Minden eddiginél többel, tíz fővel kvalifikálták magukat a február 9-én kezdődő téli olimpiára rövid pályás gyorskorcsolyázóink. A létszám már nem emelkedhet – a női és a férfiváltó kijutása miatt sikerült öt-öt főt kijuttatni –, ám abban a tekintetben, hogy a három-három egyéni számban (500, 1000 és 1500 méter) hányan indulhatnak a keretből, még lehet bővülés.
Bánhidi Ákos vezetőedző a Magyar Nemzetnek elmondta, van például olyan női szám, amelyben eggyel áll valaki a kvótát érő hely után, így egy visszalépés, netán az orosz sportolók államilag szervezett doppingrendszer miatti teljes kizárása – amelyről december 5-én dönt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság – még beljebb juttathat egy, netán több versenyzőt is. Neveket már csak azért sem említett, mert a kvóták nemzetnek szólnak, így az öt-öt főből bárki indulhat, akár az utolsó pillanatban is lehet változtatni.
Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang a váltón túl mindhárom egyéni számban indulhat, előbbi ráadásul az 1000 méteres szám legjobbjaként a négy kvalifikációs világkupa alapján. A nőknél Jászapáti Petrára vár elvileg négy táv versenye, de megtudtuk azt is, hogy ha a szakmai grémium úgy dönt, nem fognak mind a hárman mindhárom egyéni számban indulni.
Az olimpia előtt január közepén még Európa-bajnokság is lesz, de ezen nem a legerősebb csapattal veszünk majd részt, ám Bánhidi Ákos elmondása szerint várhatóan lesz azért olimpiai kvótás versenyző is a kontinensviadalon.
Kósa Lajos a keddi sajtótájékoztatón büszkén jelentette ki, hogy a maximális létszámmal felzárkóztunk a szűk körű világelithez, ahol a mieinken kívül csak Kanada, Oroszország, Hollandia, Kína, Japán, Dél-Korea található. A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke aztán magának feltéve a kérdést így fogalmazott: „Nyom-e az esélyesség terhe minket? Nyomja a halált!” Szerinte az ellenfeleken van a nyomás, s ez amúgy is csak a labdarúgóink esetében szokott rosszul elsülni.
Az MKOSZ ügyvezető igazgatója, Orendi Mihály szerint a Liu testvérek a sportág világsztárjaivá értek, és példaképek lettek az olimpiai keret többi tagja számára is.
A számok alapján kalkulált phjongcshangi csapat
Férfiak, 500 m: Liu Shaolin Sándor (az összetett rangsor 2. helyezésével), Liu Shaoang (5.), Burján Csaba (27.). 1000 m: Liu Shaolin Sándor (1.), Liu Shaoang (7.). 1500 m: Liu Shaolin Sándor (5.), Liu Shaoang (6.), Burján Csaba (22.).
Nők, 500 m: Jászapáti Petra (20.), Keszler Andrea (23.). 1000 m: Jászapáti Petra (24.), Keszler Andrea (33.). 1500 m: Jászapáti Petra (14.), Heidum Bernadett (29.).
Férfiváltó, 5000 m: Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Varnyú Alex.
Női váltó, 3000 m: Bácskai Sára, Heidum Bernadett, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Keszler Andrea.
(500 és 1000 méteren 32-en, 1500-on 36-an jutnak olimpiai kvótához, de nemzetenként maximum hárman egy-egy versenyszámban.)