– A novemberi rövid pályás úszó országos bajnokság óta nem versenyzett, először a hétvégi Győrben a SCITEC Openen ugrott élesben medencébe, aligha lehetett önnél boldogabb sportoló.
– Igazából már Windsorba (december 6–11., rövid pályás világbajnokság – a szerk.) nagyon rossz volt úgy kimenni, hogy végül a betegségeim miatt nem vállalhattam a versenyzést. Edzettem, mégsem ugorhattam be a versenymedencébe. Gyakorlatilag így egy váltó miatt mentem ki; Késely Ajna hirtelen jött megbetegedése miatt az is elmaradt. Egyébként pedig a felkészülés alatt már eleve két hetet ki kellett hagynom. Hogy Győrben vízbe ugorhattam, már nagyon kellett.
– Netán beteg még? A vashiány és a vérszegénység nem egyik hétről a másikra kezelhető problémák.
– Valóban nem vagyok még teljesen egészséges, külön orvosi engedéllyel úsztam most.
– A sors furcsa fintora, hogy tele volt eseménnyel az az időszak, amíg nem versenyzett. Nem mennénk vissza a novemberi országos bajnokság másnapjáig, amikor Hosszú Katinka a Facebookon kirobbantotta a máig el nem ült cunamit az úszószövetség reformjáért. Inkább az iránt érdeklődöm: mit vár a január 8-ai rendkívüli elnökválasztástól az úszószövetségben?
– Abban reménykedem, amiben minden úszótársam. Hogy sikerül megtalálni a legmegfelelőbb, legalkalmasabb embert az elnöki pozícióra. Nekem nem tisztem megmondani, hogy ki az, de azt gondolom, hogy az első lépést mi, úszók már megtettük, amit tehetünk. A folyamat végén pedig remélem, hogy egy nagyon sikeres úszószövetség áll majd.
– Az Iron Lady köreiből lapunk úgy értesült, a „Gyárfás-rendszer” ellen tiltakozó úszók az első közös fellépés óta egységesek, napi telefonkapcsolatban állnak. Közben a Magyar Úszó Szövetség elnöke azt hangoztatja: csak Hosszú Katinka követeli az ő lemondását, a többiek nem. Mi az igazság?
– Természetesen meg tudom erősíteni, hogy az úszótársaimmal teljes az egység közöttünk a követelésekben. Valaminek, de történnie kellett ahhoz, hogy csapategység legyen az úszósporton belül. Most megvan, és már rég hiányzott ez.
A múlt héten az aktív úszók közül Hosszú Katinka és Gyurta Dániel, kisvártatva pedig olimpiai bajnok sporttársuk, Kovács Ágnes – valamint a szintén volt úszó sportállamtitkár Szabó Tünde – reagált üdvözlőleg arra a hírre, hogy a kormány turisztikai kormánybiztosa, a 61 esztendős Bienerth Gusztáv „rajtkőre áll” az úszószövetség rendkívüli elnökválasztásán január 8-án. A 2024-es budapesti olimpiai pályázócsoport második emberét papíron az FTC jelöli Gyárfás Tamás pozíciójára. A jelöléseket december 25-éig fogadja a szövetség háromfős jelölőbizottsága. A sportnapilap hétfői számának adott interjújában a rutinos vállalatvezető úgy vélekedett, Gyárfás Tamás nem indul újra.
– Márpedig az önök 7 pontos követelésében első helyen szerepel, hogy új vezetést követelnek a szövetség élére. Vannak önökön kívül viszont még nagy úszók, akik nem csatlakoztak. Mit gondol, ők elégedettek a helyzettel?
– Nem hinném. Egyszerűen tartózkodtak a véleménynyilvánítástól. Mi, akik meg akartunk szólalni, megszólaltunk.
– Rendben. Akkor értékeljük az évet szakmai szemmel! Hullottak az Európa-bajnoki aranyérmek, a riói olimpián pedig beteljesült élete álma, érmet szerzett. Van sorrendje önben az idei sikereinek?
– Először is: pályafutásom legjobb éve volt a 2016-os. Tavasszal kezdődött négy Európa-bajnoki aranyéremmel, nyáron pedig folytatódott a 800 méter gyorson szerzett olimpiai bronzéremmel, ez volt a lényeg. Ha idén csak Rio lett volna, én ezzel az egyetlen bronzéremmel is nagyon boldog lennék.
– Vélhetően most pihen majd, abból kiindulva, hogy még egy kicsit beteg is, nem mellesleg pedig jönnek az ünnepek. Mikor állhat „munkába”?
– Január elején meg kell kezdenünk a felkészülést. Lesznek itthoni és külföldi edzőtáboraim is, úgy, ahogy tavaly, az olimpia évében. Megjegyzem, többet is leszek edzőtáborban, mint otthon Jövőre, ami a budapesti világbajnokság előtti versenyek közül fix, az az országos bajnokság és egy római viadal, de ha belefér, indulok még máshol is.
– No de milyen számokban? Győrben láthatta a publikum, amint 200 méter vegyesen 3. helyen ér célba! Edzője, Virth Balázs a novemberi országos bajnokságon azt mondta lapunknak, a vegyes csak arra van, hogy a gyorsúszása javuljon tőle, versenyezni nem fog.
– Á, már el is felejtettem, hogy vegyesen is indultam, tényleg! Komolyra fordítva a szót, a szokásos 400, 800 és 1500 méter gyorson állok rajtkőre, a világbajnokságon szerencsére a leghosszabb medencés számot is megtartják.
– Látszik is, hogy boldog tőle, már a londoni Európa-bajnokság előtt jelezte, az a kedvence, meg is nyerte
– Igen, szóval három egyéni számban indulok, és ha úgy adódik, a női 4x200 méteres gyorsváltó. Ez a program bőven elég lesz, más nem is férne bele. A következő, amire nyitni tudnék, az a 200 méter gyors lenne, vagy a még rövidebb távok hasonló úszásnemben, de mivel nem vagyok sprinter alkat, ez már nem kerül nálam szóba. Az állóképességemet fejlesztjük a lehető legjobban, tehát maradnak a 400 és a feletti távok, a rövidebbek számomra nem játszanak.
– Népszerű műfaj jön: a várakozások a versenyzői szempontból már nem is túl távoli budapesti vizes-világbajnokságra. A tavaszi Eb-n három érmet, ebből egy aranyat prognosztizált magának, négyszer hallhatta a Himnuszt. Az olimpián egy éremért ment, meg is szerezte. Halljuk a mostani tervet!
– A célom az, hogy mind a három egyéni számomban érmet nyerjek. De a legfontosabb, hogy magamhoz képest javuljak. Legyek bár első vagy második a mezőnyben, ha nem sikerül megdöntenem azt az időeredményt, amit azelőtt tudtam, akkor az nem az igazi. Ha javítok, nem lehetek elégedetlen.
– Amikor az adott versenyekre kitűzik az elérni kívánt időeredményt, szerepet játszik, hogy az ön által is űzött számokban mit tud Katie Ledecky „királynő”?
– Nem, én nem Ledecky eredményeihez viszonyítok, hanem a sajátjaimhoz.
Kapás Boglárkával abból az apropóból találkoztunk az ELTE-PPK épületében, hogy az egyetem pszichológia szakos hallgatójaként a Légy sportos! Használd a lépcsőt! kampány arca lett.