Az ismeretlen Marco Rossi – magyar tehetségek nyomában
Egykoron kétszeres magyar bajnok játékos, lelkes utánpótlásedző volt, Kovács Zoltán azonban főtitkárként írta be magát a magyar jégkorong történetébe. Eme minőségben kevesen alkotnak széles körben elismerten maradandót, neki sikerült, aktív alakítója volt a magyar hoki sikerkorszakának. A tevékenységét a nemzetközi szövetség rangos díjjal ismerte el.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– Nekünk miért nincs olyan tehetségünk, mint a pekingi jégkorongtorna legértékesebb játékosának, MVP-jének megválasztott, csupán tizenhét éves szlovák Juraj Slafkovsky?
– Folyamatosan csökken a két ország közötti különbség, de a szlovákok még mindig előttünk járnak. Náluk hosszú évtizedek óta tízezer fölött van az igazolt játékosok száma, nálunk csupán a közelmúltban érte el a nyolcezret.
– Ausztriában viszont csökkenő tendencia figyelhető meg, épphogy meghaladja az ötezret a regisztrált hokisok száma, nekik mégis van egy Marco Rossijuk, akit csupán tizennyolc évesen draftolt a Minnesota Wild, s azóta már be is mutatkozott az NHL-ben. A szlovénekről nem is szólva, náluk folyamatosan ezer körül szóródik a létszám, mégis ontják a tehetségeket, Anze Kopitar pedig immár másfél évtizede világsztár. Az egyre javuló körülmények mellett a magyar jégkorongból miért nem emelkednek ki klasszisok?
– Alapvetően két út járható. Az egyik az erős hazai bajnokság. Noha az Erste-liga évről évre egyre színvonalasabb, inkább csak vágyként, mint célként fogalmazható meg, hogy Európa legjobb bajnokságai közé emelkedjen, az osztrák és a szlovák liga is egyértelműen előttünk jár. A másik, hogy a tehetséges fiatalok külföldön edződjenek. Megjegyzem, a szlovének, sőt gyakran a szlovákok is ezt az utat járják. Kopitar tizenhat évesen került Svédországba…
– Igen. Slafkovsky tizennégy évesen került Csehországba, két éve pedig már Finnországban játszik, az ő igényeinek tehát a szlovák bajnokság is kevés volt. Nekünk is ezt kell követnünk.
A szövetség öt éve éppen ezért létrehozott egy ösztöndíjat a külföldön nevelkedő játékosok támogatására. Az első évben még csak öt jelentkező akadt, most már ötven feletti a létszám.
– Megnevezhetünk olyan játékosokat, akikre már most érdemes odafigyelni?
– Stipsicz Bencét, noha már huszonöt éves, azért muszáj megemlíteni, mert már tizenkilenc évesen szerepelt világbajnokságon. A serdülő- és ifjúsági korú játékosokra nem szívesen raknék terhet, de Schlekman Márk, a MAC játékosa már a felnőttválogatottban is bemutatkozott, csapattársa, Kreisz Brúnó vagy a még csupán tizennyolc éves Hadobás Zétény Diósgyőrött ugyancsak már alapember a felnőttek között. A még nála is fiatalabb Horváth Donátnak is szép jövőt jósolhatunk. Jövőre négy magyar fiatal is a legmagasabb amerikai egyetemi ligában, az NCAA-ben játszhat és tanulhat ösztöndíjjal, ez pár éve még elképzelhetetlen volt.
– Válhat belőlük Ocskay Gábor, Palkovics Krisztián, Ladányi Balázs vagy Hári János, Sofron István, Bartalis István, Sebők Balázs szintű játékos?
– Korai lenne erről határozott véleményt megfogalmazni. De értem a célzást. Igen, a kollégáimmal együtt magam is látom, tapasztalom, hogy noha a feltételek egyre jobbak, és sok ügyes fiatal akad, meghatározó játékos viszonylag kevés emelkedik ki.
– Talán szegregált, a felső középosztály sportágává vált a jégkorong, s az innen érkező gyerekek nem eléggé éhesek a sikerre?
– Bizony volt olyan időszak, amikor kevés olyan gyereket lehetett látni, aki maga, netán valamelyik szülője cipelte volna a felszerelését, s inkább márkás autók sorakoztak a parkolókban. A tao bevezetése óta azonban, azt gondolom, mindenki előtt adott a lehetőség, hogy jégkorongozzon. Nehéz pontosan meghatározni, hogy mi a gond, hiszen hasonló problémával küzd az összes csapatsportág Magyarországon. A közösségi média, a playstation, a Netflix komoly konkurencia.
– Mint mindenütt a fejlett világban…
– Majoross Gergő szokta mondani, aki Érsekújváron edzősködik, hogy a szlovák gyerekeknek soha nem kell kétszer elmagyarázni a gyakorlatot, valahogy jobban a vérükben van a hoki, vagy inkább a bizonyítási vágy.
Nálunk talán nem elég erős a konkurencia, s az edzői garnitúra úgy általában nincs felkészülve a felduzzadt létszám kezelésére. Másfelől viszont rendkívül neves külföldi szakemberek is dolgoznak a magyar utánpótlásban.
Elegendő talán az Újpesten ténykedő hatszoros Stanley-kupa-győztes kanadai Duanne Suttert vagy a Fehérvár szakmai igazgatóját, Stephan Lundot említeni. S nagy örömünkre Pat Cortina ismét Magyarországon is dolgozik, a Budapest Jégkorong Akadémián mentoredző.
– A jelenből visszatekintve különösen csodálatosnak tűnik az az korszak, amit a magyar hoki az ezredfordulót követő években befutott. A nyolcvanas években a megszűnés küszöbére sodródott a sportág, majd nem egészen egy évtized alatt a C csoportból az A-ba jutott. Minek köszönhetően?
– Inkább kinek. Ocskay Gábor és Kercsó Árpád érdemeit nem lehet elégszer hangoztatni. Elszántan és makacsul kitartottak amellett, hogy felvirágoztatják a hokit Székesfehérvárott, illetve Dunaújvárosban, és persze válogatott szinten, amihez az akkori lehetőségekhez mérten megkapták a szövetségi támogatást Sárközy Tamásnak köszönhetően.
– A munkát pedig ön koordinálta.
– Természetesen jólesik, ha elismerik a munkámat, de az érdem elsősorban mégis azoké, akik a játékosokkal foglalkoztak.
– Kevésbé ismert, hogy egykor ön is jégkorongozott, később pedig edzőként gyerekekkel foglalkozott. Hogyan lett főtitkár?
– Úgy lettem hokis, mint akkoriban a legtöbb gyerek. Telente lejártunk a Városligetbe korcsolyázni, ahol az ügyesebbeket az edzők elhívták a KSI-be. Akkoriban jóformán az összes játékos a sportiskolából került ki. Én is onnan igazoltam a Fradiba, ahol lelkesen bekkeltem a harmadik vagy a negyedik sorban. Akkor játszottam rendszeresen, amikor a jobbak a Jakabházy Lászlóval támadt affér miatt Fótra igazoltak. Amikor visszatértek, pláne, amikor megjelentek az oroszok, kiszorultam a csapatból és Dunaújvárosba igazoltam. Kétszer, 1984-ben és 1989-ben így is tagja lehettem a Fradi bajnokcsapatának.
Aztán gyerekekkel foglalkoztam, olyan tehetségekkel, mint például Szuper Levente és Hoffmann Attila, előfordult, hogy megvertük Kercsó Árpi újvárosi csapatát.
1994-ben kértek fel főtitkárnak, amikor egy ifjúsági tornán nagyon jól szerepeltünk Tilburgban. Emlékszem, akkor rajtam kívül még két félállású alkalmazottja volt a szövetségnek, egy titkárnő és egy köszörűs. Júniusban és júliusban a titkárnő bezárta az irodát, mondván, ilyenkor szabadságra megyünk, úgy kellett a kulcsért könyörögnöm, hogy dolgozhassak.
– Melyik mérkőzésekre emlékszik vissza a legszívesebben a sikerkorszakból?
– Nemzetközi téren akkor figyeltek fel ránk, amikor 2001-ben az első divízió I-es világbajnokságon legyőztük a házigazda franciákat, vagy még inkább, amikor a 2002-es hazai rendezésű, dunaújvárosi és székesfehérvári vb-n négy győzelem után a feljutásért játszottunk Dániával. Azt a meccset a papírformának megfelelően ugyan elvesztettük 6-2-re, de érdemes észben tartani, hogy a dánok azóta megszakítás nélkül az elitben szerepelnek.
Nekem mégis talán az a legszebb emlékem, amikor 2003-ban, ugyan csak barátságos mérkőzésen és nem a legerősebb csapatukat, de mégiscsak legyőztük 4-2-re a szlovákokat. Utána éjszaka addig rostokoltam a Jászberényi úton a nyomdánál, amíg ki nem nyomtatták a lapokat, abban bízva, hogy címlapra kerülünk.
Szegény Papp Laci éppen akkor hunyt el, így természetesen az ő halálhíre uralta a híreket. De említhetném a Kanada elleni meccseket. 2004-ban a Külügyminisztérium és a Kanada Ház segítségével addig ostromoltuk a kanadai szövetséget, amíg Európában szereplő játékosokból verbuvált válogatottal vállalták a találkozót.
– S majdnem világszenzáció lett belőle, hiszen sokáig vezettünk, a kanadaiak csak a záróharmadban fordítottak 5-4-re.
– A szövetség jelenlegi ügyvezetője, Scott Salmond volt a kanadaiak csapatvezetője. Az első és a második harmad után, a szünetben kötelességének érezte tájékoztatni a szövetséget, hogy a magyarok vezetnek. Nem akartak hinni neki. A harmadik harmad alatt aztán már a szövetségből hívogatták, hogyan áll a meccs… A kanadaiakat annyira lebilincselte a hangulat, hogy ugyanabban az évben, a világbajnokság előtt ők jelentkeztek be, örömmel játszanának felkészülési meccset velünk. A világ akkori legjobb kapusával, Luongóval, aztán Heatley-vel, Niedermayerrel érkeztek. Nyertek 9-2-re az arénában, mégis mi voltunk az esemény nyertesei. Megjegyzem, a jégkorong avatta fel még a 2003-as budapesti vb-n a Papp László Budapest Sportarénát.
– A legpontosabban nekem Szuper Levente indokolta meg a válogatott akkori sikereit. Úgy fogalmazott, testvéri közösséget alkottak, valóban egymásért és a hazáért küzdöttek. Hol siklott ki ez a mentalitás?
– Szuper Levi ugyan sokat szerepelt külföldön, ám a sztárok, meghatározó személyiségek többsége idehaza játszott. Később ez megváltozott, és a húzóemberek a jelenlétükkel már nem tudták ezt a mentalitást diktálni. Talán ezért.
– Ifjabb Ocskay Gábor volt talán a legerősebb egyéniség. Ha élne, másként alakulnak a dolgok?
– Biztos vagyok benne, hogy a pályafutása végeztével is a sportágban maradt volna, mégpedig edzőként. A személyisége biztos nyomot hagyna a mai hokin is.
– A jégkorongnak van még egy kevesebbet hangoztatott érdeme. Először ebben a sportágban valósult meg a nemzetegyesítés, a közös bajnokság az erdélyi csapatokkal. Kinek köszönhetően?
– A csíkszeredai Antal Istvánnak volt az álma. Ocskay Gábor felkarolta az ügyet, azt gondolom, elsősorban az ő érdeme, hogy megvalósult a közös bajnokság.
– Csíkszentimrén viszont az ön nevét foglalják imába, amiért a település megkapta a Kisstadion palánkját.
– Inkább Jakab Károlyét, akihez fogható elszánt ember kevés ténykedik a hokiban.
A saját telkén nyitotta meg a pályát, eleinte az ő szoba-konyhás háza volt az öltöző, ő javította a jeget szánkón húzott vashordóból permetezett vízzel, a felesége a játék után teával és kürtős kaláccsal vendégelte meg a gyerekeket.
Azóta is fejlődik az ottani jégkorongélet, remélem, egyszer megvalósul Jakab Károly álma, s ha nem is szabványos méretű, de fedett pálya lesz a községben.
– Két évvel ezelőtt komoly kitüntetésben részesítette a nemzetközi szövetség. A Paul Loicq-díj az életműve elismerése?
– Tudom, Paul Loicq neve keveset mond a magyar sportrajongóknak. Ő volt a nemzetközi szövetség első elnöke. A róla elnevezett díjat azok kapják meg, akik sokat tesznek a jégkorong fejlesztéséért. Igen, büszke vagyok rá, s arra még inkább, hogy a sportág nagyhatalmainak képviselői partnerként, sőt barátként tekintenek rám.
– S ha kérdezik a véleményét, mit mond, megreformálná a jelenlegi világbajnoki rendszert?
– Ez már inkább csupán baráti beszélgetés lenne, hiszek szakmai alelnökként az amatőr és gyerekhokiért, angol kifejezéssel a grassroot szakágért vagyok felelős idehaza. A legfontosabb feladatomnak azt tartom, hogy azok se fordítsanak hátat a hokinak, akiknek nem adatik meg, hogy profi játékossá váljanak. A kosárlabda mintájára a 3x3-as, valamint az in-line és streethokiban e tekintetben nagy lehetőség rejlik.
Borítókép: Kovács Zoltán főtitkárként is együtt élt a játékkal (Fotó: Mirkó István)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.