A hétvégén a rövid pályás gyorskorcsolyázók világkupa-sorozatának utolsó állomásán eldőlt, hogy mindkét váltónk, egyéni számokban pedig hat versenyzőnk (köztük hárman három számban is) ott lesz a februári téli olimpián.
Mindez rekordnak számít, bizonyára ezért is fogadta számos érdeklődő a Szöulból három éremmel hazaérkező magyar csapatot hétfőn este Ferihegyen. Általános elképedésre előttük Verrasztó Dávid világbajnoki ezüstérmes úszónk jelent meg a 2/B terminálnál, egy gépen jött velük Pekingből, viccelődve meg is jegyezte, hogy legalább így volt társasága.
Aztán csak megjelentek az útitársak. Legeredményesebb versenyzőnk, Liu Shaolin Sándor pont a 22. születésnapjára hozta haza az 1000 méteres szám aranyérmét. Azzal fordultunk hozzá, hogy milyen következtetést vonjunk le bő két hónappal Phjongcshang előtt abból, hogy nemcsak most győzött, hanem 1000 méteren ő kvalifikált a legjobb eredményekkel. „Nem gondoltam volna, hogy elsőként sikerül majd kvalifikálnom magam az olimpiára, fontos is volt, hogy ne adjunk ki magunkból mindent. De ez így is történt.
Reméljük, hogy lehet ebből következtetni az olimpiára, de nem tudunk megígérni semmit.
Beleadtunk apait-anyait, két és fél hónap múlva megint bele fogunk.”
Bár minden csak december elején lesz hivatalos, előzetesen azzal számolhatunk, hogy a férfiaknál 500 és 1500 méteren három, 1000 méteren két magyar indulhat Phjongcshangban. A nőknél mindhárom távon két kvótánk van (ez az esetleges visszalépések után még bővülhet), s mindhárom listán ott találjuk Jászapáti Petra nevét. „A váltó és az egyéni ugyanolyan fontos nekem, de mind a négy számot másképp kell felépíteni” – mondta érdeklődésünkre. Elárulta, hogy még meg se nézte, hogyan követik egymást a versenyszámok a téli olimpián.
A várható phjongcshangi csapat
Férfiak, 500 m: Liu Shaolin Sándor (az összetett rangsor 2. helyezésével), Liu Shaoang (5.), Burján Csaba (27.). 1000 m: Liu Shaolin Sándor (1.), Liu Shaoang (7.). 1500 m: Liu Shaolin Sándor (5.), Liu Shaoang (6.), Burján Csaba (22.).
Nők, 500 m: Jászapáti Petra (20.), Keszler Andrea (23.). 1000 m: Jászapáti Petra (24.), Keszler Andrea (33.). 1500 m: Jászapáti Petra (14.), Heidum Bernadett (29.).
Férfi váltó, 5000 m: Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Varnyú Alex.
Női váltó, 3000 m: Bácskai Sára, Heidum Bernadett, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Keszler Andrea.
A női váltó már pénteken az elődöntőbe jutással, a férfi pedig vasárnap vált biztossá. Utóbbiért nagyon kellett izgulnunk, ugyanis félő volt, hogy a magyarok kizárása után a döntőbe jutó kazahok legalább harmadikok lesznek a fináléban, de végül szerencsére sem ők nem teljesítettek jól (ötödikek lettek), sem pedig a nagy riválisok nem engedték a kazahokat maguk elé azért, hogy a mieinket mint várhatóan erősebb ellenfelet kilökjék az olimpiáról.
„Reális lehetőségnek tűnt, hogy a többiek összejátszanak ellenünk,
azt éreztük, hogy az univerzum összefogott a kárunkra,
és ebből biztosan rosszul fogunk kijönni. De szerencsére nem így történt” – mondta Knoch Viktor, aki a váltó tagjaként negyedszerre készülhet téli olimpiára. Ennek apropójából kisfia „Az én édesapám négyszeres olimpikon” feliratú pólóban fogadta.
Liu Shaolin Sándor öccse, Shaoang Ádó elárulta, volt ünneplés Szöulban is. „Kicsit ellazultunk, elmentünk a csapattal egy karaokebárba, jól éreztük magunkat.” A testvéréhez hasonlóan mindhárom egyéni számban és a váltóban is induló Ádó elárulta,
többen is sírtak, amikor egyértelművé vált, hogy a négyes is indulhat februárban Koreában.
Hogy mindkét négyesünk ott lesz Phjongcshangban, az nemcsak amiatt örvendetes, mert minden eddiginél több, tíz-tíz versenyzőnk utazhat (csapatonként egy-egy tartalékkal számolhatunk), hanem azért is, mert nemenként nyolc csapat vetélkedik, s ha sikerrel vesszük az elődöntőt, a legjobb négy közé jutva már bármi megtörténhet az érmekért folyó döntőben. 2010-ben egy ötödik hely már összejött a lányoknak, most ennél is feljebb érhetünk; a nők az idén a vb-n ezüstöt, a férfiak bronzérmet szereztek.