Saját sportága ellen fordult a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség

A Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) vezetősége titokban, a tagszervezetek háta mögött azt a döntést hozta, hogy a 2024-es párizsi olimpián az eddigi tizenkettőről tízre csökkenti az olimpiai programban szereplő síkvízi, avagy sprint (200, 500 és 1000 méteres) futamok számát. Az ICF a szlalomszakágat, annak is egy extrém, periferiális, tömegbázissal nem rendelkező műfaját akarja helyzetbe hozni, hamis adatokra hivatkozva. A magyar szövetség tiltakozik a döntés ellen, és több klasszis, köztük az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta is felemelte szavát a sportágat ért támadás ellen.

2020. 11. 26. 21:23
KOZÁK Danuta
Kozák Danuta nem örül az ezüstéremnek Fotó: Kovács Tamás Forrás: MTI/Kovács Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ICF vezető testülete, a board mindenféle előzetes egyeztetés és tájékoztatás híján hírlevélben közölte, hogy a 2024-es párizsi nyári játékokon a gyorsasági szakág rovására az extrém szlalom kajak-kenu programba vételét javasolja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB). Az ICF a lényegében ismeretlen szakágat úgy állítja be, hogy izgalmas lebonyolításának köszönhetően tetszik a szurkolóknak, és bemutatkozása óta magas a televíziós nézettsége.

Közbevethetnénk, szóljon, aki látott már extrém szlalom kajak-kenu versenyt... Ha valaki nem, íme, egy rövid videó.

S hogy mi is az extrém szlalom? Ugyanaz, mint a szlalom, csak éppen egyszerre négyen rajtolnak el, és az indulók nem az óra, hanem egymás ellen harcolnak. Hasonlíthatjuk a sí- és a hódeszkacross versenyéhez, csakhogy itt ahhoz is kis túlzással verekedni kell, hogy ki mehet neki elsőként egy akadálynak, mert azokból a pálya bizonyos szakaszán nincs egyszerre négy. Finoman fogalmazva kiforratlannak tűnik az egész.

A problémát az jelenti, hogy a kajak-kenu sportág több olimpiai kvótához nem juthat, tehát valamelyik szakág kárára lehet csupán ezt a műfajt bevezetni. Az ICF a maga részéről már döntött: a síkvízi szakág futamait csökkentené a jelenlegi tizenkettőről tízre.

„Miután a NOB leszögezte, hogy a versenyszámok száma nem változhat, az ICF boardja úgy voksolt, hogy a gyorsasági szakág két éremosztó számát csoportosítja át az extrém szlalomba” – áll az ICF közleményében.

A magyar szövetség tiltakozik

Magyarországon nem értenek egyet ezzel a döntéssel, sőt tiltakoznak ellene.

Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-kenu Szövetség (MKKSZ) elnöke az M1 aktuális csatornának elmondta, ők is megdöbbenve értesültek az ICF tervéről.

– Az úgynevezett rodeó (ez az extrém szlalom másik elnevezése) rendkívül új versenyszám a szlalomban, nincs kialakult szabályrendszere, és egyelőre nagyon kevesen űzik. A szlalomon belül is vitatott a helyzete, mert a C-2-t levették onnan, így indokoltabb lett volna a C-2-t visszatenni. Nem nagyon értjük a javaslat hátterét, és várjuk a fejleményeket – fejtette ki az MKKSZ vezetője.

Schmidt Gábor is kiemelte, érthetetlen, hogy nem történt előzetes egyeztetés, pedig szeptemberben a szegedi világkupán lett volna rá lehetőség. Ráadásul az ICF-board tagjai is csak öt nappal korábban értesültek a javaslatról.

– Szeretem a sprintet és a szlalomot is, jó, hogy két lábon áll a sportág, és mindkettő erős lába az olimpiai mozgalomban a kajak-kenunak, de ez a döntés árkot ás a két sportág közé, amit károsnak tartok. A nézettség szempontjából emellett a sprint lényegesen erősebb – tette hozzá.

Kozák Danuta: Szégyen...

A sportolók – köztük több magyar – felháborodással fogadták a javaslatot, és felhívást is megfogalmaztak. Hangsúlyozzák, hogy a NOB még nem határozott, ők pedig mindent el fognak követni azért, hogy hallassák hangjukat, és az ICF döntéshozóival megértessék, ők nem ezt akarják.

A nyilvánosságot többnyire kerülő ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta is közzétette véleményét a Facebookon.

„Az extrém szlalom kajak-kenu tulajdonképpen egy nem létező sportág, semmilyen háttere nincs a klubokban és a szövetségekben. Mesterségesen hozták létre, és az ICF eseményein nagyon kevés sportolóhoz és nézőhöz jutott el. Szégyen, hogy minket (sportolókat, szövetségeket) nem is értesítettek arról, hogy egy ilyen, pályafutásunkat jelentősen befolyásoló döntés előkészítése, vitája zajlik, arról nem is beszélve, hogy konzultációra sem kértek bennünket” – fogalmazott Kozák Danuta.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.