– Még mindig repes az örömtől?
Nőt nő követett, de nagy meglepetés az új Nemzet Sportolója
A tizenegy tag úgy döntött, Sákovicsné Dömölky Lídia legyen Keleti Ágnes utódja a testületben.
– Még mindig repes az örömtől?
– Persze, nekem itt, Dunaújvárosban van az otthonom. Januárban vettem fel megint a munkát, szakmai igazgatóhelyettesként dolgozom.
– Ez már a negyedik kör. A Dunaferr-rel nyert BEK-et, majd edzőként, később vezetőként szolgálta a klubot.
– Életem legjobb döntése volt, hogy ide igazoltam. Húsz éve nyertük meg a BEK-et a Hypo ellen.
– Lesz nosztalgiabuli?
– Lesz, de még nem tudom, milyen. Remek csapatunk volt. A szezon előtt Cipruson készültünk, ott voltak különböző avatási feladatok, azt nem részletezném. Volt min nevetnünk, ezt elhiheti. Szinte mindenkivel jóban vagyok a mai napig. Még abból sem lett sértődés, amikor markáns véleményt fogalmaztam meg.
– Később sem? Amikor Békéscsabán edzősködött, és szövetségi kapitányként dolgozott, megpróbálta visszacsalogatni a válogatottba korábbi csapattársát, Bojana Radulovicsot, de ő nemet mondott. Ezt hogyan élte meg?
– Elfogadtam. Nálunk mindig kényes téma volt a generációváltás, ezt nehezen tudtuk kivitelezni az állandó eredménykényszer miatt. A mostani kapitánynak, Kim Rasmussennek nagyobb a mozgástere, de korábban ez nem volt jellemző.
– Irigykedik? Rasmussennek megadatott, hogy főállású kapitány lehessen, ellentétben önnel, aki sokáig párhuzamosan dolgozott Békéscsabán és a válogatott mellett.
– Nem vagyok az a típus. Élveztem a kapitányi munkát. Sokan csak arra emlékeznek, hogy elbuktuk a németek elleni selejtezőt és nem jutottunk ki a vb-re. 2009-ben a kínai vb-n Görbicz nélkül döntetlent játszottunk Spanyolországgal és Dél-Koreával, ugyan kikaptunk a norvégoktól, de ők utána elkérték a meccs felvételét, annyira tetszett a játékunk. A 2010-es Eb-n legyőztük a franciákat, életem egyik legnagyobb élménye volt: Olivier Krumbholz, az ellenfél szövetségi kapitánya a mérkőzés után és a sajtótájékoztató végén is elismerően gratulált.
– A vb előtt tudta meg az ország, hogy Hornyák Ágnes 17 tantárgyból vizsgázni fog. Ezért inkább lemondta a vb-részvételt.
– Ennyi idő elteltével jó lenne tiszta vizet önteni a pohárba. Görbicz nem jött ki a vb-re, és ezek után Hornyák Ági is úgy gondolta, hogy nem vesz részt a világversenyen. Én erre azt mondtam, hogy nincs visszaút. Az elnökségi tagok persze nyomást gyakoroltak rám. Sajnos 2010 után nem jutottunk ki a vb-re, elbuktunk a selejtezőn, utána benyújtottam a lemondásomat. Erkölcsileg ez volt az egyetlen vállalható lépés.
– Erre mondják sokan, hogy fegyelmezett, székely konokság vezérli az útján.
– Ilyen vagyok. Erdélyből származom, erre nagyon büszke vagyok. Előnye is van, de a hátrányát is érzem. Sokan a mai napig nem tudják elhelyezni a térképen az erdélyi magyarokat. Ez fájó pont, de 27 éve, amikor Marosvásárhelyről átjöttem Magyarországra, nem tudtam ezzel mit kezdeni. 1991 júniusában született a kislányom, megszűnt a marosvásárhelyi csapat, korábban is kerestek Magyarországról. Végül Debrecen érintésével Győrben kötöttem ki, majd a Dunaferrhez szerződtem.
– Nézzük az ETO-t. Jogos elvárás a győriektől a címvédés a Bajnokok Ligájában?
– Ebben is határozott vagyok: igen. Húsz-egynéhány év alatt felépítettek egy remek rendszert, megtehetik, hogy egy sérült játékos helyére azonnal vegyenek egy BL-győztest vagy olimpiai bajnokot. Hazai közönség előtt játszhatnak, és mellettük szól a Final Four-tapasztalat. A Győrnél már mindent átéltek. Mi is játszottunk BEK-döntőt, olimpiai bronzmeccset és világbajnoki döntőt, ezek voltak a pályafutásom kiemelkedő eredményei, de ezeket nem lehet előre modellezni, nem lehet rájuk mentálisan felkészülni. Ezt át kellett élni. Nézze meg a Real Madridot: az utóbbi öt évben négyszer játszott BL-döntőt, a játékosok ismerik a körülményeket, tudják, hogy egy adott helyzetben mit kell tenniük. Hiába nyeri rendre a bajnokságot a Barcelona, nemzetközi szinten nincs meg ez a fontos tapasztalatuk, sikerélményük.
– A junior-vb-győztes válogatott tagjainak van sikerélményük. Ők befuthatnak. Lesz belőlük valami?
– Háfra Noémi már most valaki. Az a lényeg, hogy a fiatalok ne a kispadot koptassák, hanem a felnőttcsapatban edződjenek. Ha a Ferencváros foglalkoztatja Klujbert, Faluvégit…
– Faluvégi Győrbe igazolt.
– Ha megkapja a lehetőséget, akkor nem törik meg a fejlődése. Szurkolok ennek a korosztály játékosainak, hogy a pályafutásuk kiteljesedjen.
– A szövetség hogyan tudja segíteni, hogy ne csak a klubok, hanem a válogatott érdeke is érvényesüljön?
– Jó kérdés. Ahol sok a pénz, ott elvárások vannak, s persze eredménykényszer is. A győriek korábbi edzőjét, Ambros Martínt miért érdekelte volna, hogy magyar vagy külföldi játszik egy-egy poszton? Neki csak az eredmény volt a fontos. A Fradinál és több más magyar csapatnál más filozófiát követnek: van, ahol – például a Fradiban vagy nálunk, Dunaújvárosban – a fiatal magyarokra építenek, és Háfra példája jól mutatja, mit tesz a bizalom. A tavalyi aranyéremért zajló csata utolsó pillanatában elrontotta a lövést, de ebből tanult, és a németek elleni meccsen az Eb-n ő dobta a győztes gólt.
– Láthatóan boldog és felszabadult. Élvezi az életet?
– Örülök, hogy van egy 91 éves édesanyám, aki jó egészségnek örvend, remek vele a kapcsolatom. A lányom sorsa is boldoggá tesz, elkezdte a második egyetemet a jog után. Ő nem a kézilabdapályán akar kiteljesedni, de már látja azt az utat, amin szeretne végighaladni. A szűkebb otthonomban, a Dunaújvárostól 11 kilométerre található Kulcson lakunk, van egy gyönyörű, okos labradorunk, jó nagyokat szoktunk sétálni. A párommal nagy Real Madrid-szurkolók vagyunk, szeretünk néha kimenni a Bernabéuba, már négyszer voltunk. Ha felépül az új stadion, akkor megint ott lesz a helyünk. Szeretek kertészkedni, főzni. Minden rendben van. A munkám a hobbim, azt csinálom, amit igazán szeretek. Mert nekem a kézilabda az életem. Élvezem a pillanatot. A legjobbkor keresett meg.
A tizenegy tag úgy döntött, Sákovicsné Dömölky Lídia legyen Keleti Ágnes utódja a testületben.
A válogatott kerettag Alekszandar Csirkovics a Topolyát hagyta el a magyar bajnok kedvéért.
A harmincévesek nagy csatáját végül Madison Keys nyerte, aki ezzel a férfiak nyolcaddöntőjében búcsúzó Gael Monfils után küldte feleségét, az ukrán Elina Szvitolinát.
A Liverpool eddig hibátlan mérleggel jutott be a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjébe.
Magyar Péter nem teszi zsebre, amit a Fidesz képviselőjétől kapott
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Eltűnt magyar ikerpár Skóciában: hátborzongató teóriát állított fel a rendőrség
Halálos áldozatokat követelt a Bosch-gyárban történt gázrobbanás
Majka 190 millióért mindjárt tudta, hogy milyen dalt kell írni
Meghatározó szerepe lehet Orbán Viktor miniszterelnöknek az uniós-amerikai kapcsolatokban + videó
Kilenc éve nem találják az MSZP zuglói képviselőjét
A Bajnokok Ligája-meccs után Kovács István bírót szidják
Trump véget vetett a sokszínűségi őrületnek az amerikai közhivatalokban
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Az elvek, ó, az elvek!
Füstbe ment Slot terve, amelyet Szoboszlainak talált ki
A tizenegy tag úgy döntött, Sákovicsné Dömölky Lídia legyen Keleti Ágnes utódja a testületben.
A válogatott kerettag Alekszandar Csirkovics a Topolyát hagyta el a magyar bajnok kedvéért.
A harmincévesek nagy csatáját végül Madison Keys nyerte, aki ezzel a férfiak nyolcaddöntőjében búcsúzó Gael Monfils után küldte feleségét, az ukrán Elina Szvitolinát.
A Liverpool eddig hibátlan mérleggel jutott be a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.