– Miért nem lettünk kollégák?
Két magyar gólszerző a Veszprém, óriási fordítás a Szeged Bajnokok Ligája-meccsén
A bakonyi csapat gyorsan javított a hazai bajnokságban elszenvedett vereség után.
– Miért nem lettünk kollégák?
– Talán azért, mert többet gondoltam magamról. Azt reméltem, hogy megírhatom a történeteimet, de valamiért nem ezt kérték tőlem a Nemzeti Sportnál. Pedig nem írtam rosszul, sok cikkem megjelent. Másfél-két évig külsőztem a Sportnak a 2000-es évek elején. Mérkőzésekről tudósítottam, de ezzel nem elégedtem meg. Nem kaptam szerződést, láttam, hogy az újságírás nekem nem fog menni. Ennyi volt.
– Dabason kezdte az edzői pályáját, legalább tíz helyen megfordult az országban, de az NB I soha nem adatott meg. Hol érezte magát a legjobban?
– Komáromban. 1997-ben megnyertük az NB I B-s bajnokságot (a mai NB III-nak felel meg), később meghalt Czibor Zoltán, aki újraszervezte a komáromi futballt, és sajnos a polgármester is távozott közülünk. Utána rosszul alakultak a dolgok.
– Fordulatos pályájáról könyvet lehetne írni. Még a Hit Gyülekezetének teológiai főiskoláján, a Szent Pál Akadémián is dolgozott.
– Egy rossz szavam sem lehetett. Az edzősködés mellett testnevelést és labdarúgást tanítottam a Száva utcai Bornemissza Péter Általános Iskolában és Gimnáziumban. Ez is a Hit Gyülekezetéhez tartozott. 2017-ben lett vége a történetnek, óraszám után fizettek, nekem nem volt annyi órám, hogy megérje, ráadásul Tökölről autóztam be mindennap, az M0-son órákat álltam, mire beértem. Utána jött a Csepeli Utánpótlás Sport Egyesület, ahova a honvédos barátom, Gyimesi Laci hívott.
– Nem hiányzik a profi futball?
– Á! Legutóbb Tiszakécskén voltam ellenőr, és láttam, hogy teljesen megbolondulnak az edzők az eredménykényszer miatt. Ez a meló a Csank János-féle magányos farkasoknak való, akik a munka kedvéért bárhova elköltöznek. Én belefáradtam; hat klub tartozik nekem a mai napig. Mit tudok tenni? Semmit. Járom a pályákat, minden csapat ugyanazt a bemelegítést végzi, amit tanítottak a különböző licences képzéseken, nincsenek egyéniségek. Nem bukkan fel egy Verebes Józsi típusú edző, akinek vannak gondolatai a labdarúgásról. Régen itták Baróti Lajos bácsi szavát, aki négyszer is kivitte a válogatottat a világbajnokságra.
– Majd az új generáció megmutatja. A gyerekeknek mindenük megvan az akadémiákon.
– Az lehet, de régen sokkal jobb játékosok voltak a grundokon, mint ma az akadémiákon. Néha a Puskás Akadémiára szólít a munkám, ott mesélték utánpótlásedzők, hogy még a kalóriamennyiségre is odafigyelnek a gyerekek étkezésénél. Az én gyerekkoromban hatalmas szelet zsíros kenyereket ettünk, mert arra tellett. Nem a kalóriát kéne számolni! Egy srác vegyen részt a testnevelésórán, majd az edzésen, aztán menjen le a grundra, és válasszon egy kiegészítő sportágat, teniszezzen, ússzon. Kondicionálisan rendben vannak a gyerekek, de hiányzik belőlük az, amiért a néző kimegy a pályára, az a fél perc, amire öt év után is mindenki emlékszik.
– Ne hergelje magát! Nemrég műtötték a szívét.
– Van annak már négy éve. Hajnalban, vezetés közben lettem rosszul. Tizenegy órán keresztül cipelt a mentő a városban, mert nem tudták eldönteni, hogy mi a bajom. Este hétkor katétereztek.
– Ezért tette le a cigarettát?
– Nem, az 2012-ben történt. Elzsibbadt a teljes bal oldalam, megijedtem, szakadt rólam a víz, azt hittem, hogy sztrókot kaptam. Amint fel tudtam állni, fogtam a cigit és kidobtam az ablakon. Nem akartam fiatalon megdögleni. Ma már csak egy-két sört iszom otthon. Régen más volt, nem siettünk haza az edzések után, inkább legurítottunk néhány italt egy-egy szórakozóhelyen. Így utólag azért is becsülöm annyira Fazekas Lacit és Dunai Edét, mert ők mindig mentek haza a családjukhoz. Lacit irigylem, van három szép gyermeke, családja.
– És önnek?
– Tizennyolc éve elváltam, tizenöt éve láttam a lányomat, és van egy fiam is, aki építészmérnök lett, őt négy éve láttam legutóbb.
– Érzékeny téma?
– Nem, mindenről beszélek. Nem lett volna szabad megnősülnöm huszonkét évesen. Voltak nagyon szép lányok, én meg szerettem az életet. Mehettem volna haza a családhoz, de akkor miért lógtam a haverokkal? Erre nem tudok válaszolni. Fáj. Az én hibám. Örököltünk egy lakást az öcsémmel a Blahánál, eladtuk, az én részemet odaadtam a fiamnak, hogy tanulhasson az egyetemen. Nem volt nagy összeg, négymillió forint. Sajnos semmit sem tudok a gyerekeimről.
– Vissza a futballhoz: korábban azt nyilatkozta, ha 1983-ban elengedik Kölnbe, akkor másképp alakul az élete. Ezt még tartja?
– Igen. A kupameccs után kerestek meg, Törőt és engem vittek volna egy-egymillió márkáért. A szerződéstervezetet egy német ügynök tette le elém. Nem írtam alá, nem akartam disszidálni. Egyébként őrület, hogy milyen játékosok ellen szerepeltem. A Kölnben futballozott Pierre Littbarski, később játszottam Karl-Heinz Rummenigge ellen is. Fogtam Gullitot és Van Bastent, a pályán profi voltam, de a pályán kívül nem. Ha külföldön születek, odavágtak volna az edzéseken. A kommunizmus nem volt sikerorientált rendszer: nem számított, hogy kicsit másnaposan vagy makkegészségesen mentem edzeni. Külföldön, ha valaki másnaposan ment edzésre, kirúgták vagy hazazavarták.
– Nemrég cinikusan megjegyezte, hogy 1986-ban Mezey György kiválóan felkészítette – az Intertotó-kupára.
– Ez így is van, nincs ebben cinizmus, legfeljebb keserűség. Hazajöttünk Mexikóból, újpesti edzőm, Göröcs Titi bá’ kérdezte, hogy akarok-e pihenni. Dehogy akartam, zsinórban öt győzelmet arattunk az Intertotó-kupában. A vb után három héttel csúcsformában játszottam. Mexikóban nem volt kondim, már a bemelegítést sem tudtam megcsinálni. A mai napig összejárok korábbi válogatott labdarúgókkal, Nagy Antival, Esterházy Marcival, Sallai Sanyival, és a végén mindig Mexikónál kötünk ki. Van, aki a kajába kötött bele, pedig a miskolci Juno Szálló mesterszakácsa, Mátyás Rudolf volt a séfünk. Semmi baj nem volt a kajával, de voltak szélsőséges, indokolhatatlan hülyeségek, például délben, negyven fokban edzettünk, előtte a havas alpesi tájakon készültünk két hétig.
– Igaz, hogy a szovjet vezetők bekopogtattak a csapathoz a 0-6 előtt, és felajánlottak egy békés döntetlent, de Mezey hallani sem akart erről?
– Dehogy! A szovjeteknek akkor sem adtuk volna oda az egy pontot, ha könyörögnek érte.
– Mezeyvel van kapcsolata?
– Ha tízévente összefutunk, megkérdi tőlem, hogy vagyok. Mire válaszolnék, már nincs ott. Nem érdekli. Mezey szenzációs edző és szenzációs ember volt, de a mexikói vb óta megközelíthetetlenné vált, a mai napig semmit sem mond róla.
– Sokan azt hiszik, hogy ősújpesti, pedig pár hétre a Győr játékosa lett. Miért akart váltani?
– 1983-ban én voltam itthon az Év játékosa, hívott a Győr is. Olyan ajánlatot tettek nekem, hogy azt nem lehetett visszautasítani: egymillió forint készpénz, győrújfalui ház és közös üzlet Győr belvárosában Hannichhal és Póczikkal. El is mentem Győrbe, de aztán másfél hónap után eljöttek értem Újpestről, és visszahoztak. Egy nappal a bajnokság megkezdése előtt még Győrben voltam, de másnap Újpest-mezben játszottam Pécsen.
– És a mai Újpest?
– Tavaly hívtak, bérletet akartak adni, egyszer-kétszer voltam a stadionban. Fontosabbak a barátok, minden karácsony előtt összejövünk Sarlós Bandinál a Kék Duna borozóban, megiszunk néhány kisfröccsöt. Egyre kevesebben vagyunk… Nincs élő kapcsolatom a klubbal, pedig több mint negyven éve, 1978-ban igazolt le az Újpest, miután a Salgótarjánnal megnyertük az NB II-t. Bíró Antal, az újpesti center kölcsönben volt nálunk, és őt meg akarták tartani. S hogy ne kelljen őt visszaadni, felajánlottak a Dózsának engem, az ifiválogatott védőt. Az Újpestnek épp védő kellett, mert Bíró a rengeteg csatárzseni mellett nem kapott volna lehetőséget. Letettek elém negyvenezer forintot ötszázasokban. Ennek nem tudtam ellenállni. Hatvanezer volt egy Zsiguli, szegény anyám csak nézett rám, amikor kivettem a zsebemből a negyvenezret. Ő ezerötszázat keresett a téglagyárban.
– Sikerült félretennie valamit a pályafutása végére?
– Nem sokat. Csepelen élek, van egy autóm, edzősködöm, és 2010 óta mérkőzésellenőrként járom az országot. Eleinte nagyon nehéz volt számítógépen leadni a jelentéseket, fényképet küldeni. De megtanultam, és szeretem ezt a munkát. Szeretném még sokáig csinálni.
A bakonyi csapat gyorsan javított a hazai bajnokságban elszenvedett vereség után.
Eldőlt, hogy mikor kezdik a mieink a világbajnoki selejtezősorozatot.
Kosárlabdázóink pénteken Eb-selejtezőt játszanak a törökök ellen.
Rafael Nadal búcsújával sem ért véget a drámák sora a Davis-kupa végjátékában.
Rogán Antal: Abban bízom, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
„Vacsora a szívem egyik csücskével” – imádnivaló apa-lánya képet osztott meg Stohl András
Drámai bejelentést tett az ukrán tábornok: kitört a III. világháború
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Döntöttek a szlovákok: katonákat fognak küldeni a válság kellős közepébe
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Elismerte az UEFA, nagyot hibázott a videóbíró
Putyin interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
A bakonyi csapat gyorsan javított a hazai bajnokságban elszenvedett vereség után.
Eldőlt, hogy mikor kezdik a mieink a világbajnoki selejtezősorozatot.
Kosárlabdázóink pénteken Eb-selejtezőt játszanak a törökök ellen.
Rafael Nadal búcsújával sem ért véget a drámák sora a Davis-kupa végjátékában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.