Tao: megkerülhetővé válik az államháztartási törvény?

Az új javaslatot a törvényalkotási bizottság fideszes többsége elfogadta, már csak az ogy van hátra.

MTI
2016. 02. 25. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület kormánypárti többsége csütörtökön fogadta el a változtatást, amely az indoklása szerint jogtechnikai jellegű, az „a filmtámogatások társaságiadó-kedvezményével megegyezően biztosítja a támogatás és az államháztartásról szóló törvény összhangját”.

Tóth Bertalan szocialista képviselő azonban az indoklást vitatva érdemi változtatásnak minősítette a bizottsági javaslatot. Az államháztartási törvény megkerülése szerinte azt eredményezné, hogy sem közbeszerzési, sem beszámolási kötelezettség nem terheli a pénz felhasználását, annak adatai nem lesznek közérdekből nyilvánosak. Szerinte ez is rontja majd a 2024-es játékokra való pályázásunk hitelét.

Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára Tóth Bertalannak úgy felelt: azért nem vonatkozna az államháztartási törvény ezen forrásokra, mert a támogatás nyújtója nem költségvetési szerv. Mindez azonban nem jelentené azt, hogy a közpénzfelhasználás szabályai ne vonatkoznának arra – tette hozzá. Kijelentette: a felhasználás átláthatósága biztosított, hiszen nyilvános az, ki fizet kinek mekkora összeget és milyen célra.

A jobbikos Szilágyi György azt vetette fel, hogy a pályázat lebonyolításáért felelős céget párhuzamosan finanszírozzák, a jogszabály ugyanis csak a 19 milliárd forint értékű tao-támogatást érinti, miközben a társaság már létezik, működik, a fejlesztési tárca által biztosított forrásból. Arra kérdezett rá: a tao-források megjelenésével a jelenleg használt forrásaikat visszafizetik-e a költségvetésnek?

A testület ülésén több képviselő – Tóth Bertalan (MSZP) és Fodor Gábor (független) is jelezte, hogy normakontrollt tart szükségesnek a postatörvény módosításának elfogadása esetén. Tóth Bertalan a többi közt arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lehet megismerni az FHB tulajdonszerzésének részleteit a postával közös vállalkozásban.

Kérdésére Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség postaügyekért felelős államtitkára ismertette: miután 2013-ban az Erste és az OTP is felmondta szerződését a postával, amelynek számos tevékenysége igényel kereskedelmi banki hátteret, gyors döntést kellett hozni, így pályázat nélkül választották ki az FHB-t, „amellyel akkor már más területen is együttműködtünk” – fogalmazott.

Cáfolta, hogy a jövőben ne lenne átlátható Magyar Posta működése, hiszen van Állami Számvevőszék, és van Kormányzati Ellenőrzési Hivatal – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.