A phjongcshangi olimpia esetleges bojkottja hosszú időre kiiktathatja Oroszországot az olimpiai mozgalomból – figyelmeztetett az MTI beszámolója szerint Alekszandr Zsukov, az Orosz Olimpiai Bizottság (OKR) elnöke, helyettes házelnök az orosz parlament alsóházának plenáris ülésén.
„Ha önök bojkottra szólítanak fel, akkor arra szólítanak fel, hogy Oroszország kilépjen az olimpiai mozgalomból. Éppen ez az, amit az ellenségünk akar. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy támogassuk azt a döntést, amit sportolóink meghoznak” – mondta.
Zsukov hangsúlyozta, hogy szabad a választás, minden sportolónak magának kell meghoznia a döntést az indulásról, és „megengedhetetlennek” nevezte az orosz versenyzők olimpiai távolmaradását követelő felszólításokat.
Az OKR elnöke javasolta, hogy rendezzenek külön alternatív versenyt azon sportolók számára, akik úgy döntenek, hogy semleges zászló alatt nem hajlandók részt venni a téli olimpián. Megítélése szerint az orosz zászló és himnusz letiltása a téli olimpián „abszolút igazságtalan” döntés, a sportolók „kollektív megbüntetése”.
A bírálatokra reagálva, amelyeket amiatt kapott, hogy bocsánatot kért a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól (NOB) a doppingellenes szabályok megsértése miatt, Zsukov kijelentette: „Sajnos, az a laboratórium nem a Marson volt, hanem nálunk. Kolosszális kárt okozott az olimpiai mozgalomnak és az összes sportolónknak. Az OKR-nek nincs köze ehhez a doppingoláshoz, de bocsánatot kértem, túl kell élnünk ezt a nehéz pillanatot a sportban.”
Vjacseszlav Vologyin házelnök kifejtette, az orosz honatyáknak nem kellene ellátogatniuk Phjongcshangba, ha az orosz sportolók számára nem biztosítják a nemzeti zászló és a himnusz használatát.
A vitában Vlagyimir Zsirinovszkij, a konzervatív-nacionalista Liberális Demokrata Párt vezetője azt javasolta, hogy a részvételről írjanak ki népszavazást.
Aliser Uszmanov, a Nemzetközi Vívószövetség orosz állampolgárságú elnöke levélben kérte a NOB-tól, hogy változtassa meg az orosz zászló és himnusz phjongcsangi használatát megtiltó döntését. Ezzel ugyanis érvelése szerint a testület „alapvető emberi jogaiktól” fosztja meg a tiszta orosz sportolókat, és a diszkriminációellenes elvi alapállásával ellentétben, hátrányos helyzetbe hozza őket a többi ország versenyzőivel szemben.