepődjünk meg, hogy a szilveszteri mulatság másnapján senki sem szedte a lábát olimpiai álmokat kergetve. Alapvetően amúgy az atlétáknál május 1-től lehet megcélozni a szinteket, az úszóknál viszont már március 1-től. A kazanyi vizes vb-ről a váltóversenyekben az első tizenkét helyezett egyből kijut az olimpiára, s a világranglistáról később még négy váltó. A két alapsportágban nagy könnyítés a nevezési szintes rendszer, mert akinek ott a helye az olimpián, az többnyire ott is lesz. Ám azért nem minden esetben, az Egyesült Államokban a nemzeti válogatók döntenek, és a női 200 méteres pillangóúszásnak nálunk is meglesznek az áldozatai. A tavalyi világranglistán Szilágyi Liliána a 3., Hosszú Katinka a 9., Jakabos Zsuzsanna a 17., Verrasztó Evelyn a 20., nemzetenként azonban minden számban legfeljebb két versenyző indulhat.
Mivel az egyéni sportágakban a létszámstop miatt az olimpiákon kisebb a mezőny, mint a világbajnokságokon, nem költői túlzás, hogy olykor nehezebb kijutni az olimpiára, mint azt megnyerni. Kajak-kenuban a milánói vb-n kiosztják a kvóták nagy részét, de egy nemzet maximum tizennyolcat szerezhet: férfi kajakban nyolcat, férfi kenuban négyet, női kajakban hatot. S ha azt nézzük, hogy világverő négyesünk tavaly Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta összetételben nyert vb-t (nyitóképünkön), de idén visszatér három olimpiai bajnokunk, Janics Natasa, Kovács Katalin és Fazekas Krisztina, a hét versenyző közül valaki biztosan kimarad a riói táncból. Lényeges, hogy a négyesek csak a vb-n szerezhetnek kvótát. Milánóból tíz egység jut ki Rióba, de közte kell lennie egy-egy hajónak négy kontinensről, így praktikusan az első hét között kell zárni. Egyesben ugyancsak az 1–7., párosban az 1–6. helyek érnek kvótát, a 2016-os európai duisburgi pótkvalifikációs versenyről számonként már csak egy-két hajó érhet révbe.
Birkózásban a Las Vegas-i vb-n a súlycsoportok első hat helyezettje dőlhet hátra, s bár jövőre még mindenkinek három kvalifikációs verseny kínál esélyt, ezeken már csak 2-3 kvótát osztanak, és a sok fogyasztás után a sikerrel járók is alaposan megnyúzva esnek be az olimpiára. Ökölvívásban még nehezebb a helyzet, itt a dohai vb-n összesen 23 (súlycsoportonként maximum három) kvóta lel gazdára, az európai versenyzőknek ezen kívül egyetlen kvalifikációs versenyük lesz, amelyen szintén három hely kiadó kategóriánként. A többi kvótát a félprofi WSB és APB szervezetek ranglistáiról kapja súlycsoportonként egy-két öklöző.
Az öttusázók berlini világbajnokságán sem szórják a kvótákat, a férfiaknál és a nőknél egyaránt az első három kap, de az angliai Eb-ről is kijuthat nyolc versenyző, a jövő évi vb-ről három, a világranglistáról hat, de mindenekelőtt az idei Világkupa-döntő győztese. Egy nemzet legfeljebb 2-2 férfi és női versenyzőt küldhet Rióba, így kvótával is hoppon lehet maradni; London előtt így járt Demeter Bence és Gyenesei Leila A glasgow-i torna vb-n Berki Krisztián számára hatalmas lesz a tét – de ez már London előtt is így volt –, érmet kell szereznie – ha csak férficsapatunk nem tesz csodát –, hogy Rióban megkísérelhesse a címvédést lólengésben.
Cselgáncsban korrektebb a helyzet, itt az olimpiai kvalifikációs sorozatban már fél éve lehet gyűjteni a pontokat, s a férfiaknál súlycsoportonként az első 22, a nőknél az első 14 biztosan ott lesz Rióban. Jelen állás szerint nyolc főt indíthatnánk, a 90 kg-ban éllovas Tóth Krisztián pedig gyakorlatilag kirobbanthatatlan az ötkarikás mezőnyből. Súlyemelésben férficsapatunk a tavalyi vb-n nagyon közel került három kvóta megszerzéséhez, ehhez idén a houstoni vb-n meg kellene ismételnie produkcióját.
A sportlövészetet már érintettük, de jegyezzük meg, hogy több Világkupa-versenyen, az Eb-n és a bakui Európa-játékon még több lehetőség nyílik a kvótaszerzésre. Igaz, minden versenyen legfeljebb három, de olykor csak egy lövő kvalifikálja magát az olimpiára. A vívóknál a világranglista a mérvadó, csapatban az ötödik hely már kvótát és ezzel automatikusan egyéni indulást is érhet. Bánhatjuk, hogy férfi kardban és női tőrben nem lesz csapatverseny, itt a világranglistáról az első tizennégynek – nemzetenként két pengeforgatónak – biztos a helye Rióban, azonban még hátrébbról is be lehet surranni az ajtón. Szilágyi Árontól persze azt várjuk, hogy címvédőként tokostól rontson be.