A ritka eset, amikor egy svájci bíróság egy magyar sportoló javára ítél

A Mandiner Tóth Eszter, egy fiatal magyar rövidpályás gyorskorcsolyázó történetét dolgozta fel, aki szabotázs áldozata lett. Stanozololt mutatott a doppingvizsgálat, noha teljesen ártatlan volt. Eltiltás, majd annak mellőzése, és végül a lausanne-i Sportdöntőbíróság (CAS) következett, s a CAS bíráinak bölcsességén is múlott, hogy egy fiatal tehetség ma nem egy igazságtalanul kettétört pályafutás sebeit viszi magával örökre.

Forrás: Mandiner2022. 02. 20. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth Eszter kimagasló tehetségnek számít a hazai rövidpályás gyorskorcsolya világában, annyira szereti, amit csinál, hogy már tiniként is képes volt hajnalban kelni, hogy Tatabányáról időben odaérjen a korai edzésekre, mert ez a sport a mindene. Mint afféle ambiciózus fiatal versenyző, ő is hatalmas elánnal készült a 2020-as szarajevói Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra (EYOF).

Sok más versenyzőtársával együtt ő is készen állt egy menetrend szerinti doppingellenőrzésre a 2019-es kvalifikációs időszakban, amikor is megérkezett a letaglózó hír. Tiltott teljesítményfokozó szert talált a Magyar Antidopping Csoport az Eszter által adott mintában, s amikor a B próba is pozitív eredményt hozott, Eszter pályafutása megindult egy sötét lejtőn lefelé. A mintában kimutatott Stanozolol anabolikus szteroid, a tesztoszteron férfihormon egyik származéka, az, amelyről sokaknak talán még beugrik a szakállas történet, a szöuli olimpián hatalmasat bukó sprinter Ben Johnson sztorijával. Az ember tehát rögtön egy hegyomlás méretű férfit vagy éppen egy testépítő olajtól csillogó izmait képzeli maga elé, de semmiképpen sem egy törékeny, fiatal tinilány alakját, ha erről az izomerőnövelésre alkalmas doppingszerről hall.

– Telefonon kaptam a hírt, és súlyosan megdöbbentem, mert Esztert is és a szüleit is megismertem eddigre már annyira, hogy a szer neve és ezeknek az embereknek az említése egyszerűen semmilyen környezetben nem fért össze a fejemben. Vagyis abszolút nonszensznek tűnt a dolog rögtön elsőre – mondja Bánhidi Ákos, a rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edzője és menedzsere felidézve a rémtörténet kezdetét. – Szakmai értelemben pedig azt is tudni kell – s amikor szakmai tanúként többször is meghallgattak, elmondtam –, hogy a mi sportágunkban ez a fajta izomerőnövelés, amely oxigént zabáló izomtömeget jelent, szemben azzal a gyorsasággal és robbanékonysággal, amit a sportágunk követel, minden szempontból kontraproduktív eredményt hozna, vagyis illogikus ilyen szer használata, bárhonnan nézzük.

 

Az elsőfokú doppingfegyelmi eljárás során, ahol Borbély Zoltán látta el a jogi képviseletet, a hazai doppingszabályozás elveit alapul véve kétéves eltiltásra ítélték Esztert, miközben ügyvédje, valamint a családi és szakmai környezet is szentül hitte, hogy Eszter teljesen ártatlan.

– Egész biztos, hogy Eszter szabotázs áldozata lett, mondjuk úgy, hogy „ezzel a doppingszerrel megmérgezték”, mert valaki belecsempészte vagy az ételébe vagy a kulacsába a szert, amiből ivott – mondja Borbély Zoltán, aki a Nemzeti Nyomozóiroda részletes és mindenre kiterjedő nyomozására támaszkodva állítja mindezt.

A történet folytatását a Mandiner honlapján olvashatják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.