A nyolcadik utas: Mányoki Attila, aki ezúttal Afrikába úszik át Európából

Az őszi cél az Ocean’s Seven utolsó előtti állomása, a Gibraltári-szoros, ahol a cápáknál nagyobb veszély a szél.

2017. 10. 17. 5:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritkán szerepel a médiában Mányoki Attila, akiről legutóbb lapunk is akkor adott hírt, amikor tavasszal Új-Zélandon átúszta az ország két legjelentősebb szigetét elválasztó Cook-szorost. „Hat évet öregedett néhány hét alatt” – hirdettük róla akkor szalagcímben, ami igaz is volt: élettani adataiból az orvos akkor kiderítette, az embert próbáló fizikai teljesítmény mindent kivett az apró férfiból, aki viszont nem hátrál meg, támadást indít az Ocean’s Seven neki utolsó előtti állomása, a Gibraltári-szoros ellen.

– Vasárnap utazom oda, és október 26-tól november 4-ig van az az időablak, amikor teljesíthetem az átúszást Európából Afrikába. Bízom benne, hogy lesz egy megfelelő nap – reménykedett a Magyar Nemzetnek nyilatkozva az extrém úszó csodabogár, akinek a legfontosabb az, hogy ott, a kiteszörfösök paradicsomában ne fújjon annyira a szél – még csak nem is az, hogy ne legyen cápa –, a szűk óceáni áteresztés miatt úgyis irgalmatlanul erős az áramlás az Atlanti-óceán irányából, és a napi 300-as hajóforgalom és az így keletkező hullámzás amúgy sem könnyíti meg Mányoki Attila életét. A vízhőmérséklet szerinte megfelelő lesz, 18 fokról egy ekkora víztömeg addigra nem mozdul el.

Magyarország – mint ezt annak idején Fa Nándor földkerülő vitorlázó esetében sem ártott hangsúlyozni – úgyszólván nem bővelkedik óceánokban, így adja magát a kérdés: hol készül föl?

– Jelentős részben uszodában, Zalaegerszegen – mondja nemes egyszerűséggel a 44 éves zalai lokálpatrióta. – Két hete voltam Görögországban, a Szantorini szigetnél úsztam egy versenyen, ahol nagyjából hasonló volt a vízhőmérséklet, mint ami Gibraltárnál várható. Úgy gondolom tehát, hogy az a négy nap, ami az akklimatizálódásra rendelkezésemre áll, elég is lesz.

A Gibraltári-szoros egyébként a hét közül Mányoki Attila szerint talán a legkönnyebb, de senkit ne tévesszen meg, hogy csak 15 kilométerre van itt Afrika Európától – ez a táv alig nagyobb, mint a Balaton szélessége Almádi és Világos között (12,7 km) –,

a távolsághoz hozzá kell venni az áramlás miatti korrekciót, ami 22-23 kilométeresre „növeli” az út hosszát. A terve azonban megvan: – Az Atlanti-óceán áramlatával szeretnék úszni.

Arra nem számít, hogy a sok hajó miatt túl nagy koszban úszna, a viszonylag kicsi áteresztésű szorosban ugyanis gyorsan jár-kel a víz az óceán és a Földközi-tenger között.

Mányoki úszóval nem fog találkozni, az évnek ebben a szakában a szoros átúszására már nem vállalkozik senki. Teljesítés esetén pedig már csak az Északi-csatorna (Ír-csatorna) marad Észak-Írország és Skócia között – már meg is van az időablak, augusztus 2–8. között –, ez 33,4 kilométeres, az extrém úszó és sorstársai szerint ez a legnehezebb. Nem véletlen, hogy összesen heten voltak eddig a világon, akik mind a hét szorost átúszták. Lehet, hogy nem a halál, hanem éppen Mányoki Attila lesz a nyolcadik utas. Az Északi-csatorna és a Cook-szoros idén egyébként igen sokakat megállított – a magyar sportember az utóbbit viszont épp 2017-ben győzte le.

– Az ír szoros szélsőségesen hideg helyszín, ezért 2018 jelentős részében külföldön fogok tartózkodni, hűvösebb helyeken, hogy a szervezetem átálljon az ilyen extrém igénybevételre – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.