Miért Fucsovics a leginkább alulértékelt teniszező világon?

Fucosvics Márton újabb mérföldkövön van túl. Pályafutása során először jutott be valamelyik Grand Slam-torna negyeddöntőjébe azzal, hogy Wimbledonban hétfőn legyőzte az orosz Andrej Rubljovot. Mind többen teszik fel a kérdés: vajon ez a siker felér-e egy olimpiai aranyéremmel? Erre maga Fucsovics adhatja meg a legpontosabb választ.

2021. 07. 06. 10:42
Fucsovics Márton reakcója árulkodó: eddigi legnagyobb sikerét ért el. Valóban alulértékelt sportoló lenne? Fotó: ADRIAN DENNIS Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért Fucsovics a leginkább alulértékelt teniszező világon?

A kérdés első hangzásra sértőnek tűnik, éppen ezért elöljáróban szögezzük le, az ATP Tour teniszújság szakírója hozakodott elő vele. Persze nem bántólag, ellenkezőleg, a magyar játékost méltatva.

Mielőtt rátérnénk Andrew Eichenholz okfejtésére, röviden összegezzük Fucsovics győzelmének értékét.

A magyar játékos gyűjtött már be nagy skalpokat a pályafutása során.

A háromszoros GS-torna-győztes svájci Stan Wawrinka (kétszer is, 2018-ban Genfben, majd idén az Australian Openen), a világbajnok bolgár Grigor Dimitrov (Cincinatti, 2020), a világranglistán jelenleg második orosz Danyiil Medvegyev (2020, Roland Garros), aztán már idén Wimbledonban az argentin törpe-óriás Diego Schwartzman.

Ezért nem állíthatjuk, hogy az Andrej Rubljov feletti sikere az eddigi legnagyobb győzelme. Ám mindenképpen a legfontosabb. Hiszen negyeddöntőt ért egy Grand Slam-tornán, a 28 éves magyar teniszező ilyen magasságban még sohasem járt.

Fucsovics kiváló fizikumának köszönheti a sikereit
Fotó: Europress/AFPJon Super

Érthető, hogy a nemzetközi sajtó is mind többet foglalkozik Fucsovics Mártonnal. Igaz, jegyezzük meg, kicsit szerencsétlenül alakult a Rubljov feletti diadal időzítése, hiszen szinte azzal egy időben Roger Federer ismét nyert, s most már nem is annyira titkos favoritként számolnak vele, győzött Novak Djokovics is (így ő lesz Fucsovics következő ellenfele) ráadásul a Fucsovics–Rubljov meccs mellett hétfőn akadt másik két heroikus, ötszettes csata, az Auger-Aliassime (kanadai, 16.)–Zverev (német, 4.), illetve a Hacsanov (orosz, 25.)–Korda (amerikai) parti.

S akkor térjünk vissza a kiindulóponthoz: vajon miért Fucsovics a leginkább alulértékelt teniszező a világon? Nem Andrew Eichenholz az első, aki ezt feszegeti.

Mats Wilander, a korábbi hétszeres GS-torna-bajnok, az Eurosport állandó szakértője ezt egyenesen kijelentette az ősszel, miután a magyar éljátékos legyőzte Medvegyevet. „A magyar teniszező bármikor képes felvenni a versenyt a legjobbakkal. Nem lepett meg a remek játéka Mevegyev ellen” – jegyezte meg.

Andrew Eichenholz más nyomon indult el. „A tenisz messze nem a legnépszerűbb sportág Magyarországon. A vízilabda, a labdarúgás, a kosárlabda és még további sportágak elhomályosítják a tenisz” – írja a szakértő, aki után eme státusát akár vissza is vonhatnánk, merthogy ugye a kosárlabda minimum a kézilabda mögött következhetne a sorban.

De rendben, Magyarországot valahogy fel kell helyezni a térképre, éppen ezért a rangos lap szerzője meg is említi, hogy Magyarország Ausztriával, Horvátországgal, Romániával, Szerbiával, Szlovákiával, Szlovéniával és Ukrajnával határos. (Ez legalább rendben van, még a sorrend nem is pontos.) Ha nem is mondja ki, az ATP Tour szakírója azt sugallja, Magyarországon nem becsülik sokra Fucsovics Márton sikereit, ennek alátámasztására meg is említi, milyen nehézségekkel kellett megküzdenie a pályafutása elején.

Ha mindezzel nem is feltétlenül, azzal maradéktalanul egyetérthetünk, hogy Fucsovics mindenekelőtt a kiváló fizikumának köszönheti az eredményeit. Sokak szerint egyenesen ő a nemzetközi teniszélet legjobban kisportolt játékosa, valóságos Ironman.

Ha el akarjuk helyezni a sikereit a magyar sportban, eljátszhatunk a felvetéssel: mi ér többet, férfi egyes negyeddöntő Wimbledonban vagy egy olimpiai bajnoki aranyérem? Nekünk természetesen mindegyik arany egyformán fontos, de az is tény, hogy nemzetközi visszhangot csak a világszerte elismert sportágakban elért sikerek váltanak ki, így a klasszikus olimpiai sportágakban a közelmúltban csupán Hosszú Katinka törte át ezt a falat.

S hogy Fucsovics Márton is áttörte, az nem is kérdéses. Még ha a sikeréről rendkívül szerényen nyilatkozott is.

Egészen pontos választ azonban egyedül ő adhat, hiszen ő az egyetlen, aki Wimbledonban negyeddöntőt játszhat és olimpiai aranyat is nyerhet.

De szép is lenne!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.