– A Fehérvár AV 19 SC kiválik az Alba Volánból, eredményez ez változást a most létrejött klub költségvetésében?
– Amiatt nem változik a büdzsé, hogy az Alba Volán már nem lesz névadó szponzorunk, hiszen az ő támogatásuk már csak nagyon szerény hányadát adta a költségvetésünknek.
– Mekkora hányadát?
– A teljes összeg kevesebb mint tíz százalékát. Többek között ez is indokolta, hogy új útra lépjünk.
– Mekkora keretből gazdálkodhat most a klub? A távozó elnök, idősebb Ocskay Gábor egy korábbi interjúban 700-800 milliót emlegetett, valós ez az összeg?
– Ez fedi a valóságot, nagyjából ennyi a felnőtt csapataink költségvetése.
– A gazdasági önállósodást gátolta bármilyen módon, hogy a klub a Volán jégkorong szakosztályaként működött?
– Egyáltalán nem. Hosszú ideje dolgoztunk azon, hogy a csapatunk önállósodjon, nagykorúvá váljon, és ebben a Volán vezetése partnerünk volt, sportbaráti kapcsolat marad köztünk.
– Anyagi támogatást kapnak majd tőlük?
– A szerdai sajtótájékoztatón felkaptam a fejem arra a bejelentésre, hogy a Volán továbbra is támogatóként akar megjelenni a meccseinken.
– Ez önnek is új információ volt?
– Igen. A részleteket később megbeszéljük.
– Új támogatók vannak a láthatáron?
– Igen, műhelytámogatási rendszerben kilátásban vannak is támogatók, neveket persze nem említenék egyelőre. Dolgozunk rajta, hogy névadó szponzort is találjunk, utoljára a Sapa volt ilyen. Az ő távozásukkal a város lett a fehérvári hoki legnagyobb támogatója.
– Az önkormányzat viseli tehát az anyagi terhek döntő részét. Kitűzött a város valamilyen dátumot, hogy ezt meddig képes cipelni?
– Nincs határidő, inkább közös cselekvés van.
– A taopénzek megjelenésével a múltban csökkent a támogatók száma a fehérvári hokiban. Ez most is gondot jelent?
– A taofelajánlások megjelenése akaratlanul is azt eredményezte, hogy ezen felüli szponzorációból kevesebb érkezik.
Ez azért gond, mert ezt az összeget felszerelésre, utánpótlásra fordíthatjuk, a felnőtt csapat béreire nem.
– Nagy öröm lenne önöknek, ha a három másik látványsportágban megjelenő gigatámogató ide is megérkezne.
– Igen, a Szerencsejáték Zrt. óriási segítséget nyújtana.
– Lobbiznak a támogatásért?
– Ez nem a fehérvári hoki, hanem a szövetség elnökének, vezetésének az asztala.
– Az EBEL-be történő belépés, vagyis 2007 óta nem futott olyan rossz szezont a csapat, mint idén. Megvan már, hogy kik távoznak, kik érkezhetnek frissítés céljából?
– A silányabb eredmények miatt minden bizonnyal lesznek változások a keretben. Szélig Viktor, Fekti István, az akadémiánk vezetője és az edzői csapat gondoskodik majd erről. A tapasztaltabb hazai és saját nevelésű fiatal játékosok és a légiósok egészséges elegyét kellene majd kialakítani. Edzőnkkel már az idény közben megállapodtunk. A következő két szezon fő célja egy szerethető csapat megformálása, és ezzel párhuzamosan bérleteseink számának a növelése.
A francia kapcsolat
„Ocskay Gábor munkásságát és személyét nagyra tartottam, és mivel a menedzsment is szimpatikus volt, ráadásul ez Magyarország legjelentősebb hokiklubja, szívesen mondtam igent a felkérésre” – feleli lapunknak az új fehérvári szakmai igazgató, Szélig Viktor. A korábbi dunaújvárosi, majd brianconi kedvencnek tetszik, hogy a hazai bajnokságban immár nagyon komoly ellenfelek ellen léphet pályára a Mol-liga csapata. Benoit Laporte-tal, az EBEL-játékosok trénerével közösen fognak dönteni az átigazolási és szakmai kérdésekben. „Kisebb huzavona biztos lesz, de a cél közös, sikerre vinni a fehérvári hokit.” Az új „GM” (general manager) fejében már nagyjából összeállt, mely játékosokat akarná maradásra bírni, és kiket csábítana Székesfehérvárra. Ugyanakkor tudja magáról, még sokat kell tanulnia vezetőként, ebbe a szerepbe Franciaországban csak belekóstolt.
– Idén a gyengébb eredmények nyomán csökkent a nézőszám.
– Ezt növelni kell, azért is, hogy a 2019-re tervezett új csarnokunkat meg tudjuk tölteni.
– Továbbra is az EBEL a Fehérvár AV 19 első számú terepe, nem nyergelnek át valamilyen más regionális ligába?
– Az osztrák bajnokság a fő cél a jövőben is, ez a sorozat városmarketing szempontjából és szakmailag is a legfontosabb. De a magyar hokinak is sokat ad az itteni szereplésünk: EBEL-szereplésünk adta meg az alapját a válogatott szapporói és krakkói feljutásának is az A csoportos vb-mezőnybe.
– Így van, ugyanakkor az, hogy idén a gyatra szereplés miatt nem jutott rájátszásba a Fehérvár, és emiatt másfél hónap szünete van a válogatott játékosoknak az április végi vébé előtt, elég szerencsétlen dolog.
– Igen, az. Szerencsés lett volna talán, ha a klub és a szövetség között lett volna valamilyen megegyezés, arról, hogy a Magyar Kupában legalább részt tudjunk venni. Ezzel korábban nem volt gond, de mióta januárra tették a döntőt, nem tudunk itt játszani. Pedig ez tűzben tartotta a fehérvári válogatott játékosokat is. Ezt tudomásul vettük, de sajnáljuk. Ahogy azt is, hogy a mostani versenykiírás miatt az EBEL-csapatunk nem tud részt venni a magyar bajnokság rájátszásában. Ezt a kosárlabdában például a szolnoki csapat számára megoldották egy „aranykártyás” megoldással.
– A Mol-ligás csapat, vagyis a magyar bajnokság továbbra is marad másodhegedűs?
– Ugyanúgy jelentős szerepet játszik a magyar bajnokság a terveinkben. A Mol-liga azoknak a fiataloknak lesz a terepe, akikben további fejlődési lehetőség van, őket támogatjuk meg egy-két tapasztaltabb játékossal. Itt a cél a rájátszás volt idén, ezt elértük. Ha az EBEL-csapat mellett még a Mol-ligában is végső sikerre esélyes brigádot akarnánk szerepeltetni, az lehetetlen. Ahhoz három olyan szponzornak kéne megjelennie, amiből jelenleg egy sincs.