Hihetetlen sikerszéria az, amit az ukrán Shaktar Doneck labdarúgócsapata művel a nemzetközi porondon. Igaz, tegnap jó adag szerencse is segített a háborús övezetté nyilvánított Doneck helyett Harkovban játszó csapaton. A Monaco elleni BL-selejtező visszavágója a hosszabbításban dőlt el: Ruben Aguilar lábáról magas ívben hullott a labda a franciák kapujába.
Ezzel lett 2-2 az állás, pedig már mindkét csapat fel volt készülve a tizenegyesrúgásokra. A Shaktar zsinórban ötödször jutott be a Bajnokok Ligája csoportkörébe.
Az ukránok története regénybe illő: a kelet-ukrajnai háború miatt a csapat központja Kijevbe költözött, ahol edzéseiket is tartják. A Shaktar hét éve nem edzhet és nem is játszhat a saját létesítményeiben. A hazai mérkőzéseket 2014–2016 között Lembergben játszották, 2017-től pedig a harkivi Metaliszt-stadionban rendezik. A Monaco elleni továbbjutást is a Metaliszt-pályán vívták ki.
A klub első embere Rinat Ahmetov, a System Capital Management (SCM) csoport tulajdonosa. Az SCM áthatja a társadalom valamennyi szféráját: az acélipartól a bankszférán át a gyógyszergyártásig van érdekeltsége, és újságot, rádió- és tévéadót ellenőriz. A magyar Dunaferr Rt. is az érdekeltségi körébe tartozik. Európa egyik legvagyonosabb emberéről van szó, Ahmetov Viktor Janukovics pártja képviseletében két rövid időszakot töltött az ukrán parlamentben.
Ahmetov 1996 óta a klub elnöke és tulajdonosa, az üzletember nem sajnálta a pénzt a szeretett jószágra, a 2009-ben Európa-ligát nyert csapatban hemzsegtek a brazilok, a ma már angol topklubokban játszó Willian és Fernandinho és a spanyol ligába eladott Luiz Adriano mellett a horvát válogatott védője, Dario Srna volt meghatározó ember. Na meg az edző, a román Mircea Lucescu, aki 2004-től 2016-ig dolgozott a Shaktarnál. Később Henrik Mkhitarjan és Douglas Costa is megfordult az ukrán csapatban. Jelenleg tizenegy brazil labdarúgót alkalmaz a Shaktar, rajtuk kívül főleg ukrán játékosokkal töltötte fel a keretét. A kispadra sikerült megszereznie a nemzetközi kupaindulásról csak egy góllal lemaradó Sassuolo edzőjét, Roberto de Zerbit. Ez hatalmas fogás, az új, fiatal edzőegyéniségek egyik legtehetségesebb alakjának tartják a 42 éves szakembert.
A tulajdonos hosszú távra tervez, annak ellenére, hogy fogalma sincs, mikor térhet vissza a csapata Doneckbe. A szurkolók hálásak az eddigi sikerekért, a Shaktar zsinórban ötödször (tizenkét éven belül tizenegyedszer) lesz ott a Bajnokok Ligája főtábláján. Lembergbe, Kijevbe és Harkovba is elkísérik a csapatot. E sorok írója 2015-ben a Real Madrid elleni Bajnokok Ligája-csoportmérkőzést követte figyelemmel Lembergben. A stadion nagy része a spanyoloknak szurkolt, mert a Shaktart oroszbarát klubnak tartották (a donecki oroszok és oroszbarát ukránok 2013-ban a terület Oroszországhoz való csatolását követelték, 2014. április 7-én a városban kikiáltották a Donyecki Népköztársaságot), ezért minden egyes Real-gólt (4-3 lett a blancóknak) látványosan megünnepelt a közönség.
Harkovban már nincsenek hasonló gondjai Ahmetov csapatának, de ha mégis adódik néhány ellendrukker, az eredményekkel csendre lehet őket inteni. Az eredmények márpedig jönnek.