A Szolnoki MÁV atlétájával a hazai szövetség szezonzáró sajtótájékoztatóján beszélgettünk. Nagyon is tisztában van azzal, micsoda örökséget jelent itthon gerelyhajítónak lenni.
– Németh Miklóssal szoktam beszélni telefonon, néhányszor egy évben. Gerelyt gyártó cége van, szóba jön mindig a szakma – mondta Varga Lőrinc tanítványa. – A gerelyhajításban nincsenek már korábban bevált módszerek, a régiek elavultak, maga a gerely is más, miközben eredménykényszer van: nyolcvan méter felett kell dobni a világelithez.
Sokféle edzésmunkát végzünk, a futástól és az úszástól a dobáson át a medicinlabdázásig és a súlyemelésig, alig tudnék kihagyni valamit.
A jókötésű fiatalembert az előrelépés lehetőségeiről is kérdeztük. Ez nem feltétlenül a nagyobb izomzat.
– A gerely egy abszolút technikai szám. Attól még, hogy fejleszti magát valaki fizikailag, még nem fejlődik vele egyenes arányban a dobása – mondta.
– De ebben van a szépsége is az egésznek.
Ami számomra a fejlődést jelentheti, az a körülmények változása és az idő. Németh Miklós harmincévesen lett világcsúccsal olimpiai bajnok, Jan Zelezny is harmincévesen dobta a ma érvényes világrekordot.
Nagyon várjuk a szolnoki pálya megépítését, azon már élsportolói szinten lehet majd edzeni. Jelenleg három helyen edzünk, Szolnokról át kell járnunk Albertirsára vagy Törökszentmiklósra, ha dobni akarunk.
Rivasz-Tóth Norbert közben Egerben rekreációszervezést és egészségfejlesztést tanul, míg Debrecenben a jogi felsőoktatás részese. Mint hozzátette, napi két edzés mellett ezt sem könnyű megoldani. Megélt már nehezebb éveket a pályán, ezeket – mint az idei váratlanul nagy dobás előzményeit – így mutatta be:
– Nem volt annyira ugrásszerű ez a fejlődés. 2013-ban az ifjúsági vb-n ezüstérmet szereztem, hetvenkilenc méter fölött dobtam a korosztályos gerellyel. 2014-ben át kellett térnünk a felnőttszerre, a junior vb-ről pedig mandulatályoggal jöttem haza. 2015-ben gerincproblémáim voltak, stagnáltak az eredményeim. 2016-ban, az alapozás után három méterrel megdöntöttem az U23-as magyar csúcsot. Kitűztük magunk elé a felnőtt Eb-t, amelyre 79 méter volt a szint, sorra javítottam az utánpótlásrekordokat, a nyár elején már 79,47-nél tartottam.
Az igazi áttörés ebben az évben jött Rivasz-Tóth Norbert számára:
– Az U23-as magyar bajnokságon átjutottam a 80 méteres határon, és öt világverseny is várt rám, ennyim még soha nem volt és nem is lesz. De mindent az U23-as Eb döntőjére hegyeztünk ki, ahová már úgy mentem, hogy a tíz legjobb dobásom átlaga 78 méter fölött volt, vagyis stabillá váltam, ebből sikerült egy kiugró eredményt elérni a 83 méterrel. Jövőre ezt szeretném stabilizálni, abból összejöhet megint valamilyen kiugró eredmény.